Yaratıcı liderlik aslında bir felsefe ve eylemdir. Kurumsal oluşum yoluyla değişime liderlik etmek ve dünyayı iyileştirmek ortak amaçtır. Bunun için yaratıcı liderler, yenilikçi fikirleri geliştirir ve gerçekleştirir. Yaratıcı liderliği benimseyenler ve bu temelde ilerleyenler yaratıcılığı, yeniliği ve misyon odaklı girişimciliği teşvik eden bir ortam oluşturarak ekip yöneticiliğini sürdürürler.

Amaçlanan gelecek için katkıda bulunanların cesaretini, iş birliğini ve yaratıcılığını açığa çıkarırlar. Pragmatik idealizm ve empatiye derinden kök salmış cömert, kapsayıcı bir amaç aracılığıyla, bireysel tatminin ötesine geçerler.

Yaratıcı liderlik , yenilikçi stratejilerden türetilen ve belli amaçlar üzerine inşa edilen bir eylemdir. Yaratıcılık, eleştirel analiz, iş birliği, cesaret, öz farkındalık, harekete geçmek, risk analizi, çeviklik ve disiplinli çalışma; bunların tümü yaratıcı liderlik için olması gereken özelliklerin başındadır.

Yaratıcı bir lider, net ve etkileyici bir vizyona sahip olmalıdır. Eğilimleri öngörerek ve bunlara uyum sağlayarak, değişen tüketici taleplerine karşı esnek ve duyarlı olmaya devam etmelidir. Cesurca ve alışılmışın dışında hareket etme güvenine sahip olmalı ve aynı zamanda nasıl iş birliği yapacağını, ne tür ilişkiler kuracağını ve başkalarıyla nasıl empati kuracağını da anlamalıdır.

Yaratıcı liderliğin iş geliştirme perspektifinden üretkenliği arttırmaya kadar faydalı olmasının birçok nedeni vardır. En önemlisi, IBM 2010 Küresel CEO Çalışmasına göre iş liderlerinin “son derece değişken, giderek karmaşıklaşan bir iş ortamında” başarılı olmak için yaratıcılığa ihtiyacı olmasıdır. Dünyanın dört bir yanından 1.500’den fazla CEO ile yapılan araştırmada yaratıcılığın ticari zorlukların üstesinden gelinirken “titizlik, yönetim disiplini, dürüstlük ve hatta vizyondan daha önemli kabul edilen  “gelecekteki başarı için en önemli faktör” olduğu sonucuna varıldı.

Kendi şirketini kurmak, şirket yöneticisi olmak veya iş dünyasında başka kariyerler peşinde koşmakla ilgilenen kişiler için özellikle de profesyoneller  için yeni kariyer yolları açmaya yardımcı olabileceğinden yaratıcı liderlik becerileri gelişmeye değerdir.

Yaratıcı Liderin Niteliklerini Anlama

Yaratıcı Liderin Niteliklerini Anlama

Yaratıcı Liderlik becerileri nelerdir? Bunlar, yaratıcı liderlerin olayları daha iyi görme algısına ve yeteneğine sahip olmalarını sağlayan becerilerdir. Orijinallik, çığır açan düşünceler ve iş başarısını artıran bir vizyon geliştirmelerine yardımcı olur. Yaratıcı liderlik, tüm ekip üyelerinin öğrenmesi, büyümesi ve yeni fikirler ortaya koyması için doğru bir alan ve yeni kaynaklar sağlar.

Yaratıcı liderlik kişileri etkiler, ekibi çalışmaya ve başarıya teşvik eder. Takımın problem çözme yeteneklerini ön plana çıkarır. Bu liderler, hayatlarının her alanında belirsizlikle başa çıkmanın yolunu bilirler. Yaratıcı Liderler değişime daha kolay uyum sağlamaya, zorluklarla daha kolay başa çıkmaya ve benzeri görülmemiş bir başarı elde etmek için sıra dışı çözümler düşünmeye açıktırlar.

Yaratıcı Lider Olmanın Yolları

Yaratıcı Lider Olmanın Yolları

Yaratıcı liderler, sürekli kendilerini geliştirme ve yeni şeyler öğrenme hevesi içindedirler. Yaratıcı liderlik, herkesin biraz pratik ve deneyimle ustalaşabileceği bir sanattır. Bunun için dikkat edilmesi gereken hususlar ve takip edilmesi gereken yollar vardır.

Öz Farkındalık

Herkes işini tamamlamak ve ihtiyaçlarını karşılamak için zamanla yarışır. Bu aşamada mükemmel bir şekilde çalışabilir ve performans gösterebilirsiniz. Yine de tüm bunlarla birlikte yaratıcılık ve liderlik özelliklerinden yoksun da olabilirsiniz. Bu noktada yaratıcı lider olmanın temel yollarından biri, öz farkındalığı arttırmaktır.

Önemli kararlar alırken sakin ve kendinizden emin olmalısınız. Liderler, zihinlerini yenilemek ve enerji alanlarını tazelemek için farklı yöntemler kullanırlar. Yaratıcı liderler, çevrelerinden ilham alır ve bu da onların bakış açılarını geliştirmelerine yardımcı olur. Yaratıcı liderlerin durum ne olursa olsun risk almak için sakin kalmaları gerekir. Parkta basit bir yürüyüş, derin nefes egzersizleri, yoga, yapboz oyunları, bulmacalar, sudoku ve müzik dinlemek gibi  küçük gözüken ancak odaklanmayı arttıracak faaliyetler ile zihnin önündeki engelleri kaldırırlar. Bu şekilde liderliğe tamamen yeni bir bakış açısıyla bir adımda yaklaşmış olurlar. Sürecin ve kendinizin farkında olduğunuzda liderlik özellikleri ve liderlik bakış açısı daha rahat oluşacaktır.

Yeni Yetenekleri Kucaklamak

Yaratıcı liderler, ekiplerinden yeni yetenekler kazanmaya aşinadır. Herkesin dikkate değer bazı becerileri vardır. Yaratıcı lider, ekip üyelerinin becerilerine güvenir ve onlara buna göre sorumluluklar verir. Buradaki liderler, çevrelerindeki motive etmede ve başarıya giden yolda teşvik etmede önemli bir rol oynamaktadır.

Yaratıcı liderlerin ayrıca çeşitliliği benimsemesi ve farklı disiplinlerden çalışanlara da içindeki yaratıcılığı ortaya çıkaracak bakış açısıyla yaklaşması gerekir. Ekip üyelerinizin çeşitli bilgi alanlarından, farklı kültürlerden bakış açılarını anlamak ve farklı yetenekleri kabul etmek, küresel bir liderlik yaklaşımı sürdürmenize yardımcı olacaktır.

Takım Çalışması

Tüm liderler önce bir bireydir. Ancak daha yüksek bir pozisyonda olduğunuzda ekip her zaman önce gelir ve bir birey olarak siz ikinci sırada gelirsiniz. Yaratıcı liderler, takım üyelerine çevrelerinde daha yaratıcı bir ortam sağlamaktan sorumludurlar. Yaratıcı ekipleri yönetirken en önemli ihtiyaç etkin liderlik becerileridir.

Konfor Alanından Çıkmak

Kendinizi sınırlamak, sizi yalnızca erişebileceğiniz başarılardan mahrum bırakacaktır. İnsanların çoğu hayattan zevk almak için rahat bir iş, ofis ve ev arar. Yaratıcı liderlik, becerileri zorlamak ve yetenekleri daha da geliştirmek için fırsatlar arayacaktır. Her yıl milyonlarca öğrencinin mezun olup çalışma hayatına atıldığı bir dünyada yaşıyoruz ve sadece birkaçı çoğunluğa hitap edebilecek yetkinlikte oluyor ve takımları yönetiyor. Bugünün en iyi milyarderlerinden bazılarının hayatına şöyle bir bakacak olursak sistematik öğrenme eğrisi ile geleceği göremedikleri için okulu veya koleji terk ettiklerini görüyoruz. Tam da bu olumsuz bitişte yaratıcılığa alan açıp bir lider ruhu ile davranabilmiş olduklarını tahmin edilebilir. Elbette bu bir teşvik değildir ancak bilmeliyiz ki; içerisinde bulunduğumuz sistematiklikte daima bir alan yaratmak ve yaratıcılığa yer açmak, hedeflere ulaşmada başarıyı getirecektir.

Kurallar Kitabını Bir Kenara Bırakın

Kurallar, yaratıcı olmanın önündeki ilk engeller olarak kabul edilir. Toplumun çoğunluğu hayatlarını bir ofis masasında oturarak ve tekrarlayan işler yaparak geçiriyor. Böyle bir yaşam tarzı genellikle düşünme biçiminizi ve analiz etme kapasitenizi sınırlar. Yaratıcılığı teşvik etmek için fikirleri, düşünceleri ve gelecek vizyonlarını paylaşmak için tartışmalara aktif olarak katılmalısınız.

Yaratıcı liderler, olabilecek olaylara yenilikçi çözümler için genellikle kendi edindiği bakış açısıyla yaklaşır. Liderlik, yaratıcılık ve yenilikçilik büyüme hedefi olan ekiplerin temel yapı taşlarıdır. Burada yaratıcı liderlik bakış açısı, tüm ekibi etkileyerek inovatif olma yolunda kapıları açan önemli bir unsurdur.

Öğrenmekten Asla Vazgeçmeyin

Bol koşturmalı ve stresli iş yaşamında, çoğu zaman kör noktalar oluşturabilecek yollarımızı ve yeteneklerimizi analiz etmeyi unuturuz. 360 derece görüşe sahip mentörler veya kişisel koçlar, liderliğe yönelik daha kapsamlı bir yaklaşım sağlayabilir. Ayrıca deneyimli girişimciler genellikle ortaya çıkan yeteneklere rehberlik eder ve günlük faaliyetlerinde yaratıcılığı canlı tutmalarına yardımcı olur.

Bireylerin kendilerini güncel tutmaları için bire bir mentörlük ve takım koçluğu sunan birçok yaratıcı liderlik kursu, son dönemde de oldukça popüler hale gelmiştir. Bugün, birkaç yaratıcı liderlik teorisi, bize geleceğin liderleri için nasıl beceriler edinmemiz gerektiği konusunda bir yol haritası ve yol sunuyor. Yaratıcı liderlik rollerine geçiş yapmak isteyen profesyoneller, hedeflerine ulaşmak için genellikle bu eğitimi alırlar.

Geleceği tanımlamak, değişime liderlik etmek bugünün neslinin elindedir. Hem yaratıcılık hem de liderlik, daha iyi bir yarın inşa etmek için bu yolda kol kola ilerleyecektir. Yaratıcı liderler, sürekli iyileştirmelerle yeni beceriler kazanmaya ve çevrelerindekilere de tutarlılık ve netlik getiren vizyona sahip olmaya devam etmelidirler.

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, ICF-PCC ve EMCC-SP ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. 13 yıllık profesyonel çalışma hayatı ve 12 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Six Seconds, CMOE ve Solutions Academy' nin ileri seviye eğitmenidir. 2.500 saatin üzerinde koçluk, 3.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.300 saatlik Danışmanlık ve 50 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda başarılı sonuçlara imza atmaya devam etmektedir.

İlgili Bloglarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir