Etkili ekip çalışması hemen hemen her sektörde her gün duyduğumuz bir terim haline geldi. Bir ekip oluşturmaktan ve ekip olarak birlikte çalışmaktan bahsediyoruz ancak çok az insan etkili ve iş birliğine dayalı bir ekip ortamının nasıl geliştirileceğini gerçekten anlıyor. Elbette gerçekten verimli performans elde etmek, maksimum çıktı sağlamak ve motive bir işgücünü elde tutmak için bir ekip olarak çalışmak çok önemlidir. Takım olma eğitimi ise etkili ekip çalışması için iyi bir yoldur. Buna ek olarak temel oluşturacak başarılı çalışma ekiplerinin nasıl oluşturulacağına ilişkin en iyi 7 ipucumuzu sizler için derledik.

Etkili Ekip Çalışması Nitelikleri

Etkili Ekip Çalışması Nitelikleri

Etkili Ekip Çalışması Nitelikleri

1. Etkin Bir Lider Belirleyin

Ekipleri genellikle bir projenin tamamlanmasını sağlamak için her üyenin eşit olarak katkıda bulunduğu oldukça demokratik yapılar olarak düşünürüz. Bununla birlikte açıkça tanımlanmış bir lider olmadan etkili ekip çalışması için bir temel yaratmak oldukça güç olabilir. Dolayısıyla başarı için bir takım lideri gereklidir. Liderlik ve yönetim terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılsa da aslında ikisi arasında büyük bir fark vardır. Bir yönetici, belirli bir departmanı ve çalışan grubunu planlar, organize eder ve kontrol eder. Ancak tüm yöneticiler liderle aynı değildir. Çoğu yönetici ancak iletişim, motivasyon, rehberlik, teşvik ve ilhamı içeren sorumluluklarını başarılı bir şekilde üstlenirlerse lider olabilir.

Etkili bir ekip oluşturmak, ekip çalışmasına soyut bir bağlılıktan fazlasını gerektirir. Ekibi motive etmek için liderler bu işin üstesinden gelen kişilerdir . Ayrıca liderlik kontrolü ele almak değil aksine gücü başkasına vermekle ilgilidir. Mutlak otoriteyi savunmaz. Güvene odaklanır, dürüstlük ve şeffaflıkla iletişimin yürütülmesinden sorumludur. Etkili ekip çalışması için etkin bir liderin ekip üyelerine verimlilik esasına dayalı  görev dağılımı yapması ekip çalışmasında hayati önem taşımaktadır.

2. Sorumlulukları Netleştirin

Ekip rolleri ve sorumlulukları açıkça tanımlandığında zaman kaybına neden olan tekrarlanan işler ve çatışma büyük ölçüde azalacaktır. Bir ekip en iyi performansını gösterdiğinde genellikle her ekip üyesinin açık sorumlulukları olduğunu görürsünüz. Her çalışanın kimin ne yaptığı, kimin kiminle iş birliği yaptığı ve her bir görev tesliminde kimin katkıda bulunduğu konusunda net olduğundan emin olmak önemlidir. Bununla birlikte bir ekip üyesi olmadığında veya görevini zamanında tamamlayamadığında görevleri paylaşmak ve başkalarına yardım etmek de önemlidir. Netlik olmadan, etkili ekip çalışması ve takım ruhu tehlikeye girebilmektedir.

Tüm ekip üyeleri benzer karakterlere veya rollere sahipse ekiplerde çatışma çıkma ihtimali artacaktır. Ekip üyelerinin benzer zayıf yönleri varsa ekip bir bütün olarak bu zayıflığa sahip olma eğiliminde olabilir. Ekip üyeleri benzer güçlü yönlere sahipse kişiliklerine en uygun ekip görevleri ve sorumlulukları için (iş birliği yapmak yerine) rekabet etme eğiliminde olabilirler. Bundan dolayı etkili ekip çalışması için tüm parametreleri göz önünde bulundurarak doğru görev ve sorumluluk paylaşımı oldukça önemlidir.

3. Hedefleriniz Ortak Olsun

Etkili bir ekip çalışması, ortak bir hedef olmadan var olamaz. Bu yüzden bunun açıkça tanımlandığından emin olmalısınız. Ekibinizin ne teslim etmesi gerekiyor? İstediğiniz sonuçtan yola çıkarak her adım için son tarihler belirleyerek ihtiyaç duyulan eylemlerin haritasını çıkarın. Mümkünse ekibinizi bu sürece dahil edin. Takımın her bir üyesine ses verin. Her adımda işi kim yönetecek? Her adımda ihtiyaç duyulan kişileri listeleyin ve net beklentiler sağlayın. Bu konuda ekibinizle net bir şekilde iletişim kurun ve ardından hedeflerinizi gerçekleştirmek için birlikte çalışın.

4. Güven İnşa Edin

Tüm ilişkilerde olduğu gibi iş birliğinin en önemli adımı güven inşa etme ile başlar. Güven insanların bir araya geldiği her yerde doğru bir iletişimin kapısını aralar. Bu iletişim yolu, etkili çalışma için de oldukça kritiktir. Olumlu geri bildirimler, vücut diline yansıyan olumlu duygular yaratır. Bu sayede takım üyeleri kendilerinin sürekli geliştirerek başarı grafiğine ivme kazandıracaktır.

Bu noktada ekip lideri güven zeminin hazırlanmasında asıl tetikleyici olacaktır. Sözünde duran, çalışanların ihtiyacını gözeten bir lider olarak etkili ekip çalışmasının huzurlu bir süreçte ilerlediğinden emin olun.

5. İletişimde Özgürlük Sağlayın

Etkisiz iletişim hayatın her yönünü engeller. Etkili iletişim kuran bir ekip, projeleri iletişim eksikliğinin yaygın olduğu ekiplerden daha verimli bir şekilde tamamlayacaktır.  Aristoteles’in bir zamanlar dediği gibi ‘bütün, parçaların toplamından daha fazlasıdır’. Doğru iletişim, farkındalık ve anlayış yaratır ve ekip üyelerinin görevlerini verimli bir şekilde tamamlamasını sağlar. Tüm bunlarla birlikte iletişim dinleme sanatına da pastada büyük pay verir.

Ekip liderinin rolleri, sorumlulukları ve beklentileri sürece dahil olan herkese iletmesi gerekir ve bir liderin doğru iletişim için ekibini teşvik etmesi gerekir. Hepimiz bilgiyi farklı şekilde işlediğimiz için ‘etkili’ iletişimin kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini unutmamalıyız. Ayrıca ses tonu, tonlama vb. kullanılarak konuşulan kelimelerin, e-posta ve mesajlaşma platformları üzerinden yazılan kelimelerden çok farklı şekilde algılanabileceğini de göz ardı etmemekte fayda var.

İletişim, güven temelli ilişkiler oluşturur. Dolayısıyla ‘güvenli bir çalışma ortamı’ yaratmak, etkili ekip çalışması için altın anahtardır.

6. Takımınızı Motive Edin

Ekibiniz başarıyı deneyimlediğinde ne olur? Başarıya ulaşan hedefleri kabul ediyor musunuz? Öylesine bir tebrikten sonra her zamanki işinize mi dönüyorsunuz?

Bir lider olarak takımınızın galibiyetlerini (ne kadar küçük olursa olsun) kaçırmamak çok önemlidir. Bu ekibinize daha da büyük başarılar için ilham verecek ve aynı zamanda liderliğinizi pekiştirecektir. Takımınızı motive etmek, etkili ekip çalışması için ekibinize ilham vermeye ve onları olumlu bir sonuç etrafında birleştirmeye hizmet ederek pozitife odaklanmalarını ve ekip ortamında bireysel başarı için çaba göstermelerini sağlayacaktır.

7. Yardım Etmeye İstekli Olun

Ekibinizin ilerlemesi düzenli olarak gözden geçirilmelidir. Onları ilerlemekten alıkoyan nedir? Yapıcı geri bildirim burada anahtardır ve herhangi bir sorun veya çatışma zamanında göz önünde bulundurulmalıdır. Geri bildirim fikirlere yapıcı bir şekilde odaklanarak iş süreçlerini iyileştirmek için öneriler sunmalıdır. Hedeflerine ulaşmak için stratejiler geliştirmede ve kullanmada herkes birbirine yardımcı olmalıdır. Bu noktada bir lider etkili ekip çalışması için kendi sorumluluklarını yerine getirdikten sonra ekibin diğer üyelerine yardımcı olmaya istekli olmalıdır.

Etkili Ekip Çalışmasının Getirileri Nelerdir?

Etkili Ekip Çalışmasının Getirileri Nelerdir?

Etkili Ekip Çalışmasının Getirileri Nelerdir?

1. Yeni Fikirler

Ekip halinde çalışmak, bireyler arasında beceri ve bilgi aktarımına yardımcı olur. Etkili ekip çalışması, takım çalışanları arasında yaratıcılığı destekler. Bu da yenilikçi fikirlerin, ürünlerin veya hizmetlerin geliştirilmesini ve yeni iş fırsatlarının belirlenmesini sağlayacaktır.

2. Problem Çözümü

Takımlar, farklı düşünme biçimlerine, farklı deneyim seviyelerine ve işlerin nasıl yapılacağına dair farklı fikirlere sahip farklı insanları bir araya getirir. Bir sorunu düşünmek için bir araya gelen birkaç kişi, tek başına çalışan bir kişiden daha fazla çözüm bulmada genellikle daha etkilidir.

3. Destek

Etkili ekip çalışması, takım üyeleri arasında güçlü bağlar kurulmasına yardımcı olur. Takım olma eğitimi bu bağların kurulmasını kolaylaştırmada oldukça faydalı olacaktır. Ekip üyeleri, bireysel güçlü yönleri, zayıf yönleri ve kişisel özellikleri daha iyi anlayarak birbirlerini tanırlar. Daha güçlü ilişkiler sayesinde güven inşa edilir ve iletişim daha doğal, açık ve özgür hale gelir.

Doğru temelde kurulmuş bir ekipte üyeler, çalışma hayatının zorlukları karşısında ve özellikle gruptaki bir kişi zorluklarla karşı karşıyaysa birbirlerine daima destek olurlar.

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, PCC ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. Teba, Anadolu Efes, Gilan’da yönetici olarak görevler almıştır.12 yıllık profesyonel yöneticilik ve 13 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Duygusal Zeka konusunda önemli ekollerin sertifikasyonuna sahip olup Six Seconds'in ileri eğitmenidir. 13 yıldır Dugusal zeka alaninda adanmışlıkla çalışmaktadır. 1.500 saatin üzerinde koçluk, 2.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.000 saatlik Danışmanlık ve 45 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda basarili sonuçlara imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.