Duygusal Zeka

Duygusal Zeka (EQ) ve İş : Başarılı Kombinasyon

9k=

Geleneksel kurumsal yapılarda duygusal zeka fikri; yönetici becerileri, stratejik planlama ve güç  kullanma etkisi lehine kapı dışarı edilir. Artık durum bu değil, özellikle ileri görüşlü organizasyonlar katılım, şeffaflık, iş birliği ve birliktelik odaklı liderlere değer veren bir kurumsal kültür geliştirerek rekabetçi fayda yaratmak peşindeler. EQ, artık düşüncemizi ve duygularımızı mevcut herhangi bir durumda, ideal kararlar  vermek üzere bir araya getirerek sonuçlar elde eden gerekli bir nitelik olarak tanınır oldu.

Duygusal zeka konusunun öncülerinden olan Six Seconds, bu işe, kişisel EQ’yu anlamaya ve ölçmeye odaklanarak başladı. Birlikte çalıştığımız insanlar, kişisel alanda öğrendiklerini iş hayatında da uygulayacak bir yol arıyorlardı. Bu motivasyon, iş yaşamındaki başarısızlıklara dair değişim çabalarının %70 oranında gerçekleşmesi ile birleşince,  şu an dünya çapında sertifikalı koçlar ve danışmanların kullandığı organizasyon değerlendirme araçları olan Vital Signs’ı meydana getirmek fikrini harekete geçirdi. Yakın zamanda, EQ’yu iş yerinde azimle takip etmenin organizasyonel canlılık hissiyatını besleyebileceğini fark ettik. Organizasyonun her bir kesimine yayılacak bulaşıcı bir  titreşim gibi –  bu ister kar amacı gütmeyen, küçük bir organizasyon olsun, ister çok uluslu bir şirket.

YAZAR HAKKINDA : PAUL STILLMAN

Paul Stillman, Six Seconds’ta Organizasyonel Canlılık Direktörü. Sağlık hizmetleri yöneticiliği ve danışmanlığı alanında 30 yılın üzerinde tecrübesi var.  Paul, Six Seconds organizasyon değerlendirme araç takımı olan Vital Signs’ın kullanımını teşvik eden global girişimleri yönetiyor. İnsan ve Organizasyonel Sistemler üzerine Ph. D sahibi ve Amerikan Koleji’nin Sağlık Hizmetleri Yöneticiliği’nde Hayat Ortağı.
Kaynak : http://www.6seconds.org/2015/12/29/eq-and-business-a-winning-combination/

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, PCC ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. Teba, Anadolu Efes, Gilan’da yönetici olarak görevler almıştır.12 yıllık profesyonel yöneticilik ve 13 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Duygusal Zeka konusunda önemli ekollerin sertifikasyonuna sahip olup Six Seconds'in ileri eğitmenidir. 13 yıldır Dugusal zeka alaninda adanmışlıkla çalışmaktadır. 1.500 saatin üzerinde koçluk, 2.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.000 saatlik Danışmanlık ve 45 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda basarili sonuçlara imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir