Duygusal zeka nasıl geliştirilir sorusu insanlar için oldukça önemli bir sorudur. Duygusal zeka (EQ), duygularınıza dokunma ve onları hayatınızı daha iyi hale getirmek için kullanma yeteneğidir. Duygularınızla temas halinde olmak hem kişisel hem de profesyonel olarak hayatınızı iyileştiren iki beceri olan stres düzeylerini yönetmenize ve diğer insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurmanıza olanak tanır. %92 oranında kalıtsal olan IQ’nun aksine, EQ zamanla geliştirilebilir ve iyileştirilebilir. Bunun için ise duygusal zeka nasıl geliştirilir sorusunun cevabını bilmek gerekir.

Duygusal Zeka Ne İşe Yarar?

Duygusal Zeka Ne İşe Yarar?

Duygusal Zeka Ne İşe Yarar?

Duygusal zeka nasıl geliştirilir sorusu için ilk olarak duygusal zekanın ne işe yaradığını bilmek gerekir. Duygusal zeka, stresi azaltmak ve etkili iletişim kurmak için önemlidir. Ayrıca başkalarıyla empati kurmak ve zorlukların üstesinden gelmek için de duygusal zeka gereklidir. Bu açıdan duygusal zeka, kendi duygularınızı olumlu yollarla anlama, kullanma ve yönetme yeteneğidir. Duygusal zeka, daha güçlü ilişkiler kurmanıza, kariyer ve kişisel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca duygularınızla bağlantı kurmanıza, niyetinizi eyleme dönüştürmenize ve sizin için en önemli olan konular hakkında bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilir.

Duygusal Zeka Yönetimi Nedir?

Duygusal Zeka Yönetimi Nedir?

Duygusal Zeka Yönetimi Nedir?

Duygusal zeka yönetimi için duygusal zeka nasıl geliştirilir sorusu önemlidir. Bu zeka türü, kişinin hayatında dengeli ve huzurlu olmasına yardımcı olur. Modern zamanlarda, bireylerin duygularını anlamaları bile zor olabilir. Ancak anne, baba, eş, kardeş gibi yakın aile bireylerinin duygularının paylaşılabilmesi için duygusal zekanın geliştirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra EQ iş hayatındaki başarı faktörlerinden biridir. Meslektaşları ile sağlıklı iletişim kurmak isteyenlerin ilişki yönetiminde başarılı olmaları gerekmektedir. Duygularını kontrol edemeyen veya gizleyemeyen insanlar sosyal hayatlarında ilişki kurmakta zorlanırlar. Bu kişilerin ise Duygusal Zeka Eğitimi ile duygusal zeka yönetimini gerçekleştirmeleri mümkündür.

Duygusal Zekanın 3 Bileşeni

Duygusal Zekanın 3 Bileşeni

Duygusal Zekanın 3 Bileşeni

Duygusal zeka, bir dizi beceri ve davranıştır. Bazı insanlar belirli yönlerde doğal olarak daha usta olurken, duygusal zeka öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Bunun için ise duygusal zeka nasıl geliştirilir sorusunun cevabını bilmek gerekir. Bu sorunun cevabı ise duygusal zekanın üç ana bileşeni ile mümkündür. Bu bileşenler Six Seconds duygusal zeka modeli kapsamındadır ve kendini tanı, kendini seç ve kendini ver bileşenlerinden oluşur.

Kendini Tanı

Kendini tanı bileşeni, kendi duygularınızı ve başkaları üzerindeki etkinizi tanımlama ve anlama yeteneğidir. Bu alan size ‘ne’yi verir ve kendinizi tanıdığınızda, güçlü yönlerinizi ve zorluklarınızı bilirsiniz. Buna ek olarak ne yaptığınız, ne istediğiniz ve neyi değiştirmeniz gerektiği hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede kendi duygularınızı ve duygularınızın düşüncelerinize ve davranışlarınıza nasıl yansıdığını görebilirsiniz. Bu sayede güçlü ve zayıf yönlerinizin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kendini Seç

Kendini seç bileşeni, ‘nasıl’ı sağlar. Bu açıdan size nasıl harekete geçeceğinizi, kendinizi ve başkalarını nasıl etkileyeceğinizi, bu kavramları nasıl operasyonelleştireceğinizi gösterir. Bu açıdan duygu ve davranışları yönetme yeteneğine kapı açar. Duygularınızın farkına vardığınızda, onları yönetmeye başlayabilir ve yıkıcı duygu ve dürtüleri kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca bu sayesinde dürtüsel duygu ve davranışları kontrol edebilir, duygularınızı sağlıklı bir şekilde yönetebilir ve değişen koşullara uyum sağlayabilirsiniz.

Kendini Ver

Son olarak kendini ver bileşeni ‘neden’i sunar. Bu açıdan kendinizi verdiğinizde net ve enerji dolu olursunuz. Böylece neden belirli bir şekilde yanıt vermeniz, neden yeni bir yönde hareket etmeniz ve başkalarının neden size katılması gerektiğine odaklanmaya devam edersiniz. Bu bileşen, başkalarının duygularını da anlama yeteneğidir ve bunun önemli bir bileşeni empatidir. Empatinin üç bileşeni vardır. Bunlar başkalarının ne hissettiğini belirlemek, bu duyguyu paylaşmak ve deneyimlerini geliştirmek istemek olarak sıralanabilir. Ayrıca kendini ver bileşeni sayesinde diğer insanların duygularını, ihtiyaçlarını ve endişelerini anlayabilir ve bir grup veya kuruluştaki güç dinamiklerini tanıyabilirsiniz.

Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?

Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?

Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?

Duygusal zeka nasıl geliştirilir sorusunun cevabı oldukça önemlidir. Çünkü, hayatta en başarılı olan insanlar en zeki insanlar değildir. Örneğin akademik olarak başarılı, ancak sosyal olarak başarısız olan insanlar vardır. Bu açıdan IQ, başarılı olmak için tek başına yeterli değildir. IQ, başarılı olmak için size yardımcı olabilir, ancak stres ve duyguları yönetmenize yardımcı olacak şey duygusal zekadır. Bu yüzden duygusal zekanın geliştirilmesi önemlidir.

Duyguları Okumayı Geliştirin ve Kalıpları Fark Edin

Duygusal zeka nasıl geliştirilir sorusunun ilk cevabı duyguları okumayı geliştirme ve kalıpları fark etmedir. Duygusal olarak zeki insanların temel özelliklerinden biri, kendi duygularını tanıma ve yönetme yeteneğidir. Şimdiye kadar, duygusal zeka oluşturmak için yapabileceğiniz en önemli şey, duygularınızın ve tetikleyicilerinizin davranışınızı nasıl yönlendirdiği konusunda bir farkındalık geliştirmektir. Bunun için ise duyguları okumayı geliştirmeli ve kalıpları fark etmelisiniz.

Duygulara Yön Verin ve Sonuçları Düşünün

Duygusal zeka nasıl geliştirilir sorusunun bir diğer cevabı duygulara yön vermek ve sonuçları düşünmektir. Bu açıdan duyguları stratejik kaynaklar olarak değerlendirmeli ve kullanmalısınız. Bu aşamada duygularınıza yön vermek, duyguları tanımlamanıza ve kendinizi etkili bir şekilde yönetmek ve amaçlanan etkiyi elde etmek için kullanmanıza olanak tanır. Sonuçları düşünme yeteneği ise yapılacak seçimlerin faydalarını ve sonuçlarını değerlendirmenize yardımcı olur. Bu beceriyi edinmek, hem kendiniz hem de başkaları için en uygun tepkiyi belirlemenize, düşünce ve duygularınızı temel alarak analiz etmenize ve değerlendirmenize yardımcı olur.

İyimser Olun ve İçsel Motivasyonu Sağlayın

Duygusal zekayı geliştirmek için enerjiyi dış etkenlerden değil, kişisel değerlerden ve yükümlülüklerden almanız gerekir. Motivasyon için dış takviyeye ihtiyaç duyanlar her zaman başkalarının onayına veya ödül sistemine tabidir. Ayrıca iyimser olmak da önemlidir. İyimserlik, insanların şimdinin ötesine bakmasına ve geleceği kucaklamasına olanak tanır. Öğrendiğiniz bu düşünce ve duygu, kararlarınız ve sonuçlarınız için size sorumluluk verir. İyimser bakış açısı, seçenek havuzunu ve başarı şansını artırır.

Empati Geliştirin

Duygusal zeka nasıl geliştirilir sorusunun en önemli cevaplarından biri de empati geliştirmedir. Bu açıdan başkalarının ve kendinizin duygularını tanımalı ve uygun şekilde yanıt vermelisiniz. Empati, bağlantı ve farkındalık oluşturur. Ayrıca empati, başkalarını anlamanın ve kalıcı ve güvenilir ilişkiler kurmanın anahtarıdır.

Asil Hedeflere Yönelin

Günlük kararlarınızı kapsamlı hedeflerinizle birleştirmek, duygusal zekayı geliştirmek için kullanılan diğer tüm becerileri aktif hale getirir. Duygusal zeka, insanlar kişisel vizyonlarını, misyonlarını ve miraslarını gözden geçirdikçe ve bunları amaç ve hedefler belirlemek için kullandıkça anlam ve güç kazanır. Asil amacınızı netleştirmek, hayatınızın amacına göre ilerlediğinizden emin olmak için günlük kararlarınıza çok dikkat etmek zorunda olduğunuzu hissettirir.

 

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, PCC ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. Teba, Anadolu Efes, Gilan’da yönetici olarak görevler almıştır.12 yıllık profesyonel yöneticilik ve 13 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Duygusal Zeka konusunda önemli ekollerin sertifikasyonuna sahip olup Six Seconds'in ileri eğitmenidir. 13 yıldır Dugusal zeka alaninda adanmışlıkla çalışmaktadır. 1.500 saatin üzerinde koçluk, 2.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.000 saatlik Danışmanlık ve 45 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda basarili sonuçlara imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.