Parkinson Yasası, Pareto ilkesi gibi aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda zaman yönetimi tekniği vardır. Peki daha önce Pomodoro Tekniği faydalarını duymuş muydunuz?

1980’li yıllarda Francesco Cirillo tarafından oluşturulan Pomodoro Tekniği, günümüzde kullanılan popüler zaman yönetimi sistemlerinden biridir. Ancak bu teknik her kişiye uygun olmayabilir.  Sistemin tutkulu bir parçası olan her kişiye karşılık, sonuçları eleştiren başka bir kişi vardır.

Pomodoro Tekniği faydalarından yararlanmak kişisel bir tercih meselesidir. Ancak Pomodoro tekniği faydalarını merak ediyorsanız, bu makale, bu tekniği denemeye değer olup olmadığına karar vermeniz için ihtiyacınız olan temel bilgileri açıklayacaktır.

Bu süreç basittir ama etkilidir, kısa kısa vereceğiniz molalarla gününüzü en iyi şekilde planlamanızı sağlar. Gün boyunca birkaç mola vermek ters etki yaratsa da, gün boyunca farklı türlerde dinlenmenin faydalarını destekleyen bilimsel kanıtlara rastlanılmıştır.

Pomodoro Tekniği faydalarını, nasıl çalıştığını ve bu zaman yönetimi yöntemini kullanmanın üretkenliğinizi neden ve nasıl artırabileceğini inceleyelim.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği, 1980’lerin sonlarında İtalyan üniversite akademisyeni Francesco Cirillo tarafından bulunan bir zaman yönetimi yöntemidir. Yapılması gereken işlerinizi kısa molalarla ayrılmış 25 dakikalık zaman bloklarına bölmek için bir zamanlayıcı kullanır.

Birçoğumuz gibi, Francesco Cirillo da uzun süre işine odaklanmakta zorlandı. Bu sorunu çözmek için Cirillo, tüm gün üretkenliğin gerçekleşmesini beklemek yerine, her seferinde yalnızca 10 dakika odaklanmak istedi.

Cirillo, Pomodoro tekniği faydalarını keşfettikten sonra, odak patlamalarını daha hassas bir şekilde ölçmek için “pomodoro” (İtalyanca “domates” anlamına gelen kelime) şeklinde bir mutfak zamanlayıcısı buldu. Ve işte Pomodoro Tekniği bu şekilde doğdu.

Pomodoro tekniği faydaları arasında, kullanıcıya maksimum odaklanma ve yaratıcı tazelik sağlamak, böylece projeleri daha hızlı ve daha az zihinsel yorgunlukla tamamlamalarını sağlamak sayılabilir.

Yapmanız gereken işlem basittir:

  • Zamanınızı gün boyunca her proje için kısa bloklara ayırın ve periyodik olarak molalar verin.
  • Her 25 dakikalık tutarlı çalışmanın ardından, beş dakikalık bir ara vermeniz gerekir.
  • Her 25 dakikalık çalışma süresine “Pomodoro” denir. Pomodoro’nun ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, domates için kullanılan İtalyanca bir kelimedir. Francesco Cirillo, kişisel Pomodoro zamanlayıcısı olarak domates şeklinde bir mutfak zamanlayıcısı kullandığı için bu yönteme Pomodoro adını verdi.
  • Dört “Pomodoro” çalışma seansı geçtikten sonra (15 dakikalık kısa aralarla 100 dakikalık çalışma süresi), daha sonra 15-30 dakikalık daha uzun bir ara verirsiniz.
  • Bir Pomodoro’yu her bitirdiğinizde, ilerlemenizi bir “X” ile işaretlersiniz ve her 25 dakikalık zaman diliminde kaç kez erteleme veya başka bir görev üzerinde çalışmak için vites değiştirme dürtüsüne sahip olduğunuzu not edersiniz.

Pomodoro Tekniği Faydaları

Zaman yönetimine yaklaşmanın yeni yollarını arıyor olabilirsiniz. Pomodoro Tekniği faydalarından yararlanmak bunun için harika bir yöntemdir.

Profesyonel ve özel yaşamınızda kullanabileceğiniz Pomodoro Tekniğini faydalarına bir göz atalım.

1. Kendinizi daha değerli hissetmenizi sağlar

Pomodro’nun faydası zamanınızı en iyi şekilde yönetebilmenize olanak tanımasıdır. Pomodro sayesinde işlerinizi zamanında teslim edebilir, kendinize de vakit ayırabilirsiniz.

2. Planlamayı geliştirir

Pomodro Tekniği, verimlilik düzeyinizi maksimuma çıkarır ve günlerinizi doğru bir şekilde planlamanıza yardımcı olur. Bu planlama sayesinde, hayat düzeninizi tekrar gözden geçirebilir; yapmaya fırsat bulamadığınız diğer işlerinizle de ilgilenebilirsiniz.

3. Erteleme ile savaşmanıza yardımcı olur

İşlerinizi yetiştiremediğinizde ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durum sizin hem iş hayatınızda hem de özel hayatınızda sorunlar yaratabilir. Pomodro tekniği ile erteleme dürtüsü ile mücadele edebilirsiniz. Unutmayın, iyi bir plan her şeyin ilacıdır.

4. Çoklu görev alışkanlığını kırar

Aslında Pomodoro tekniği faydaları arasında en önemlisi budur. İnandığınızın aksine, çoklu görev gerçekçi olmayan bir efsanedir. Neden mi? Çünkü insan beyni aynı anda birden fazla şeyi işleme kapasitesine sahip değildir.

Dahası, çoklu görev IQ’nuzu düşürebilir, çalışan belleğinizi etkileyebilir ve bir akış durumuna girmenizi engelleyebilir. Bu da yetmezmiş gibi, zihninizin enerji rezervlerini tüketebilir. Ayrıca, çoklu görev size üretken olduğunuza dair yanlış bir his verir.

Muhtemelen şimdiye kadar anlamış olduğunuz gibi Pomodoro Tekniği faydaları arasında sizi her seferinde tek bir göreve odaklanmaya zorlaması vardır. Bu, çoklu görevin yarattığı olumsuz yan etkilerine karşı koyacaktır. Ve daha da önemlisi, daha kaliteli işleri daha kısa sürede teslim etmenize olanak sağlayacaktır.

5. Dikkatinizin dağılmasını engeller

Bazen dikkatinizin dağılması ve kesintilere uğramanız olağan bir durumdur. Telefonunuzu kapatıp konsantre olmayı deneseniz bile, bir iş arkadaşınız aniden acil bir durum vesilesiyle ofisinize dalabilir. Cirillo bu durumların farkındaydı ve Pomodoro tekniği faydalarından yararlanmak için aşağıdaki yaklaşımı geliştirdi:

  • Bilgi vermek: Bir Pomodoro’nun ortasındaysanız, karşı tarafa şu anda meşgul olduğunuzu bildirin.
  • Pazarlık: Dikkat dağıtan konuyu tartışmak için bir zaman belirleyin.
  • Takvim: Bu takibi hemen takviminize ekleyin.
  • Geri çağırmak: Bir Pomodoro tamamlandığında, diğer tarafla iletişime geçin ve sorunu çözün.

Peki ya içsel dikkat dağıtıcı şeyleri ne yapacağız? Peki ya işinizin ortasında bir e-posta göndermeniz gerektiğini hatırladıysanız? Bir yere not edin ve mola sırasında e-postayı gönderin.

6. Motivasyonu korur

Bir pomodoro oturumunu tamamladığınızda, ilerlemenizi işaretlersiniz. Örneğin, yapılacaklar listenizdeki bir öğenin üstünü kolayca çizebilirsiniz. Bu neden önemli? Bunu her yaptığınızda, sizi davranışı tekrar etmenize teşvik edecek bir dopamin takviyesi alırsınız.

Son teslim tarihlerine sahip olmak, işinizi bitirmek için motivasyon sağlar. Pomodoro tekniği faydaları sayesinde belirlenmiş bir zaman sınırınız olduğunu için yapacağınız göreve odaklanmanız daha kolaydır. 25 dakika sonra mola vereceğinizi bildiğiniz için daha motive ve konsantre şekilde görevinize odaklanabilirsiniz. Ancak yine de kendinizi motive olmamış gibi hissederseniz motivasyon eğitimlerinden yararlanmayı düşünebilirsiniz.

7. Fiziksel ve zihinsel yorgunluğu azaltır

Son olarak, Pomodoro Tekniği faydaları arasında sizi mola vermeye teşvik etmesi yer alıyor. Bu, çoğumuzun hafife aldığı bir durumdur. Ancak, gerinerek veya kısa bir yürüyüşe çıkarak hareketsiz bir yaşam tarzıyla mücadele etmek için bu küçük molalara ihtiyacımız var.

Ayrıca, beyninizin de dinlenmek ve yeniden şarj olmak için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle, çalışma aralıklarınız arasında, zihninizin boşalmasına ve dinlenmesine izin verin. Bunun için meditasyon yapabilir, hayallere dalabilir, komik bir video izlemek veya ofisinizde egzersiz yapmak gibi hoşunuza giden bir aktivite yapabilirsiniz.

Pomodoro tekniği faydaları sayesinde işe döndüğünüzde daha odaklanmış, dikkatli ve enerjik olacaksınız. Bu molalar zamanlanmış olduğundan, onları uzatma dürtüsüne direnmeniz de daha kolay olacaktır.

Pomodoro Tekniği Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Bilim adamları önceden dikkatin zamanla tükenebilen sınırlı bir kaynak olduğuna inanıyorlardı. Ancak 2011’de ünlü Cognition dergisi konuyla ilgili yeni bir yayın yayınladığında bu bakış açısı tamamen değişti.

Bir görev yaparken dikkatiniz dağıldığında aslında kötü performans göstermezsiniz, dikkatiniz yeni bir şeye kayar. Yapılan bu çalışma, Pomodoro tekniği faydaları arasında bir göreve kısa aralar vermenin, o göreve uzun süre odaklanma becerinizi nasıl geliştirebileceğini gösteriyor. Yani kısacası mola vererek çalıştığınızda daha fazla odaklanabilme becerisi kazanıyorsunuz.

Pomodoro Tekniğinin Faydalarından Yararlanmak için İpuçları

1. Bir Zamanlayıcıya Yatırım Yapın

Pomodoro tekniği faydalarından yararlanmak için bir uygulama indirmeye veya zamanlayıcı kurmaya ihtiyacınız olacak. Bunu yapmak için özel araçlara veya kitaplara para ödemeniz gerekmez. Telefonunuzdaki zamanlayıcı da gayet yeterli olacaktır.

Günlük görevlerinizi seçin: Bir günde tamamlanması gereken bir görev veya üzerinde çalışmanız gereken bir proje seçin.

Zamanlayıcınızın 25 dakikaya ayarlandığından emin olun: Daha önce de söylediğimiz gibi, çalışma saatlerinizi 25’er dakikalık dilimlere ayırmanız gerekiyor. Bu, planınızı takip etmeniz ve işleri halletmeniz için ayırdığınız süredir.

Zamanlayıcı sizi uyarana kadar çalışın: Pomodoro tekniği faydalarından maksimum şekilde yararlanmak için bu yöntemi kullanmaya alışkın değilseniz, zamanlayıcınız uyarı vermeden önce telefonunuza bakmak, gelen mesajlara cevap vermek isteyebilirsiniz ama bu tuzağa düşmemelisiniz. Uyarı alana kadar çalışmaya devam edin.

Molanızın tadını çıkarın: Görevinize odaklanıp bir akış durumuna girseniz bile mola vakti geldiğinde molanızı yapmalısınız. Kısa molalar vermeden sürekli çalışmak Pomodoro tekniği faydalarından yararlanamamanıza, strese, odaklanma problemine, halsizliğe ve tükenmişliğe yol açabilir.

2. Net Bir Planınız Olsun

İşe koyulmaya başlamadan önce, seanslarınızı veya Pomodoro’unuzu planlamak için kendinize hazırlık yapmak için en az on beş dakika ayırmalısınız. Bir yapılacaklar listesi hazırlayabilir ve her görev için gerekli olan Pomodoro sayısını belirleyin. Beşten fazla Pomodoro gerektiren herhangi bir görev olursa, görevin üstesinden gelebilmek için daha küçük görevlere bölerek ilerleyin.

Ayrıca, bir iş arkadaşınızı aramak veya e-posta göndermek gibi küçük görevler tek bir Pomodoro’da birleştirilebilir. Her gün sekiz saatten fazla çalışıyorsanız, günde on altı Pomodoro’yu geçmemelisiniz. Böyle bir durumda, Pomodoro tekniği faydalarından yararlanabilmek için önemli görevlerinizi daha az erteleyin.

3. Taşma Pomodoroları Önemlidir

Daha önce de bahsettiğimiz gibi 16 Pomodoro 8 saatlik bir iş günü için uygun bir seçimdir. Bu Pomodoroları, tahmin ettiğinizden daha uzun süren işler üzerinde çalışmak veya iş günü içinde ortaya çıkan acil durumlar için kullanmalısınız.

Her şey planlandığı gibi giderse, bu ekstra Pomodoro’ları her gün zorlama eğiliminde olduğunuz düşük öncelikli görevler üzerinde çalışmak veya iyi bir kitap okumak için kullanabilirsiniz. Daha fazla Pomodoro’ya sahip olmak, kendinizi çok fazla germek ve strese girmekten her zaman daha iyidir.

4. Pomodorolarınızın Uzunluğunu Uzatın veya Azaltın

Bazı iş türleri, işleri bitirebilmeniz için uzun süre çalışmanızı gerektirebilir. Yazma, kodlama ya da beste yapma gibi faaliyetler, iyi sonuçlar almak için konsantre olmanızı gerektirir. Konsantre olduğunuz durumda 25 dakika sizin için çok kısa olabilir.

Bu nedenle seanslarınızı molalarla birlikte uzatmak etkinlik seviyenizi artırabilir. Yapılan bazı araştırmalara göre Pomodoro tekniği faydalarından maksimum seviyede yararlanmak için 52 dakikalık bir seans ve 17 dakikalık bir aranın üretkenlik için ideal denge olduğunu ortaya koydu.

Kendinizi yorgun hissediyorsanız veya zihinsel direnç yaşıyorsanız, seanslarınızı on beş hatta on dakikaya indirmeyi düşünmelisiniz. Aralıkları enerji seviyenize, yapılması gereken görev sayısına ve işin türüne göre ayarlamalısınız.

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, ICF-PCC ve EMCC-SP ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. 13 yıllık profesyonel çalışma hayatı ve 12 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Six Seconds, CMOE ve Solutions Academy' nin ileri seviye eğitmenidir. 2.500 saatin üzerinde koçluk, 3.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.300 saatlik Danışmanlık ve 50 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda başarılı sonuçlara imza atmaya devam etmektedir.

İlgili Bloglarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir