Takım çalışması ve takım ruhu başarıya giden yolda bir ekibin olmazsa olmazı, ayrılmaz ikilidir. Gelin bunu bir örnekle açıklığa kavuşturalım.

Yetenekli çalışanlarla dolu, çalışkan bir satış müdürü, yaratıcı bir yönetici ve etkileyici bir pazarlama müdürüne sahip bir X şirketi var. Şirketin büyüme grafiği inişli ve çıkışlı bir salınım sergiliyor. İlk çeyrekte ekip hızlı bir büyüme yakalarken ikinci çeyrekte hayal kırıklığı yaşatıyor ve hızlı bir düşüş yaşanıyor.  Şirket çalışanları buna satış müdürü ve yönetici arasındaki bitmeyen çatışmanın sebep olduğunu söylüyor.

Öte yandan, Y şirketi sektörün en yeteneklileri olmasa da birbirleriyle uyum içinde ve keyifle çalışan bir ekibe sahip. Ekip baskı altında birbirine yardım ediyor ve şirketin marka adını ilerletmek için ortak bir amaca hizmet etmeyi ilke haline getirmiş. Y şirketinin büyüme grafiği sektörde eşi benzeri olmayan istikrarlı bir artış sergiliyor.

Yukarıdaki örnekte X şirketi ile Y şirketi arasındaki fark aslında oldukça açık. Her biri sektörün en iyisi olan yetenekli ekip üyelerine sahip X şirketi çoğu zaman başarısız olurken, Y şirketi sürdürülebilir bir başarı grafiği çiziyor. Peki Y şirketinde olup X şirketinde olmayan ne? Cevap, takım ruhu!

Takım Ruhu Nedir?

Takım Ruhu Nedir?

Takım Ruhu Nedir?

Takım ruhu en genel haliyle bir takımın parçası olarak birlikte çalışma ve birbirini destekleme veya yardım etme istediği ve arzusu olarak tanımlanabilir.

Kurumsal yaşam genellikle zalim bir dünya olarak bilinir ve kurumsal her koyun kendi bacağından asılır gibi bir yaklaşım sergilemenizi beklediği düşünülür. Ancak bu eski ve kalıplaşmış anlayışa başarılı şirketler aynı gözle bakmıyor.

Örnekte, Y şirketinin çalışanları birbiriyle iyi geçinir ve birlikte çalışmaya aşinadır. Bu ekibin üyeleri arasında bir takıma ait olma duygusu gelişmiştir. Ekip yalnızca başarılı bir iş yarattıklarında değil kriz zamanlarında da birbirine destek olur.

Y şirketinin yöneticileri başarılı bir ekip çalışması kültürü oluşturmuş ve ekip ruhu geliştirmiştir. Bu özellikleri onları X şirketinden ayırır ve sürekli büyümenin yolunu açar.

Takım Ruhunun Faydaları Nelerdir?

Takım Ruhunun Faydaları Nelerdir?

Takım Ruhunun Faydaları Nelerdir?

Amerikalı sanayici Henry Ford’a ait bir söz vardır: “Herkes birlikte ilerliyorsa, başarı kendi kendine gelir.” Bu söz başarı ve takım ruhu arasındaki ilişkiyi kısa ve öz bir şekilde açıklar. Gelin günümüz iş dünyasında takım ruhu ve ekip çalışmasının başarının yolunu nasıl açtığını görelim.

1. Takım Ruhu Güven Oluşturmaya Yardımcı Olur

Ekip olarak çalışırken üyeler birbirlerine güvenirler. Takımın başarısı, her birinin takımın hedeflerine kendini adamış olmasına bağlıdır. Bu bağlılık zamanla artan ve sürdürülebilir bir güven anlayışının ilk adımıdır.

Ayrıca takım ruhunu besleyen güven, ekip üyelerinin kendini özgürce ifade etmelerine olanak tanır. Bu sayede herkes fikirlerini açıkça ortaya koyar ve beyin fırtınası yaratarak ekibin harika işler yaratmasına olanak sağlanır.

Her ekip arasında anlaşmazlıklar tabi ki olacaktır, ancak takım ruhu ekip üyelerinin birbirlerine karşı daha düşünceli yaklaşmasını sağlar. Böylece farklı düşüncelere sahip üyelerin fikirleri ile takımın hedefinin önüne geçmemiş olur.

2. Takım Ruhu Bağlılığı Destekler

Eğer bir ekipte takım ruhu hakimse her üyenin katkısına değerle yaklaşılır. Liderler çalışanların katkılarının takdir edilmesi konusunda oldukça hassastır. Bu sayede çalışanın özgüvenini destekleyerek onun daha çok motive olmasına yardımcı olur.

Her bir ekip üyesi zamanla şirketin başarısını kendi başarısı olarak görmeye başlar. Bu aidiyet duygusu kendilerini önemli hissetmelerini sağlarken şirket vizyonuna sadakati arttırır.

3. Pozitif Takım Ruhu = Memnun Müşteriler

Hangi sektörde olursa olsun, müşteri hizmetleri bir şirketin olmazsa olmaz en önemli parçalarından biridir. Hiçbir şey bir şirketi memnun müşteriler kadar teşvik edemez. Ekip takım ruhu ile çalıştığında, rollerinin tamamen farkındadır. Müşterilerine gerçekten en iyi deneyimi sunmak için birbirlerinin eksikliklerini tamamlarlar. Bu durum şirketin müşteri başarısını arttırır. Günün sonunda müşteri sadakati ve satışlarda artış yaşanırken kazanan şirket ve ekip üyeleri olacaktır.

Ekip çalışması, şirketinizin birlikte ne kadar iyi çalıştıklarını kanıtlaması için krizi bir fırsata dönüştüreceğinden, takım üyeleri müşterilerin sorunlarını çözmek için her zaman hazırdırlar.

Müşteriler hizmetten memnun kaldığında markaya güvenleri artar ve büyüme çizelgesinde başarılı sıçramalar sağlanmasının yolunu açarlar.

4. Farklı Kişilik Tiplerinin Birleşimi

Takım ruhu duygusu, farklı kişiliklere sahip birçok kişiyi bir araya getirir. Bu birleşim her türlü krizle başa çıkmayı becerebilen ve her soruna yanıt verebilecek çeşitlilik sağlar.

Bununla birlikte, böylesine etkili bir birleşim, yalnızca takım ruhunu besleyebilen iş liderleri tarafından mümkün olur.

İş liderleri arasında en iyi olanlar her zaman ekibine aidiyet duygusunu aşılayanlardır. Bunu yapmak onlar için bir sır mı, öğrenilebilir mi ve kesin bir yolu var mı gelin birlikte inceleyelim.

İşyerinizde Takım Ruhunu Nasıl Oluşturursunuz?

İşyerinizde Takım Ruhunu Nasıl Oluşturursunuz?

İşyerinizde Takım Ruhunu Nasıl Oluşturursunuz?

Çalışanların endişelerini yönetmek ve ekibin çıkarlarına hizmet etmek kolay bir iş değildir. Bu durum genellikle yöneticilerdeki deneyim eksikliğini ortaya çıkarır ve şirketlerin büyük projeleri tamamlamasında başarısızlığa neden olur. Ancak bazı yollar, takım ruhu ile hareket eden uyumlu bir takımı yönetme yolunda liderlere ışık tutacaktır.

1. Ekibi özenle ve sabırla yönetin

Lider olmak demek ekibin her üyesine ulaşma sorumluluğu getirir. Lider herkesi bir araya getirir ve toplantılarda ekip çalışmasını yürütür.

Bu nedenle yöneticiler karşılıklı saygı ve güvene dayalı bir ilişki kurmak için ekip üyeleriyle etkileşim kurmaktan asla çekinmemelidir. Ekibin çalışması ve  liderlerine saygı duyması için önce ekip üyeleri kendilerine saygı duyulması ve güvenilmesini beklerler.

Bir çatışma ortaya çıktığında birçok takım için felaketle sonuçlanır. Krizler çoğu zaman karşılıklı suçlama ile takımların dağılmasına sebep olur. Bu gibi durumlardan kaçınmak için yöneticilerin önceden temel kuralları belirlemesi gerekir. Ekip üyeleri kime rapor veriyor? Bir anlaşmazlık durumunda ne yapılacak? Takım ruhunun bozulmaması için bu sorunun önceden cevaplanması gerekir.

2. Ekibinizin birlikte büyümesini sağlayın

Takım toplantıları ve beyin fırtınası oturumları takım ruhu duygusunu geliştirmek için harika ortamlar yaratır. Liderler her üyenin kendini ait hissettiğinden ve fikirlerini ortaya koymakta istekli olduğundan emin olması gerekir.

Sağlıklı bir tartışma ve karşılıklı saygı atmosferini sürdürmek, yöneticilerin ekip üyelerinin en iyi fikirlerini paylaşmalarına yardımcı olmaktır. Her üye takım hakkında düşünmeye başladığında başarı sadece bir zaman meselesidir.

Yöneticiler ekibi iş yeri dışında bir araya getirmeye çalışmalıdır. Beraber bir öğle yemeği veya başarı partisi düzenlemek liderlerin ekip üyelerini daha iyi tanımalarına olanak sağlayacak ve takım çalışanları arasında ekip ruhu duygusunun gelişmesine yardımcı olacaktır.

Bir lider olmak tabi ki adil olmayı da gerektirir. Çalışanlar arasında ayrımcılık yapmak, takım ruhuna ihanet gibidir. İyi yöneticiler ekip üyelerine bağlı kalmaya çalışmalı ve ekip üyelerinin birbiriyle veya kendisiyle aralarında küskünlük olmadığından emin olmalıdır.

Her Şeyin Başı Sabır

Liderler için başlangıçta çalışanların takım ruhunun önemini anlamalarını sağlamak zor görünebilir. Anahtar sabırlı olmak ve onlara ihtiyaç duydukları tüm güveni ve saygıyı vermektir. Başarılı bir takım çalışması için ekibin zamana ihtiyaca vardır. Yalnızca sabırlı bir lider farklı kişilik tiplerine sahip bir grup insandan en iyi işi ortaya çıkarabilir.

Son olarak bir ekibi yönetirken iletişim anahtardır. Bir lider üyelerinin tüm şikayetlerine hazır olmalıdır. Çalışanlar yöneticilerinin kendilerini önemsediğine gerçekten inanıyorsa o ekibin hedeflerini gerçekleştirmek için yapmayacağı şey yoktur.

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, PCC ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. Teba, Anadolu Efes, Gilan’da yönetici olarak görevler almıştır.12 yıllık profesyonel yöneticilik ve 13 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Duygusal Zeka konusunda önemli ekollerin sertifikasyonuna sahip olup Six Seconds'in ileri eğitmenidir. 13 yıldır Dugusal zeka alaninda adanmışlıkla çalışmaktadır. 1.500 saatin üzerinde koçluk, 2.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.000 saatlik Danışmanlık ve 45 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda basarili sonuçlara imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.