Verimliliği artırmanın yolları ve önemi, özellikle uzaktan çalışma döneminde çok önemlidir. Uzaktan liderlik için ilk olarak kullanılabilirlik ve yanıt vermenin önemli olduğunu unutmamalısınız. Bunları doğru bir şekilde elde etmek için kendinize yatırım yapmak ödüllendirici olacaktır. Dünya çapında yaklaşık 5.000 çalışanın katıldığı bir ankette, yönetici görünürlüğü ve erişilebilirlik, ekip üyelerinin güveni ve performansı ile ilişkilendirilmiştir. Başka bir analiz, takımın güvenini, saygısını ve empatisini gösterdiği için yönetici duyarlılığının etkili olduğunu göstermiştir. Bir lidere sahip olmanın ihtiyaç duyduklarında fark edileceğini bilen çalışanlara daha fazla güven duyulur. Bütün bunlar performansın artmasına katkıda bulunur. Bu erişilebilirlik de karşılıklıdır ve insanlar geri bildirim aldıklarında katkıda bulunmaya daha fazla motive olurlar. Erişilebilirlik ve yanıt verme, etkili liderlik ve iş verimliliği artırma yolları için mesafeyi azaltarak uzaktan çalışmanın zararını en aza indirir. Bu özellikler, ekip üyeleriyle iyi ilişkiler kurmaya ve bağlılıklarını artırmaya yardımcı olur. Bu açıdan düşüncelerinizi değerlendirin, insanları güçlendirin, onlara güvenin ve onların özel ihtiyaçlarını anladığından emin olun. Sizi daha üretken ve dolayısıyla daha erişilebilir kılacak taktikler arayın. Kişisel iletişim kurmayı, takviminizi şeffaf hale getirmeyi, zamanında plan yapmayı, önceliklendirmeyi ve verimliliği artırmanın yolları ve önemi konularının liderlik için önemli olduğunu unutmayın. Çünkü tüm bu teknikler, değer katmaya ve ekip üyeleriyle ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olur. 

1- Günlük Kontrol Rutinleri (Check-In) Oluşturmak 

Verimliliği artırmanın yolları ve önemi liderler tarafından fark edilmelidir. Bu açıdan verimli olmayı şirket çapında önemli bir standart haline getirmek ve bunun üzerine bir iletişim ağı kurmak, akılda tutulması gereken en önemli noktadır. Ekibinizin ilerlemesini fiziksel bir çalışma ortamında kolayca takip edebilir ve günün her saatinde ekibinizdeki en son gelişmeleri takip etme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte, çevrimiçi sohbetler harika bir araç olsa da uzaktan çalışırken bazı ilerlemeler gözden kaçabilir ve toplantıların sıklığı herkesin ilerlemesini gerçekten takip etmek için yeterli olmayabilir. Ekip üyelerine belirli bir görevin nasıl çalıştığını açıkça sormak en iyisidir. Bunun mikro yönetim olmadığını unutmamalısınız. Bu şekilde diyaloğu açık tutabilir ve ekibinizin faaliyetleri ve sonuçları hakkında net bir genel bakış elde edebilirsiniz. Kontrolleri ise ekibinizin stiline ve ekip üyelerinizin görev ve projelerine uyacak şekilde ayarlamalısınız. Günlük olarak yapacağınız kontrol rutinleri, iş verimliliği artırma yolları için fazlasıyla önemlidir.

2- Ekip ile Sürekli İletişim Halinde Olmak 

Yöneticiler ve çalışanlar, çalışma ortamında düzenli bire bir toplantıların olmamasını garip bulabilir. Yöneticinin belirli beklentileri diğer kişi için açık ve anlaşılmaz olabilir. Bu, yanlış anlamalara, çatışmalara ve kırgınlıklara yol açabilir. Özellikle etkili iletişimin temelinin beden dili ve ses tonu düşünüldüğünde, yöneticilerin uzaktan çalışan ekipler üzerinde gerekli etkiyi yaratması imkansız görünür. Ayrıca yeni ve genç çalışanlar için birçok kişiyle yapılan online toplantılar her zaman etkili olmayabilir. Bunun yanı sıra çalışanlar istedikleri soruları soramayabilir, yeterince duyamayabilir veya toplantılara katılamayabilir. Bu, genel performansı ve motivasyonu etkileyebilir. Böyle zamanlarda yapabileceğiniz tek şey ekibiniz ile sürekli iletişim halinde olmaktır. Empati ve iyimserliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu böyle zamanlarda çalışanların stresli ve yorgun olabileceğini de unutmamalısınız. Bu yüzden iyi bir dinleyici olmalı ve ekibinizin sorunları ile ilgilenmelisiniz. Bu sayede verimliliği artırmanın yolları ve önemi kavranmış olur.

3- İstikrarlı Motivasyon Desteği Sağlamak 

Herkes bazen kendini yetersiz hisseder. Bu gibi durumlarda ise çalışanların motivasyonu düşebilir. Bu yüzden verimliliği artırmanın yolları ve önemi konularını benimseyen bir lider olmanız önemlidir. Bu açıdan ekip üyelerine internet üzerinden iyi iş çıkardıklarını söyleyebilirsiniz. Ayrıca, ekip üyelerine işinize değer verdiğinizi söylemek için bir sohbet kutusu kullanmak her zaman iyi bir seçenektir. Düzenli bir çevrimiçi görüntülü görüşme sırasında da her ekip üyesinin çabalarını ve başarılarını kutlamalı ve bu kutlamalara herkesin katılması için tek bir e-postada toplamalısınız. Bu sayede istikrarlı bir şekilde motivasyon sağlayarak iş verimliliği artırma yolları aşamalarından birini daha tamamlamış olursunuz.

4- Çalışma Saatleri Konusunda Ekibe Eziyet Etmemek 

İş verimliliği artırma yolları arasında çalışma saatleri konusunda ekibe eziyet etmemek de bulunur. Herkesin evden çalışması, yöneticilerin günde 24 saat ekip üyeleriyle iletişim kurabileceği anlamına gelmez. Acil talebiniz olması durumunda akşam belli bir saatten sonra gönderdiğiniz e-postanın okunmasını beklemek yerinde olmayabilir. Evden çalışan bazı ekip üyelerinin iş dışında başka görevleri olabilir ve bu nedenle evdeki zamanlarını ayarlayarak belli zamanlarda çalışmayı bırakmaları gerekebilir. Bu yüzden çalışma saatleri konusunda ekibinize eziyet etmemeniz ve onlara karşı saygılı olmanız önemlidir. Her ne kadar uzaktan çalışma ek mesaileri gerektirse de bu gibi durumlarda ekip üyelerini baştan bilgilendirmeniz gerekir. Bu sayede ek zamana ihtiyaç duyulursa hangi ekip üyelerinin gönüllü olacağını öğrenebilirsiniz. Ayrıca gönüllü olan ve elinden gelenin en iyisini yapan ekip üyelerinin doğru bir şekilde değerlendirildiğinden ve övüldüğünden de emin olmanız önemlidir.

5- İş Dışı Etkileşimleri Oluşturmak

İş verimliliği artırma yolları konusunun son maddesi ise iş dışı etkileşimler oluşturmaktır. Uzaktan çalışma döneminde yalnız yaşayan ve evden çalışan kişilerin yanı sıra, ailesi ve birlikte yaşadığı bir kişi olan bireyler de sosyalleşme eksikliği, yalnızlık, stres ve korkunun etkilerini yaşamaktadır. Bu yüzden takım ruhunuzu korumanın yollarını bulmanız önemlidir. Örneğin dijital ortamda iş dışında etkileşimlere olanak sağlayan bir sohbet grubu oluşturarak takımınızın ruhunu ve iyimserliğini koruyabilirsiniz. 

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, PCC ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. Teba, Anadolu Efes, Gilan’da yönetici olarak görevler almıştır.12 yıllık profesyonel yöneticilik ve 13 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Duygusal Zeka konusunda önemli ekollerin sertifikasyonuna sahip olup Six Seconds'in ileri eğitmenidir. 13 yıldır Dugusal zeka alaninda adanmışlıkla çalışmaktadır. 1.500 saatin üzerinde koçluk, 2.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.000 saatlik Danışmanlık ve 45 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda basarili sonuçlara imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.