Tango ve Koçluk

Tango Kursu Nasıl Gerçekleştirilir?

Hayatın Ritmi kurucusu, Duygusal Zeka **ileri Eğitmeni Erdem Ercan ile Tango ve Koçluk Atölyesinde* hayatınızın ritmini yeniden bulmak ister misiniz?

Arjantin tangosu*ICF tarafından CCE onaylıdır.

Etkili ve ilham veren bir koçluk, hem kişiye özel ve esnek, hem de belirli bir yol haritasını ve doğrultuyu takip eden, güçlü bir süreç olmalıdır. Tango ve Koçluk eğitimi, tangonun sunduğu iç görüler ile karşılıklı bir dans gibi ilerleyen koçluk sürecini birleştirir ve paralelliklerin üzerine bir bilgelik inşa eder.

Özünde sade bir dans olan tango, bir lider ve bir takipçi ile ilerler. Bir kişi öne yürürken diğeri geri yürür. Benzer şekilde, koçluk süreci de aslında iki kişinin belli bir uyum içinde hareket etmesine, sade bir görüşme esnasında koçun veya danışanın öncülük etmesini kapsar. Yalın, fakat bir o kadar da zengin olan tangonun teknikleri ile koçluk süreci arasındaki paralellikler ile güzel bir bileşim ve incelikli bir yaklaşım geliştirilir ve ortaya hayret veren sonuçlar çıkar.  Bu nedenle Tango, koçluk ilişkisinin doğasını ve koçun lider ya da takipçi olduğu tartışmalı alanı keşfetmek için bir araç olarak kullanılacaktır.

Önceki Tango ve Koçluk Atölyelerimize göz atmak için tıklayınız.

Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından tanımlanan ele alınacak yeterlilikler:

 • Koçluk anlaşmasının sağlanması
 • Güven ve yakınlık inşa edilmesi
 • Koçluk sırasında anda kalma
 • Farkındalık yaratmak
 • Direkt İletişim

Teori, metodoloji ve uygulamalar:

 • Tim Gallwey tarafından geliştirilen “Inner Game” konsepti
 • Gestalt Koçluk yaklaşımı
 • Arjantin Tangosunun yapısı ve teknikleri
 • Pilates ve Yoga’daki gibi vücut farkındalığı
 • Duygusal Zeka
 • Farkındalık ve Gözünde canlandırma

Atölye çalışmasında yukarıda söz edilen teori ve metodolojilerle Tango arasındaki pratik ve felsefi bağlantı ana hatları ile vurgulanacaktır. Sonrasında uygulamalı egzersizler ile katılımcılara lider ya da takipçi olmanın özüne dair deneyimler yaşatılacaktır. Böylece koçluk ya da liderlik stillerinde Tango’nun nasıl uygulanabileceği değerlendirilecektir. Karşılıklı gözlem yapabilmek için pek çok fırsat yanı sıra koçluk ve katılımcılar ile içerik tartışmaları da bu çalışmada yer alacaktır.

Bu çalışma kişisel düzeyde ve koçluk tarzının uygulamalarındaki kavrayışlara yönelik planlanmıştır.

Liderin ve takipçinin cinsiyetleri konusunda herhangi bir önyargı olmayacaktır. Katılımcıların tümünün her iki rolde ve aynı/karşı cinsler ile çalışması beklenmektedir. Tüm bunların yanı sıra Tango dansını öğrendikçe gelen bir eğlence de elbette olacaktır.

“ Tango, muazzam duygularla ve dansçılar arasında akan enerji hissi ile sadece dans edilmelidir. Bu enerji müzik aktıkça veya durdukça büyür ya da azalır. Bu özel bir konuşmadır. Sessizce paylaşılan bir şey, alenen sergilenen değil. Bruno E.Romero- Origins of Argentina Tango”

Gerek Tango ve gerekse Koçluk sırasında;

 • Lider takipçinin adım atmasını sağlayacak bir zemin/ortam yaratır
 • Oluşturulan yapı doğaçlama ve yeniliğe yönelik bir bütünlük sağlar.
 • Yaratılacak ne varsa çevre şekillendirir.
 • Beden dili aracılığı ile bir diyalog kurulur.
 • Dansdaki akıcılığın kalitesi karşılıklı bağlantı ve empatiye bağlıdır.

Tango Kursu Sonrası Kazanımlar:

 • Lider ve takip eden olarak bireysel duyguların, zihniyetin ve alışkanlıkların anlaşılarak bunun kişisel koçluk tarzı ile bağlantısını keşfetmek.
 • Güç ve nezaket yanında otorite ve hassalığı da dengeli şekilde barındıran yönlendirme becerisini / istikamet vermeyi (müdahaleler de dahil olmak üzere) deneyimlemek.
 • Form tutma ile yapı ve kapsam arasında nasıl denge sağlanacağını anlarken yaratıcılık, yenilik ve ortaya çıkan sonuçlara da imkan vermek.
 • Anda olmanın gücü ve etkisini deneyimlemek.
 • “Bilmeyerek” özgüvenli kalmak, daha çok seçeneğe açık olmak ve bu farkındalıkları hayattaki diğer anlara uygulayabilmek.

Tango Kursu Eğitmen Biyografileri

John Leary-Joyce

Çok deneyimli bir koç, eğitmen, supervizör, konuşmacı ve EMCC (European Mentoring and Coaching Council) İngiltere’nin eski başkanıdır. Bireysel ve takım koçlukları konusunda Master düzeyine kadar uluslararası eğitim imkanı sağlayan AoEC (Academy of Executive Coaching) ‘in kurucusu ve başkanıdır.

30 yıllık Gestalt uygulayıcısı olan John, Tango’nun anda kalma ve fiziksel temas vurgusunu Koçluk ile birleştirmenin “bir rüyanın gerçekleşmesi” olarak tanımlamaktadır.

Vücut çalışması ve farkındalığı, danışanları ile çalışmalarında ve kendisinin sağlık ve refahında anahtar noktalardan birini oluşturmaktadır.

Tango’yu başta Londra olmak üzere Avrupa ve Arjantin’deki pek çok öğretmen ile çalışan John, Avrupa şehirlerinin çoğunda da dans etmiştir. Tango ile koçluğu ilişkilendirmek konusunda öncü olarak Londra, İstanbul, Budapeşte, Prag, Dublin, Paris, San Paulo, Nairobi, Florida gibi şehirlerde atölye çalışmaları ve konferanslar düzenlemiştir.

Erdem Ercan

Hayatın Ritmi’nin kurucusudur. Koçluk, eğitimler, danışmanlık ve konuşmalarında Duygusal Zeka, Takım Koçluğu (AoEC), Beden Dili ve Mikro İfadeler uzmanlıklarını etkili araçlar olarak kullanmaktadır.

ODTÜ İşletme Fakültesi mezunu olan Erdem, Teba, Anadolu Efes İçecek grubu ve Gilan Mücevherat bünyelerinde yöneticilik yapmıştır. Dymra adında turizm sektörü ve küçük alışveriş noktalarına hizmet veren bir catering şirketi kurmuştur. Yaratıcılık ve girişimcilik özelliklerini yenilikçi çözümler bulmak için kullanarak bu şirketi pazar lideri haline getirmiştir.

2014 yılından bu yana koçluk yapan Erdem, ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) akreditasyonunu da PCC seviyesinde tamamlamıştır.  Orta ve Üst düzey yöneticilere, takımlara ve şirket sahiplerine koçluk yapmaktadır. Koç, danışman ve eğitmen olarak AO Smith, Biresto, Linkas Steel, B&B tekstil ile çalışmaktadır. Yerel ve uluslararası şirketler için eğitimler düzenlemektedir.

18 yıldır Tango yapan Erdem, bu tutkusu nedeniyle Arjantinde bir süre yaşamıştır. Akreditasyonu olan bir eğitmen olup kendi okulunda, “Tango Rocio”, 6 yıldır Tango dersleri vermektedir. Kendi uzmanlık alanları ile Tango’yu birleştirerek Tango öğretmek için özel bir teknik geliştirmiştir. Düzenlediği eğitimlerde ve sunumlarda “kişisel dönüşüm” aracı olarak Tango’yu kullanmaktadır. İstanbul, Budapeşte, Londra ve Kıbrıs’ta Tango ve kişisel gelişim alanında atölye çalışmaları düzenlemiştir.

Kurucusu olduğu Hayatın Ritmi, Six Seconds Duygusal Zeka organizasyonunun Türkiye partneridir. Bireysel ve kurumsal olarak Duygusal Zeka yetkinlikleri alanında uygulamalar yürüten şirket, Six Seconds metodoloji, araç ve değerlendirme yöntemlerini kullanmaktadır.

Danışanları Erdem’in “dans eder” gibi koçluk yaptığını ifade ediyorlar.

2211201910304638 tangoveliderlik 1 1

Amaç

Tango ile anda kalmanın gücünü, güç ile nezaketin, otorite ile hassaslığın dengesini keşfetmek, Tango’daki liderlik ve takipçilik konseptleri aracılığıyla koçluk sürecinde esnekliği deneyimlemek, bu deneyimleri daha verimli ilişkiler için hayata taşıyabilmek.

Süre

1 gün

 

Bilgi almak istiyorum.

 

Aşağıdaki formu doldurun. Size ulaşalım.