Kendine yatırım yapmak içerisinde bulunduğunuz durumdan sizi birkaç adım daha ileri götürecek olan tek şeydir. İş ve özel hayatınızda daha mutlu ve huzurlu bir hayat sürmek için kişisel gelişiminize özen göstermeniz gerekir.

Kendine Yatırım Yapmak Neden Önemlidir?

Kendine yatırım yapmak liderler için hayati önem taşımaktadır. Kendine yatırım yapan bir lider hayatında oluşturacağı ana hedeflerini belirleyebilecektir. Bunun yanında zihinsel sağlığını, duygusal sağlığını, kariyer beklentilerini, belirlediği finansal hedeflere ne kadar ulaşacağını ve gerçekten zengin bir hayat yaşayıp yaşamayacağını da etkileyecektir.

Sosyal ve insani fayda yaratan sektörlerdeki liderler genellikle ekiplerinin yeteneklerini daha üst düzeye çıkarmaya ve sektörde olumlu bir değişim yaratmaya o kadar çok odaklanırlar ki kendilerine yatırım yapmak için çok az zamanları ve enerjileri kalır. Kendimizi nasıl yönettiğimiz, iş yerinde nasıl performans gösterdiğimiz ve gelişen güçlü bir iş yerine katkıda bulunma kapasitemizin arasında kritik bir bağlantı vardır.

Liderler Kendilerine Nasıl Yatırım Yapabilir?

Kendinize yatırım yapmaya alışkın değilseniz bu size tuhaf ve bencilce gelebilir.  Aslında gerçek olan kendinize yatırım yapmanın başarınız için çok önemli olduğu ve neredeyse her zaman inanılmaz bir yatırım getirisi sağladığıdır. Bugün kendinize yatırım yapmıyorsanız yukarıdaki listeden bir şeyi alıp uygulamaya koyarak bir yerden başlayın. Fakat zaten kendinize yatırım yapıyorsanız sıkı çalışmaya devam edin ve sürekli olarak öğrenmenin ve büyümenin yeni yollarını arayın.

1. Kendinize Bir Amaç Belirleyin

Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, kendinize yatırım yapmayı hayattaki önceliklerinizden biri haline getirmektir. Bunun için öncelikle ulaşmak istediğiniz bir hedef belirleyin, ardından bunu başarmak için neleri öğrenmeniz gerektiğini belirleyin. Hedefinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacak çevrimiçi kaynakları arayın. Örneğin, finansal özgürlük veya birden fazla gelir akışına sahip olmak gibi bir amacınız varsa finansal okuryazarlığınızı geliştirecek kaynakları arayın. Kendinizi öğrenmek ve geliştirmek için her hafta zaman ayırın.

2. Güçlü Yanlarınızı Tanımlayın

Herhangi bir pozisyonda başarılı olmak için kendinize yatırım yaparken güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduğunu bilmek önemlidir. Bu beceriler, liderlik pozisyonu için diğer adaylar arasında sizi öne çıkarabilir ve bu rolü üstlenirken gerekli niteliklere sahip olmanızı sağlamaya yardımcı olabilir.

Profesyonel yaşamınızda hangi potansiyel liderlik becerilerine sahip olduğunuzu belirlemek için liderlik rolünüze aktarabileceğiniz güçlü yanlarınızı tanımlayabilmeniz ve diğer ekip üyeleriyle ne kadar iyi çalışabileceğinizi, benzer değerleri paylaşıp paylaşamayacağınızı hesaba katmak önemlidir.

3. Becerilerinizi Geliştirin

Güçlü yönlerinizi belirledikten sonra sıra onları geliştirmeye başlamaya geliyor. Bu becerileri geliştirmenin ve sizi iyi bir lider yapacak nitelikleri güçlendirmenin birçok yolu vardır.

Liderlik becerilerinizi nasıl artıracağınıza dair bazı fikirler şunlardır:

  • İlgi alanlarınızla ilgili projelere veya topluluklara gönüllü olarak katılmak
  • Liderlik eğitimi almak
  • Nasıl etkili bir lider olunacağına dair bir çalıştaya katılmak

Yeni sorumluluklar üstlenerek de liderlik becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin, sunum becerilerinizi geliştirmekle ilgileniyorsanız, toplantılarda sunum yapmak için gönüllü olabilir veya personel toplantıları sırasında kafa karışıklığı olduğunda siz de söz alarak fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.

4. Yaratıcı Yönünüzü Keşfedin

Çoğumuzda hiç açığa çıkmamış veya henüz keşfedilmemiş bir yaratıcılık potansiyeli vardır. Yeni bir beceri öğrenerek veya bizi mutlu eden bir şeye zaman harcayarak bireysel yaratıcılığımızı ortaya çıkarabilir ve geliştirebiliriz. Yaratıcı yönümüzü geliştirmek kişisel ve profesyonel olarak da gelişmemize, sorunları ve çözümleri farklı şekillerde görmemize ve zihnimizin daha önce kullanılmayan diğer kısımlarını kullanmamıza yardımcı olur. Yaratıcılık sadece bir ressam ya da heykeltıraş olmaktan çok daha geniş bir kavramdır. Aynı zamanda yeni şeyler denemekle de ilgilidir. Örnek olarak yeni bir öğrenmek, gurme yemekler yapmayı denemek, bir şeyler yazmak, dış dünyayı keşfetmek gibi hiç denemediğiniz, yıllardır uygulamadığınız veya asla tam olarak keşfetmediğiniz bir tür aktivite seçip yaratıcı yönünüzü keşfedebilirsiniz.

5. Yeni Şeyler Öğrenmeye Açık Olun

Yeni şeyler öğrenerek ve zihninizi aktif tutarak zihninizi genişletin, çünkü bu kendinize yatırım yaptığınızda zihinsel yeteneğinizi geliştirmenize ve korumanıza yardımcı olur. Akla gelebilecek hemen hemen her konuda birçok bilgi mevcuttur. Kendinize yatırım yapmak, kitap okumak, makaleleri incelemek, internette alanına hâkim kişilerin konuşmalarını dinlemek kısacası üzerinde çalışmak istediğiniz yetenek veya beceriyle ilgili her şey hakkında bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

6. Zihninizi Geliştirin

Dünyamızdaki en başarılı insanların ortak bir noktası var, çok fazla okuyorlar. Warren Buffet günde 500 sayfa, Mark Cuban günde üç saat ve Bill Gates yılda 50 kitap okuyor. Okumak kendine yatırım yapmanın basit bir yoludur. Burada önemli olan bir şeyler öğrenmenize yardımcı olacak kitaplar okumaktır. Çok satan aşk romanlarını okumak eğlenceli olsa da muhtemelen kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olmayacaktır. Evdeki kütüphanenize gidip size katkısı olabilecek bir kitaba göz atmak zihninizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

7. Eleştiriye Açık Olun

Becerilerinizi geliştirmenin en iyi yolu geri bildirim almak ve size yapılan eleştirileri dinlemektir. Başkalarına bir işi nasıl daha iyi yapabileceğinizi sormak, sadece onlardan bir şeyler öğrenmenizi sağlamakla kalmaz aynı zamanda kendinizi geliştirme fikrine açık biri olduğunuzu da gösterir ki bu da öz farkındalığınızın yüksek olduğunu gösterir. Geri bildirim istediğinizde karşınızdakini dikkatlice dinleyin ve diğer insanların söylediklerini not alın çünkü daha önce aklınızdan geçmemiş olabilecek bazı fikirler keşfedebilirsiniz. Bundan sonra biri yetenekleriniz hakkında bir fikir sunduğunda veya bir kusur bulduğunda bunu kişisel olarak algılamak yerine bunu bir öğrenme fırsatı olarak görebilirsiniz.

8. Koçluk Hizmetinden Yararlanın

Kendine yatırım yapmanın en iyi yollarından biri koçluk hizmetinden yararlanmaktır. İyi koçluk hizmeti veren kişiler başarılarınıza ortak sayılırlar. Ana hedefleri belirlediğiniz yoldan sapmamanıza ve kendiniz için belirlediğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmaktır. Koçlar sonuca ulaşmanızı hızlandırarak neyin önemli olduğunu belirlemenize ve odaklanmanıza yardımcı olurlar. Bir koça yatırım yaptığınızda kelimenin tam anlamıyla kendi başarınıza yatırım yapmış olursunuz ki bu her zaman iyi bir fikirdir.

İlgili Bloglarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir