Geleneksel kurumsal yapılarda duygusal zeka fikri; yönetici becerileri, stratejik planlama ve güç  kullanma etkisi lehine kapı dışarı edilir. Artık durum bu değil, özellikle ileri görüşlü organizasyonlar katılım, şeffaflık, iş birliği ve birliktelik odaklı liderlere değer veren bir kurumsal kültür geliştirerek rekabetçi fayda yaratmak peşindeler. EQ, artık düşüncemizi ve duygularımızı mevcut herhangi bir durumda, ideal kararlar  vermek üzere bir araya getirerek sonuçlar elde eden gerekli bir nitelik olarak tanınır oldu.

Duygusal zeka konusunun öncülerinden olan Six Seconds, bu işe, kişisel EQ’yu anlamaya ve ölçmeye odaklanarak başladı. Birlikte çalıştığımız insanlar, kişisel alanda öğrendiklerini iş hayatında da uygulayacak bir yol arıyorlardı. Bu motivasyon, iş yaşamındaki başarısızlıklara dair değişim çabalarının %70 oranında gerçekleşmesi ile birleşince,  şu an dünya çapında sertifikalı koçlar ve danışmanların kullandığı organizasyon değerlendirme araçları olan Vital Signs’ı meydana getirmek fikrini harekete geçirdi. Yakın zamanda, EQ’yu iş yerinde azimle takip etmenin organizasyonel canlılık hissiyatını besleyebileceğini fark ettik. Organizasyonun her bir kesimine yayılacak bulaşıcı bir  titreşim gibi –  bu ister kar amacı gütmeyen, küçük bir organizasyon olsun, ister çok uluslu bir şirket. 


YAZAR HAKKINDA : PAUL STILLMAN

Paul Stillman, Six Seconds’ta Organizasyonel Canlılık Direktörü. Sağlık hizmetleri yöneticiliği ve danışmanlığı alanında 30 yılın üzerinde tecrübesi var.  Paul, Six Seconds organizasyon değerlendirme araç takımı olan Vital Signs’ın kullanımını teşvik eden global girişimleri yönetiyor. İnsan ve Organizasyonel Sistemler üzerine Ph. D sahibi ve Amerikan Koleji’nin Sağlık Hizmetleri Yöneticiliği’nde Hayat Ortağı. 
Kaynak : http://www.6seconds.org/2015/12/29/eq-and-business-a-winning-combination/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.