Koçluk Eğitiminde 1 Numaralı Durağınız

EMCC-ICF Sertifikalı Koçluk Eğitimi ile İK profesyonelleri, danışmanlar, liderler, yöneticiler, kariyer değişikliği arayan profesyoneller veya bireysel gelişim hedefleyen tüm katılımcılarımız için çözüm odaklı ve sürdürülebilir eğitim çözümleri sunuyoruz. Sadece birebir koçluk öğretmekle kalmayıp, iş yerinde ve özel yaşamda da günlük konuşmalar için gerekli beceriler içeren kapsamlı ICF VE EMCC sertifikalı koçluk eğitimlerini size yoğun hayatınıza kolaylıkla entegre edebileceğiniz şekilde aktarmayı amaçlıyoruz. Bu süreçte hedeflerinize doğru insanları dâhil ederek kararlı ilerlemeniz ve edindiğiniz yeni bilgi, yetkinlik ve yapıyı içselleştirerek kullanmanız için gerekli desteği sağlıyoruz.

“Koçluğun Temelleri”, “Organizasyonlarda Koçluk”, “Master Düzey Koçluk” , “Tango ve Koçluk” programlarımız hakkında bilgi almak için yandaki formu doldurabilir, bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki formu doldurun, size ulaşalım.

  Koçluğun Temelleri Sertifika Programı

  Koçluğun Temelleri Sertifika Programı

  Organizasyonlarda-Koçluk-Sertifika-Programı

  Organizasyonlarda Koçluk Sertifika Programı

  Master-Düzey-Sertifikalı-Koçluk-Programı

  Master Düzey Koçluk Sertifika Programı

  level 1 1

  ICF Uyumlandırma Sertifika Programı LEVEL 1

  level 2 1

  ICF Uyumlandırma Sertifika Programı LEVEL 2

  temel kocluk becerileri

  Tango ve Koçluk

  Eğitim Takvimi

  Program Organizasyonlarda Koçluk Koçluğun Temelleri Koçluğun Temelleri ICF Uyumlandırma LEVEL 1 Koçluğun Temelleri
  Tarih 27 Kasım 2023 Pazartesi 04 Aralık 2023 Pazartesi 05 Mart 2024 Salı 21 Mart 2024 Perşembe 20 Mayıs 2024 Pazartesi
  Saat 19:30-21:30 17:00-19:00 19:30-21:30 19:00-21:00 19:30-21:30

  Sertifikasyon

  Destek

  • Haftalık-Aylık-3 Aylık düzenli buluşmalarımızla pratiğiniz için sürekli destek (Türkiye ve Dünyada)

  Kolay Erişim

  • Kolaylıkla katılabileceğiniz 24 hafta süren, her hafta ikişer saatlik online koçluk eğitimi

  Koçluk Eğitimlerimizin Amacı

  Kocluk Egitimi

  ICF koçluk eğitimlerimizin amacı, bireysel veya kurumsal olarak üstün performans sonuçlarına ulaşmak ve aynı zamanda geleceğe yönelik olarak gelişime yardımcı olmak için liderlerin, yöneticilerin, ekip liderlerinin, bireysel katkı sağlayanların hedefe yönelik bir koçluk eğitimi aracılığıyla başkalarına başarılı bir şekilde koçluk yapma bilgi ve becerilerini geliştirmektir. Böylece ister bireysel ister kurumsal olarak profesyonel koçluk yapan ICF, EMCC ve IASTI sertifikasına sahip profesyonel bir koç olmalarını sağlamaktır.

  icf
  emcc
  iasti
  koçluk eğitimi
  level 2
  level 3

  Koçluk Eğitiminin Önemi

  Koçluk eğitimlerimizin amacı, bireysel veya kurumsal olarak üstün performans sonuçlarına ulaşmak ve aynı zamanda geleceğe yönelik olarak gelişime yardımcı olmak için liderlerin, yöneticilerin, ekip liderlerinin, bireysel katkı sağlayanların hedefe yönelik bir koçluk eğitimi aracılığıyla başkalarına başarılı bir şekilde koçluk yapma bilgi ve becerilerini geliştirmektir. Böylece ister bireysel ister kurumsal olarak profesyonel koçluk yapan ICF, EMCC ve IASTI sertifikasına sahip profesyonel bir koç olmalarını sağlamaktır.

  Neden Koçluk Eğitimi Almalısınız?

  Harika sohbetleri seviyorsunuz ve insanların bir şeyleri konuşmak için size gelmesinden gerçekten keyif alıyorsunuz, doğal bir koçsunuz. Belki de halihazırda şirketinizde ya da özel olarak koçluk yapıyorsunuz. Tamamen yeni başlayan biri de olabilirsiniz. İnsan Kaynakları’nda veya Çevik Koç olarak çalışıyor olabilirsiniz ve koçluğunuzu profesyonelleştirmek için kişilerarası becerilerinizi geliştirmek istiyor olabilirsiniz. Ya da bir lidersiniz ve her gün yaptığınız harika konuşmalarda biraz daha yapı kazanmak istiyorsunuz. Konuşmalarınızda daha özgüvenli ve profesyonel hissetmek ve ne yaptığınızı net olarak bilmek istiyorsunuz.

  ICF koçluk eğitimi hem profesyonel hem de kişisel hayatınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. İster ekibinize ilham vermek için kendinizi daha da geliştirmek için koçluğu keşfetmek, ister iletişim ve dinleme yetkinliklerinizi geliştirmek için olsun, koçluk eğitim sizi ve ilişkilerinizi daha etkin ve yapıcı hale getirir.

  Koçlar, insanların gelişmelerine ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaktan memnuniyet duyar. Bir fark yaratma ve diğer insanların yaşamları üzerindeki etkiyi ilk elden görme fırsatı, tatmin edici bir ödüldür. Öğrenmeye ve netlik kazanmaya hevesli insanlarla çalışmak, koçlara gerçek bir amaç duygusu verir. Bu da güçlü bir öz-değer duygusu, içsel mutluluk ve kariyer tatmini yaratabilir.

  Koçluk yoluyla başkalarıyla etkileşim kurmak, kişisel ve profesyonel ilişkileri güçlendirebilir. Bunun nedeni kişisel bilgilerin ve içgörünün danışan tarafından sağlanması ve sonuçlara ulaşmak için birlikte stratejilerin formüle edilmesidir. Bu süreç boyunca koçlar, başarı duygularını paylaşırken destekledikleri kişilerle temel bağlantılar kurarlar. Bu ilişkiler genellikle farklı yaş gruplarını, hiyerarşileri ve çalışma kültürlerini aşar. Tüm bunları başarmak için ise koçluk eğitimi almanız gerekir.

  Katılımcı Yorumları

  Koçluk Nedir?

  ICF tarafından koçluk, günümüzün belirsiz ve karmaşık ortamlarında özellikle önemli olan, kişisel ve mesleki potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için ilham veren, düşünmeye teşvik eden ve yaratıcı bir süreçte müşteri ile ortaklık ilişkisi olarak tanımlanmaktadır.

  Koçluk, bir bireye veya bir gruba potansiyellerini artırmak veya bir performans sorununun üstesinden gelmek için becerileri nasıl geliştireceklerine dair ilham veren, fikirler ortaya çıkaran bir süreçte yaratıcılıkla işbirliği sağlamaktır. Koçluk yöntemleri ve modelleri genellikle aktif dinleme,  sorumlu ve hesap verebilir kılma, kişinin hedefleri doğrultusunda ortaklık yapma, farkındalık oluşturma gibi yetkinliklerdir.

  Koçluk Eğitimi Nedir?

  Koçluk eğitimi, tüm geçmişlerden gelen profesyonellerin etkili ve yetenekli koçlar haline gelebilecekleri resmi bir eğitim sürecidir. Koçluk, uygulama yoluyla edinilmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle, koçluk programlarımızda katılımcılarımıza esas olarak çok fazla pratikle nasıl koçluk yapacaklarını öğretiyoruz. Koçluk eğitimi alan katılımcılarımıza, çalışmaları için geri bildirm almalarını sağlayarak ve vakaya özel rehberlik sunarak gelişmelerine yardımcı olan mentorluk sürecini de dahil ediyoruz.

  Ancak piyasada o kadar çok koçluk eğitimi var ki! Nasıl seçim yapmalı? Sizi hazırlıksız bırakacak veya büyük ihtimalle kafanızı karıştıracak bir eğitim için çok fazla para ödemek istemezsiniz. İyi yapılandırılmış bir model, uygulaması kolay yönergeler ve eğitimde bolca pratik yapmak istersiniz, böylece en iyi şekilde hazırlanırsınız. Ayrıca, dünya kadar vaktiniz yok ve bunun yönetilebilir parçalar halinde gerçekleşmesini istiyorsunuz. Ve son olarak: bir koç olarak itibarınızı göstermek ve sektörde etik ve ciddi bir uygulamayı savunduğunuza dair net bir kanı oluşturmak istiyorsunuz. Bunu yapmanın en iyi yolu, koçlar için “altın standart” olan Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından sertifikalandırılmaktır.

  Koçluk eğitimlerimizde, kullanımı ve uygulaması kolay, bununla beraber yapılandırılmış, profesyonel ve kanıta dayalı bir yaklaşım olan “Çözüm Odaklı Koçluğu” öğretir. Koçluğunuzun sağlam bir temele sahip olduğundan emin olacaksınız. Müşterileriniz de sizin profesyonel bir koç olduğunuzdan emin olacaklar çünkü bu eğitim Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF ve Avrupa Mentorluk ve Koçluk Derneği EMCC tarafından tamamen akredite edilmiştir.

  Çözüm Odaklı Yaklaşım Nedir?

  Genellikle birçok kişi problemlere çözüm ve sonuç odaklı yaklaştığını belirtse de bir sorunun sebebine, gerektiğinden fazla odaklanmak pek çok kişinin engelleyemediği bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Sorunlara genellikle zorluk olarak bakılır. Ve zorlukları düşündüğümüzde, genellikle bunların üstesinden gelmenin nerdeyse mümkün olmadığına ya da aşırı çaba gerektirdiğine inanırız. Çözüm odaklı yaklaşım, insanların hedeflerine ulaşmaları için onları motive eden çözümlere, becerilere, güçlü yönlere ve kaynaklara işaret eder.

  Çözüm Odaklı Koçluk yaklaşımı, sorunlara neyin neden olduğunu sürekli araştırmaya odaklanmak yerine doğrudan çözüme gitmeye odaklanır. Sorunlara değil çözümlere, zayıflıklara değil güçlü yönlere ve neyin yanlış gittiğinden ziyade neyin iyi gittiğine odaklanır.

  Çözüm odaklı yaklaşım, soruna odaklanmadan bireylerin bir hedefe ulaşmasına veya bir sorunu çözmesine yardımcı olmak için şimdiki ve gelecek zamana yönelik bir yaklaşımdır.

  Çözüm Odaklılık, insanlarda, ilişkilerde ve kuruluşlarda olumlu değişim için kanıtlanmış ve pratik bir yaklaşımdır.

  Çözüm odaklı terapi, 1970’lerin sonunda sosyolog Steve de Shazer ve Insoo Kim Berg tarafından Milwaukee Kısa Aile Terapisi Merkezi’ndeki meslektaşlarıyla kurulmuştur.

  Çözüm Odaklı Yaklaşımın Temel Kavramları

  Bozuk değilse tamir etme – eğer birey zaten işe yarayan ya da çözüme doğru ilerlemesine yardımcı olan bir şey yapıyorsa, onu kendi haline bırakmak ve potansiyel olarak bozabilecek herhangi bir değişiklik yapmamak en iyisidir.

  İşe yarıyorsa daha fazlasını yap – Değişiklik yapmamanın yanı sıra, sonuç alma şansını artırmak için daha fazlasını da yapmalıdırlar.

  İşe yaramıyorsa başka bir şey yapın – Birey yaptığı şeyin işe yaramadığını keşfederse, durun. Çabalarınızı sorunlara, zayıflıklara veya sonuç vermeyen şeylere odaklamayın.

  Çözüm Odaklı Koçluk Nedir?

  Çözüm odaklı koçluk, çözüm odaklı terapiden yola çıkan kanıta dayalı bir yaklaşımdır. Çözüm Odaklı Koçluk aşağıdakilere odaklanır:

  • Soruna değil çözüme – soruna odaklanmak çözüme götürmez; çözüme odaklanmak çözüme götürür. Albert Einstein, ‘Hiçbir sorun, onu yaratan aynı bilinç tarafından çözülemez’ demiştir.
  • Zayıf yönlere değil güçlü yönlere – bir hedefe ulaşmak veya bir sorunu çözmek, geriye dönüp iyi olmadığınız yönlerinizi geliştirmeye çalışmak yerine zaten iyi olduğunuz yönlerinizle çalıştığınızda daha kolay olur.
  • Neyin yanlış gittiğine değil, Neyin doğru gittiğine – Neyin doğru gittiğini belirleyin ve daha fazlasını yapın. Neyin yanlış gittiğine odaklanmak stresli olabilir ve durumun görünürde bir çözüm yokmuş gibi görünmesine neden olur. Ancak, neyin doğru gittiğini belirlemek bireye her şeyin kötü olmadığı umudunu verir.

   

  Koçlukta çözüm odaklı yaklaşımı kullanmanın faydaları:

  • Bireyler kendilerini güçlenmiş hissederler : Çünkü konuşma yapabilecekleri her şey hakkında olur.
  • Şikayet etme durumunu keser : Konuşmanın başından itibaren koç bireye onu ileriye taşıyacak sorular sorar.
  • Özsaygı oluşturur : Çözüm odaklılıkta, koç tüm olumlu yönlere ve bireyin sorunu çözmeye yardımcı olmak için halihazırda sahip olduğu şeylere odaklanır. Bu, sorunu çözmek için öz saygı ve güven oluşturur.
  • Bireylerde farkındalık yaratır : Mükemmel gelecek tekniğini kullanmak, bireyin gerçekten ne istediğinin farkına varmasını sağlar ve ölçeklendirme, mükemmel geleceğin ne kadarının kendileri için zaten mevcut olduğunun farkına varmalarını sağlar.
  • Müşteriye en başından itibaren umut verir : Soruna odaklanmadığımız için, müşteriye en başından umut verir.

  Çözüm Odaklı Koçluğun Avantajları Nelerdir?

  Çözüm Odaklı yaklaşımın en önemli avantajlarından biri etik nedenlerdir. Çözüm Odaklılıkta müşteri becerikli ve bütün olarak görülür. Koç müşteriyle ortaktır ve “bilmeme” duruşuna sıkı sıkıya bağlıdır. Kendi görüşlerimizi, algılarımızı, yorumlarımızı vb. müşterinin görüş ve algılarından üstün tutmayız.

  Çözüm Odaklılık aynı zamanda çok umutlu bir yaklaşımdır: Müşterinin ne istediğini, müşterinin halihazırda ne yapabildiğini ve müşterinin eylemliliğini dinleriz. Müşterimizin deneyimini kabul eder ve doğrularken, sorunun neden ortaya çıktığına dair bir anlatı oluşturmak yerine müşterinin geleceğini anlamaya odaklanırız.

  Çözüm odaklı koçluğun en büyük avantajlarından biri, değişime olumlu bir yaklaşım getirmesidir. Bu koçluk tarzı, koçluk yaptığınız kişilerin psikolojik olarak sağlıklı olduklarını ve sorunlarını çözebilecek kapasitede olduklarını varsayar. Bu inanç insanları güçlendirir ve onları özgüvenli, kendine güvenen ve hayatlarını kontrol etme yetenekleri konusunda olumlu olmaya teşvik eder.

  Çözüm odaklı koçluğu herkes kullanabilir ve çok çeşitli koçluk durumlarında uygulanabilir. Bu yaklaşımı rahatlıkla kullanabilirsiniz ve derin analizler yapmanız gerekmez. Burada koç, tavsiye veren bir “bilge” değil, müşterinin yanında yürüyen meraklı bir rehber rolünü üstlenir.

  Çözüm Odaklı Koçluk Eğitimlerimizde Farkımız Nedir?

  Katılımcılarımıza esas olarak çok fazla pratikle nasıl koçluk yapacaklarını öğretiyoruz. 3 modülden sonra çoğu katılımcı ICF (Uluslarası Koçluk Federasyonu)-ACC –Level 1 ve EMCC(Avrupa Mentörlük ve Koçluk Derneği) Practitioner (Uygulayıcı) seviyesinde koçluk yapar. Kişinin içinde bulunduğu organizasyon yeni koçlarının yeteneklerinden faydalanabilir.  Katılımcılarımız “Master Düzey Koçluk Sertifika Programı – ICF Level 3”, “Organizasyonlarda Koçluk Sertifika Programı – ICF Level 2” gibi bir sonraki programlarımızdan bazılarını tamamlayarak ICF’in MCC ve PCC ünvan yoluna ve EMCC’nin Kıdemli Uygulayıcı (Master ve Senior Practitioner) ünvan yoluna girebilirler.

  Katılımcılarımız koçluk yapmayı öğrenmenin yanı sıra Çözüm Odaklı Koçluk yaklaşımıyla çalıştıkları ve koçluk aldıkları için hayatları muhtemelen daha da kolaylaşacaktır.

  Günümüzün hızlı temposuna ayak uydurmayı amaçlayarak eğitimlerimizi online olarak gerçekleştiriyoruz. Online eğitim için yapılan zaman yatırımı 24 hafta boyunca haftada 2 saattir. İki seanslık her seans başladığı gibi aynı gün ve saatte gerçekleşerek hayatınızın rutinine yerleşir. Meşgul insanlar bile hayatlarını zorlamadan eğitimimizden faydalanacak zamanı bulacaklardır.

  Deneyimi daha etkin ve verimli hale getirmek için; en fazla 12 katılımcıdan oluşan küçük gruplar ile çalışıyoruz. Katılımcılar çok sayıda uygulamalı pratik ve geri bildirim alırlar, böylece hızlı, verimli ve etkili bir şekilde öğrenirler.

  Eş düzey çalışma grupları oluşturarak öğrenmeyi deneyimsel ve katılımcı hale getiriyoruz. Hem Türkiye hem de global gruplar içinde katılımcılarımıza destek olmayı ve bağlantı kurmayı önemsiyoruz.

  Öğrenmeyi yoğunlaştırmak ve kolaylaştırmak derslerin kayıtlarını, ders sunumlarını, okuma-izleme materyallerini kolayca ulaşılabilecek bir moodle platformunda sunuyoruz.

  Tüm slayt sunumları ve destekleyici öğrenim materyalleri (kaydedilmiş koçluklar, makaleler, kaydedilmiş web seminerleri vb.) moodle platformumuzda mevcuttur. Katılımcılarımız tüm bu materyallere eğitimleri bittikten sonra 1 yıl boyunca ulaşabilirler.

  Katılımcılarımızın ICF tarafından akreditsayon için ihtiyacı olan 3 saatlik 1-1 mentorluk ve 7 saat grup mentorluğunu programımıza dahil ediyoruz. Ve iyi haber şu ki; programımız ICF tarafından Level 1 olarak akredite olduğu için koçluk kayıtlarınızı ICF’e göndermenize gerek kalmadan değerlendirip onaylayabiliyoruz.

  Çözüm Odaklılığın Kuruluşunuzdaki Etkileri Nelerdir?

  Katılımcılarımıza esas olarak çok fazla pratikle nasıl koçluk yapacaklarını öğretiyoruz. 3 modülden sonra çoğu katılımcı ICF (Uluslarası Koçluk Federasyonu)-ACC –Level 1 ve EMCC(Avrupa Mentörlük ve Koçluk Derneği) Practitioner (Uygulayıcı) seviyesinde koçluk yapar. Kişinin içinde bulunduğu organizasyon yeni koçlarının yeteneklerinden faydalanabilir.  Katılımcılarımız “Master Düzey Koçluk Sertifika Programı – ICF Level 3”, “Organizasyonlarda Koçluk Sertifika Programı – ICF Level 2” gibi bir sonraki programlarımızdan bazılarını tamamlayarak ICF’in MCC ve PCC ünvan yoluna ve EMCC’nin Kıdemli Uygulayıcı (Master ve Senior Practitioner) ünvan yoluna girebilirler.

  Katılımcılarımız koçluk yapmayı öğrenmenin yanı sıra Çözüm Odaklı Koçluk yaklaşımıyla çalıştıkları ve koçluk aldıkları için hayatları muhtemelen daha da kolaylaşacaktır.

  Günümüzün hızlı temposuna ayak uydurmayı amaçlayarak eğitimlerimizi online olarak gerçekleştiriyoruz. Online eğitim için yapılan zaman yatırımı 24 hafta boyunca haftada 2 saattir. İki seanslık her seans başladığı gibi aynı gün ve saatte gerçekleşerek hayatınızın rutinine yerleşir. Meşgul insanlar bile hayatlarını zorlamadan eğitimimizden faydalanacak zamanı bulacaklardır.

  Deneyimi daha etkin ve verimli hale getirmek için; en fazla 12 katılımcıdan oluşan küçük gruplar ile çalışıyoruz. Katılımcılar çok sayıda uygulamalı pratik ve geri bildirim alırlar, böylece hızlı, verimli ve etkili bir şekilde öğrenirler.

  Eş düzey çalışma grupları oluşturarak öğrenmeyi deneyimsel ve katılımcı hale getiriyoruz. Hem Türkiye hem de global gruplar içinde katılımcılarımıza destek olmayı ve bağlantı kurmayı önemsiyoruz.

  Öğrenmeyi yoğunlaştırmak ve kolaylaştırmak derslerin kayıtlarını, ders sunumlarını, okuma-izleme materyallerini kolayca ulaşılabilecek bir moodle platformunda sunuyoruz.

  Tüm slayt sunumları ve destekleyici öğrenim materyalleri (kaydedilmiş koçluklar, makaleler, kaydedilmiş web seminerleri vb.) moodle platformumuzda mevcuttur. Katılımcılarımız tüm bu materyallere eğitimleri bittikten sonra 1 yıl boyunca ulaşabilirler.

  Katılımcılarımızın ICF tarafından akreditsayon için ihtiyacı olan 3 saatlik 1-1 mentorluk ve 7 saat grup mentorluğunu programımıza dahil ediyoruz. Ve iyi haber şu ki; programımız ICF tarafından Level 1 olarak akredite olduğu için koçluk kayıtlarınızı ICF’e göndermenize gerek kalmadan değerlendirip onaylayabiliyoruz.

  Kimler Koçluk Eğitiminden Yararlanabilir?

  Koçluk eğitimi; liderler, koçlar, IK profesyonelleri, danışmanlar, yöneticiler ve yönetici adayları tarafından sıklıkla tercih edilir. Koçluk kariyerine başlamak için katı eğitim gereklilikleri yoktur. Ancak başarılı koçlar, başarılı ve profesyonel bir kariyer için çok yönlü bir eğitimin şart olduğunun farkındadır.