Şirket vb. kalabalık insan gruplarının paylaştığı çalışma alanlarında, üretimi destekleyici tüketim oldukça sık rastlanan bir durumdur. Özelden genele doğru bu durumu incelediğimizde; ortak alan enerji tüketimi, nakliye süreçleri, iş seyahatleri gibi birçok ticari konu karbon üretimini tetikleyen faaliyetler arasında yer alabilir. Bu süreci dengelemek ve karbon ayak izi azaltma ilkesini benimseyerek inovasyon ve sürdürülebilirliği desteklemek adına şirketlerin alabileceği bazı önlemler vardır. Bu sürecin verimli sonuçlanması durumunda, hem şirket çalışanları hem de müşteriler tarafından olumlu geri dönüşler alınacaktır. Bu durum hem çevreyi hem de şirket imajını olumlu yönde etkileyecektir. İçeriğimizin devamında, bu önlemler ile alakalı konulara değineceğiz.

Karbon Ayak İzi Nedir?

Bir kişinin, topluluğun, kuruluşun veya bir bölgenin, günlük faaliyetleri sonucunda atmosfere saldığı sera gazı miktarına karbon ayak izi denmektedir.

Bir ofisin karbon ayak izi miktarı, yalnızca ofiste kullanılan enerji miktarı ve ekipmandan kaynaklanan sera gazı miktarı ile ölçülememektedir. Çalışanların ofise ulaşımda kullandıkları araçlar, üretim ve tedarik sürecinde yer alan her bir aşama, kısacası şirketin işletilmesine zincir oluşturan her bir eylem, karbon ayak izi azaltma eylemini olumsuz etkilemektedir.

Karbon Ayak İzinizi Azaltmak için Neler Yapabilirsiniz?

Şirketlerin karbon ayak izini azaltma uygulaması, şirkette bulunan farkındalık sahibi bireylerle mümkündür. Alınan bazı önlemler ve tasarruf sağlanan bazı konular ile sera gazı miktarını, dolayısıyla karbon ayak izini azaltmak mümkündür. Karbon ayak izini azaltmaya yönelik uygulanabilecek bazı yöntemler aşağıda belirtildiği gibidir.

1. Enerji Tasarruflu Ofis Ekipmanlarını Kullanın

Ofis ekipmanı tercihlerinin enerji tasarruflu ekipmandan yana kullanılması, şirketin karbon ayak izini önemli ölçüde azaltacaktır. Bu noktada yapılabilecek tasarruflu aydınlatma kullanımı, toplu taşıma tercihi, sensörlü musluk kullanımı gibi detaylar çevreyi zararlı emisyondan kurtarmaya katkı sağlayacak ve karbon ayak izi azaltma eğilimi ile şirket giderleriniz de önemli ölçüde azaltacaktır.

2. Mutfak Atıklarını Azaltın

Yiyecek ve içecek israfının karbon emisyonları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu bilseniz, dikkat edeceğiniz konulara mutfaktan başlardınız. Yalnızca tüketilecek kadar gıda alışverişi yaparak, yiyecek çürümesinin önüne geçebilir; çürümüş yiyeceklerin neden olduğu metan oluşumunu engelleyebilirsiniz.

3. Kişisel Araç Kullanımını En Aza İndirmeye Çalışın

Ofise ulaşım için kullanılan özel araçlar, şirketin karbon emisyonlarına katkıda bulunmaktadır. Bu noktada üretilebilecek çözümler ise oldukça basittir. Toplu taşıma, araç paylaşımı, güzel havalarda kullanılan bisiklet gibi çözümler, şirketinizin karbon ayak izi azaltma girişimini destekleyecek, çevreye olumlu katkıda bulunacaktır.

4. İş Seyahatini Sınırlayın

Arabalar ve uçaklar çok fazla karbon emisyonu yaratır, bu nedenle iş için seyahat etmek son derece kirletici olabilir. Bazen toplantılar, konferanslar ve diğer etkinlikler kaçınılmazdır. Mümkün olduğunda, bir müşteriyi veya iş ortağını görmek için ülke çapında seyahat etmek yerine video konferansı tercih edin. Bir toplantı veya başka bir etkinlik için seyahat etmeniz gerekiyorsa, seyahatinizi daha çevre dostu hale getirmenin yollarını arayın.

Örneğin, araba kullanmanız gerektiğinde hibrit bir araba veya elektrikli bir araç kiralayın veya karbon emisyonlarını azaltmayı ve dengelemeyi taahhüt eden havayollarında uçun.

Otobüs, uçak, özel araç vb. tüm ulaşım araçları çok fazla karbon emisyonu yaratacağından hava kirliliğini büyük ölçüde artırır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, iş toplantıları için seyahat etmek yerine, karşı taraftan çevrimiçi konferans talep edebilirsiniz.

Seyahat etmenin gerekli olduğu durumlarda ise birden fazla özel araç ile yola çıkmaktansa tek bir aracı paylaşmayı veya toplu ulaşım aracı ile seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece araçların oluşturmuş olacağı hava kirliliğini önlemiş olursunuz.

5. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanın

Sera gazı ve iklim değişikliğinin önüne geçmek için alınabilecek en büyük önlem, yenilenebilir enerji kaynakları kullanmaktır. Şirketinizin güneş paneli, rüzgar gülü vb. yeşil enerji kaynaklarının kullanması için gerekli adımları attığınızda, karbon ayak izi azaltma eylemini, önemli oranda gerçekleştirmiş olursunuz.

6. Geri Dönüştürün

Geri dönüşüm, çevre duyarlılığı üzerine düşünülmüş en duyarlı hizmetlerden biridir. Şirketinizde bulunan peçete, kâğıt, plastik şişe ve hatta elektronik eşyaların bile geri dönüşümünün mümkün olduğu bilincinde hareket etmek, karbon ayak izi azaltmada atılmış en büyük adımlardan biri olacaktır. Üstelik yalnızca şirket eşyalarını geri dönüştürerek geri dönüşüme katkıda bulunmak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda geri dönüştürülmüş diz üstü bilgisayar, kâğıt vb. ürünler kullanarak da bu duyarlı yaklaşımı destekleyebilirsiniz.

7. Kâğıt Tasarrufu Yapın

Kâğıt kullanımı ağaç kesimlerini ve dolaylı olarak ormanların gidişatını etkilediğinden, çevre kirliliğini artırmakta ve karbon ayak izi azaltma girişimini ise olumsuz etkilemektedir. Kâğıt kullanımının azalması ise, teknolojinin ilerlemesi ile verimi azaltmayacak, aksine artıracaktır. Bulut tabanlı veri alanları sayesinde, çalışanlara esnek çalışma alanı sağlanabilir, bu sayede enerji ve kaynak verimliliği de sağlanmış olur.

İçeriğin tamamından anlaşılacağı üzere, yalnızca kendi alanımız için karbon ayak izi azaltma duyarını göstermemiz bile büyük değişikliklere ve tasarruflara yol açabilir. Siz de yöneticisi veya çalışanı olduğunuz çalışma alanı için çevreciliğin önemine vurgu yapar önerilerin önemini vurgularsanız, bu duyarlı yaklaşıma katkıda bulunmuş olursunuz. Unutmayın, şirketlerin gerçekleştireceği ufak değişiklikler yaratıcı düşünme ve inovasyon adı altında toplanarak, karbon ayak izi azaltmaya ve çevre duyarlılığının artmasına yol açabilir.

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, ICF-PCC ve EMCC-SP ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. 13 yıllık profesyonel çalışma hayatı ve 12 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Six Seconds, CMOE ve Solutions Academy' nin ileri seviye eğitmenidir. 2.500 saatin üzerinde koçluk, 3.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.300 saatlik Danışmanlık ve 50 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda başarılı sonuçlara imza atmaya devam etmektedir.

İlgili Bloglarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir