Ülkemizde daha fazla kişinin Duygusal Zekayı keşfetmesi ve bundan hem kişisel hem profesyonel yaşamlarına yararlanabilmesi için ücretsiz olarak gerçekleştirdiğimiz EQ Cafe çalışmalarımızla farklı şehirlerden pek çok katılımcıyla buluşuyoruz. EQ Cafe etkinliklerimizde katılımcılarımızın çoğu duygusal zeka kavramıyla ilk kez tanışıyor. Günün sonunda yaşamlarında olumlu bir değişimi başlatmak için ihtiyaç duyacakları bir alet çantası ile ayrıldıklarını görmek bizim için de büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı oluyor.
EQ becerilerinden yararlanarak hedeflerimiz doğrultusunda bir kaldıraç olarak kullanabileceğimiz yetenekleri geliştirmek veya değişim dalgasına hazırlıklı olmamızı sağlayacak bir zihin yapısına sahip olmak mümkün. Kullandığımız interaktif içerik ve Six Seconds’ın EQ Gelişim modeli sayesinde farkındalık yaratmak ve muhteşem bir öğrenme ortamı sağlanıyor.

“Değişim İçin Yetenekler” etkinliğimizi İstanbul’da, ODTÜ Mezunlar Derneği’nde 35 kişiyle birlikte gerçekleştirdik. Katılım muhteşemdi. Her yaştan 35 kişi vardı – öğrenciler, orta ve üst düzey yöneticiler… Six Seconds tarafından geliştirilen ve Türkçeye kazandırdığımız Beyin Keşif Profilinden yararlanarak somut ve bilimsel bir bakış açısıyla birlikte etkinlik boyunca uygulamalı ve interaktif bir yaklaşımla ilerledik.

“Hedeflere Yönelik Yetenek Geliştirme” etkinliğimizi ise Kariyer.net bünyesinde gerçekleştirdik. Yeteneklerin iş yaşamındaki önemini net olarak tanımlamaya çalıştık. Her bir bireyin beyninin birbirinden nasıl farklı algıladığını, nasıl farklı işlediğini ve nasıl farklı motive olduğunu vurgulamak için beynin çalışma esaslarına değindik. Yeteneklerimizin beynimizin çalışma esasları ile ilişkisini de irdeledik.
Kişinin hedefine yönelik olarak kullanacağı yeteneklerin takım içerisinde özellikle liderlik rollerinde ne kadar etkili olduğunu hep birlikte ele aldığımız bu çalışma oldukça keyifli ve öğretici idi. Özellikle her katılımcıların hedefleri ve bu hedeflere yönelik yeteneklerini netleştirdikten sonra geliştirmek için atacakları ilk adımı taahhüt ettikleri çalışmanın interaktif olması bu bilgilerin ve taahhütlerin kalıcı olmasına da katkıda bulundu.

Bir başka EQ Cafe çalışmamızı ise Istanbul & I ekibinin büyük bir özenle düzenlediği Sosyal Etki Zirvesi (Social Impact Summit) kapsamında gerçekleştirdik. İki gün süren bu zirvedeki en önemli amaç kendi toplulukları içinde “değişim yaratmayı hedefleyen” gençlerin liderliklerini geliştirmeleri ve toplumun sosyal etki programlarına katılımını arttırmak için fikir alışverişi yapabilecekleri eğitmen ve mentorlar ile bir araya gelebilmeleriydi. Bu zirvede Hayatın Ritmi ekibi olarak bizde “Zihin Sağlığı” bölümünde “Hedefler için Yetenekler” atölye çalışmamız ile yer aldığımız için çok mutlu olduk. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen 50 genç “değişim yaratıcısı” bu atölye çalışmasına katılarak kendi sosyal etki fikirleri için aradıkları değişimi beyin yeteneklerini öğrenerek yaşadılar.

Bu etkinliklerimize katılan birbirinden değerli katılımcılarımızın aydınlatıcı yorumlarını sizlerle paylaşıyoruz.

“Eğitmen başarılı ve bilgili, alanında tecrübeli. Daha önce de bir eğitimine katılmıştım.  Takım çalışması, konuyu anlam ve farkındalık kazanmamız açısından etkili ve kalıcı bir eğitim olmasını sağlamıştır.”

“Gayet pratik, anlaşılır bir içerik. Sanki bir şey anlatılmıyor gibi geliyor, bir bakıyorsunuz ki öğrenmiş ve farkına varmışsınız.  Sınıf ortamı(ders-hoca) oluşturmadan eğitim verebilmenin mümkün olduğuna şahit oldum.”

“Program çok keyifliydi, gerçekten çok iyi zaman geçirdim. Kendim hakkında düşünmem için muhteşem bir etkinlik oldu.”

“İnteraktif ve etkili bir atölye çalışmasıydı. Profil beni gerçekten yansıtıyor, etkilendim.”

“Zaman-içerik performansına baktığımızda eğitim verimliydi. Eğitmenin bilgi birikimi, anlatım biçimi, uyguladığı yöntemler eğitimden kopmamızı engelledi. Kendisine çok teşekkür ederiz, başka bir eğitimde görüşmek dileğiyle…”

“İyi bir konuşmacı, bilgili, samimi ve sempatik bir eğitimci. Eğitim sonunda kendimle ilgili çıkarımlarda bulundum, keyifle dinledim ve eğlendim.”

Six Seconds’ın vizyonuna, EQ’nun dokunduğu daha fazla kişi katmaktan çok mutluyuz. Bizi muhteşem ağırlayan ekiplere ve değerli katılımcılarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.