Sağlık Hizmetlerinde Duygusal Zekanın Stres Yönetimi ve Anahtar Başarı Faktörleri Üzerindeki Etkileri

Araştırmacılar, yüksek bir duygusal zeka düzeyine sahip sağlık uzmanlarının, stres yönetimi de dahil olmak üzere bir dizi temel performans alanında diğerlerine göre çok daha başarılı olduğunu, bu becerilerin de sağlık uzmanları ve özellikle liderlik pozisyonlarında olanlar için kritik olduğunu ortaya çıkardı.
Stresle baş etmek neredeyse herkes için zor bir mücadele olsa da, söz konusu sağlık çalışanları olduğunda stres yönetimi bir ölüm kalım meselesine dönüşebiliyor. olabilir. Neyse ki araştırmalar, doktor ve hemşirelerin üzerindeki baskıyla başa çıkmanın bir anahtarını ortaya çıkarıyor: Duygusal Zeka.
İtalya’nın Bologna kentindeki büyük bir şehir hastanesinde kadın hastalıkları uzmanlarıyla yapılan bir çalışmada, yüksek duygusal zeka düzeyine sahip olan sağlık çalışanlarının, iş performansı ve genel anlamda yaşam başarısı değerlendirmesinde diğerlerine kıyasla çok daha iyi bir skor elde ettiği gözlendi. En yüksek performans gösterenler, katılımcıları duygularla akıllı olmak için gereken yetkinliklerde nerede olduğunu gösteren güçlü bir ölçek olan “Six Seconds Duygusal Zeka Değerlendirmesinde”, düşük performans sergileyenlere göre ortalama %30’dan yüksek bir skor elde etti.
Bu çalışmanın ortak yazarı ve Six Seconds İtalya’da araştırma müdürü Lorenzo Fariselli, bulgunun önemini şöyle açıkladı: “Stresle baş etmek tüm dünyadaki kişi ve kuruluşlar için gitgide daha zor bir hâl aldı, bu sorunun en etkili şekilde nasıl yönetileceği ise hala belirsizliğini koruyor. Yine de artık, profesyonellerin zorlu bir çalışma ortamında stresle etkili bir şekilde başa çıkmaları ve başarıya ulaşmaları için duygusal zekanın en önemli bileşenlerden biri olduğunu biliyoruz.”
Çalışma ayrıca duygusal zekanın gücünün en kıdemli ekip üyeleri için daha da büyük bir fark yarattığını ortaya çıkardı. Ortalama olarak EQ, performans puanlarındaki varyasyonun %65’inden fazlasını açıklarken, kıdemli ekip üyelerinin çoğu içinse bu oran yaklaşık %80’e yükseliyor. Diğer bir deyişle, ne kadar kıdemli olursanız, duygular konusunda uzman olmak o kadar önemlidir.
Six Seconds’un CEO’su ve duygusal zekanın geliştirilmesinde dünyanın önde gelen otoritelerinden biri olan Joshua Freedman, bu çalışmayı “Küresel çapta, ‘fark yaratan’ farkın duygusal zeka olduğunu gördük. Duygusal olarak zeki olmayı seçen liderler, ele aldıkları görevlerde başarı ve değer yaratır,” şeklinde yorumluyor.
Freedman, birçok kuruluşun duygusal zekayı ancak yeterince kaynağa sahip olunduğunda yapabilecekleri bir yatırım olarak gördüklerini söylüyor, ancak kendisi farklı bir öneri sunuyor: “EQ, stresle ve zor zamanlarla baş etmede en önemli etkendir. Bu alanda alınacak eğitim bir ‘yatırım’ değil, ‘can yeleği’dir.” Bu becerileri geliştirmek için çok fazla zaman ya da maddi kaynak ayırmaya gerek olmadığını belirtiyor: “Burada sözünü ettiğimiz pahalı veya karmaşık yeni bir sisteme geçmek değil. Duygusal Zeka, yapılacak bir şey değil, ‘olunacak’ bir şey, zaman geçtikçe gitgide daha çok benimsenecek bir yaklaşım.”
Duygusal zeka (EQ), kişisel ve profesyonel yaşamda başarıya ulaşmak için gereken temel bir varlık olarak dünya çapında dikkat çekmeye devam ediyor. Peter Salovey (Yale Üniversitesi) ve John Mayer (New Hampshire Üniversitesi) 1990 yılında yayınladıkları ilk makalelerinden beri, duygusal zekayı ölçen ve tanımlayan araştırmalar gitgide büyüyor. EQ kavramı 1990ların ortasında New York Times bilim yazarı Daniel Goleman sayesinde popülerlik kazanmaya başladı. 1997 yılına gelindiğindeyse, insanların bu çığır açan konsepti nasıl geliştireceklerini ve uygulayacaklarını anlamalarına yardımcı olmak için, Six Seconds kuruldu.
Dünyanın ilk ve en büyük EQ organizasyonu Six Seconds’ın Türkiye’deki partneri olan Hayatın Ritmi olarak, duygusal zekanın gelişmesi ve ülkemizde yayılması için çalışmalarımızı adanmışlıkla sürdürüyoruz. Siz de kendinizde veya kurumunuzda olumlu değişimi başlatmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.