“Empati” kavramı sık sık duymakta veya görmekte olduğumuz bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. “Empati nedir?” sorusunun cevabı hakkında hemen hemen herkesin aklında belli başlı bir tanım bulunmaktadır. Empati Eğitimi hakkında bilgi edinmek ve empati becerisi geliştirme yollarını öğrenmek için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Empati Nedir?

Empati Geliştirmek, diğerlerinin ve kendi duygularını tanıma ve uygun olarak karşılık vermektir. Empati, bağlantı ve farkındalık inşa eden, diğerlerinin duygularına karşı yargılayıcı olmayan bir açıklıktır. Hem hoş hem de nahoş duyguları fark ederek, kendinin ve diğer kişinin ne yaşadığını gerçekten önemseyerek başlar. Sonraki adımlar; dinleme, paylaşma ve ilginizi gösterir şekilde yanıt vermeyi kapsar. Empati, diğerlerini anlamak ve güvene dayalı kalıcı ilişkiler oluşturmak için anahtar görevi görmektedir. Karar verme sürecinde diğer insanları dikkate almanızı sağlar ve onlarla aynı ekipte olduğunuza dair onlara sağlam bir güvence verir.

Empati Becerisini Geliştirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Empati nedir sorusundan sonra sorulacak soru empati becerisi geliştirme yollarıdır. Empati yapabilmek insanların doğuştan gelen bir becerisidir. Başka bir deyişle, bebekler bile empati yapabilmektedir. Hatta, araştırmalar göstermektedir ki bebekken empati yeteneği oldukça yüksektir. Tıpkı bir kas gibi, kullanılmadıkça bu beceri unutulabilmektedir dolayısıyla empati becerisi geliştirme ve kullanma çok önemlidir. Peki empati becerisi geliştirme yolları nelerdir?

Empati küçük yaşlardan itibaren geliştirilmeye açıktır. Çocukların empati yeteneğini geliştirmek için bunu teşvik eden kitaplar ve oyunlar kullanılmaktadır. Aynı şekilde, gençler için de empati becerisi geliştirme yöntemleri mevcuttur. Yetişkinler için spesifik kitaplar veya oyunlar olmasa da, onlar için birtakım eğitimler, seminerler ve birçok başka yöntem kullanılabilir. Standford Üniversitesi psikoloji profesörü Dr. Jamil Zaki empatiyi geliştirmek için 5 egzersizden bahsetmektedir:

İç Kaynaklarınızı Güçlendirin:

Önce kendinize empati yapmanız çok önemlidir. Bu egzersizi yapmak için, mücadele ettiğiniz bir değeri veya yaşadığınız bir olayı ve bunun size nasıl hissettirdiğini düşünün. Ardından, aynı durumda başka bir arkadaşınızın olduğunu hayal ederek ona karşı nasıl yaklaşacağınızı düşünün. Sonrasında, ikisi arasında karşılaştırma yaparak kendinize karşı nasıl bir yaklaşımda bulunduğunuzun farkına varın.

Başkalarına Duygularınızı Hissettirin:

Çevrenizdeki insanlara zaman ayırın, onlarla sohbet edin veya küçük hediyeler gönderin. Ancak buradaki en önemli nokta şu: Bunu stresli olduğunuzda, sabrınız kalmadığında veya başka bir şeye zaman ayıramayacağınızı düşündüğünüz anlarda yapın! Kendimiz için uğraşırken içe dönme eğilimimiz olduğundan, Dr. Zaki’ye göre canlanmak ve enerjimizi yenilemek için bu tarz küçük özverilere ihtiyacımız var.

Tartışmayın, Çözün:

Aynı fikirde olmadığınız kişilerle konuyu tartışmak yerine, kendi gerekçelerinizi, böyle düşünme sebebinizi anlatın ve aynısını karşınızdakinden de dinleyin. Ancak bu sohbeti sizi veya mensup olduğunuz grubu aşağılayan biriyle yapmayın. Empati becerisi geliştirme egzersizlerinden olan bu yöntem ne kadar rahatsız edici olursa olsun, karşınızdaki art niyetli olmadığı takdirde çok etkilidir.

Teknolojiyi Diğer İnsanlarla Bağlanmak İçin Kullanın:

Telefonunuzda zaman geçirme sıklığını azaltın. Örneğin, kendinizi telefona bakarken bulduğunuzda kendinize “Ne yapıyorum? Yapmak istediğim bu mu? Bu beni nasıl hissettiriyor?” gibi sorular sorun. Arkadaşlarınıza emojiler veya beğeniler atmak yerine onlara mesaj atın veya arayın.

Başkalarında Gördüğünüz Empatiyi Övün:

Çevrenizde gördüğünüz empatik davranışları övmekten kaçınmayın. Örneğin, kibar birini gördüğünüzde onu nezaketi için tebrik edin.

Bilişsel Empatiyi Geliştirmek

Bilişsel empati nedir diye soruyor olabilirsiniz. Bilişsel empati, empatinin araştırmacılar tarafından belirlenen kategorilerinden biridir. Bir başkasının içinde bulunduğu durumu hayal edebilme ve onun yerine kendini koyarak değerlendirme yapabilme durumu bilişsel empatidir. Bilişsel empati düşünsel zeminde kendimizin ve diğerlerinin durumunu anlamaya yöneliktir.

Bilişsel empati becerisi geliştirmenin ilk unsuru karşımızdaki kişiyi tanımaktır. Kişi hakkında yargılamalardan uzak durarak daha çok bilgi edinmek gerekir. İçgüdülerimiz bu noktada yanıltıcı olabilmektedir. Bir sonuca veya varsayıma ulaşmak için acele etmeyin. Ayrıca, görüşmeleriniz sonrasında, söylediklerinize verdikleri tepkiler hakkında düşünmek için zaman ayırın. Bu tepkiler yazılı, sözlü veya beden diliyle olabilir. Bunu düşünmek hem onların kişiliklerini hem de sizin iletişim tarzınızı nasıl yorumladıklarını anlamanıza yardımcı olur.

Duygusal Empatiyi Geliştirmek

Duygusal empati, bilişsel empatiden farklı olarak, başka bir kişinin duygularını paylaşmaktır. Duygusal empati üç bölümde anlatılmaktadır: Duyguyu anlamak, önemsemek ve paylaşmak.

Duygusal empati daha derindir ve başkalarına yardım etme ile arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Duygusal empatiyi geliştirmek için yapılması gereken ilk şey karşımızdakini iyice dinlemektir. Dinlerken sözünü kesmeyin veya çözüm önermeyin. Bunun yerine, karşınızdaki kişinin hislerine odaklanın ve neden böyle hissettiğini anlamaya çalışın. Ardından, kendinize, en son ne zaman buna benzer şekilde hissettiğinizi sorun. Bir başkasının nasıl hissettiğini hiçbir zaman tam olarak anlayamasak da bu deneyim sizi biraz yaklaştıracaktır.

Empati Kurarken En Önemli Unsur Nedir?

Empati becerisi geliştirme konusunda adım atarken, empatinin en önemli unsurlarını gözünüzden kaçırmayın. Empati yaparken en önemli unsur aktif bir dinleyici olmaktır. Dinlerken ne cevap vereceğinizi veya başka şeyleri düşünmeyin. Karşınızdaki kişinin ne anlattığına, nasıl anlattığına ve nasıl hissettiğine odaklanın. Çözüm üretmeye veya tavsiye vermeye çalışmayın. Konuşma sırasında onu dinlediğinizi ve anladığınızı belli edin.

Empati becerisi geliştirme yollarını inceleyebilir, bununla ilgili seminerlere ve Empati Eğitimimize  katılabilirsiniz.

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, PCC ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. Teba, Anadolu Efes, Gilan’da yönetici olarak görevler almıştır.12 yıllık profesyonel yöneticilik ve 13 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Duygusal Zeka konusunda önemli ekollerin sertifikasyonuna sahip olup Six Seconds'in ileri eğitmenidir. 13 yıldır Dugusal zeka alaninda adanmışlıkla çalışmaktadır. 1.500 saatin üzerinde koçluk, 2.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.000 saatlik Danışmanlık ve 45 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda basarili sonuçlara imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.