Bu yazıda sizlere etik liderlik hakkında merak ettiklerinizi ve önemli detayları sizlerle paylaşacağız.

Etik Liderlik Nedir?

Etik liderlik anlayışı, bilinçli olarak uygulanan bir karar olmalıdır. Fred Kofman’ın savunduğu gibi bilinçli olmak, uyanık, dikkatli olmak demektir. Bilinçli yaşamak, etrafımızdaki ve içimizdeki dünyayı algılamaya, koşullarımızı anlamaya ve onlara ihtiyaçlarımızı, değerlerimizi ve hedeflerimizi onurlandıran şekillerde nasıl yanıt vereceğimize karar vermeye açık olmak demektir.

Etik liderler, çevrelerinin, ekiplerinin, onların duygularının ve ihtiyaçlarının farkında olmalı ve en hakkaniyetli şekilde davranmalıdır.

Etik Liderliğin 6 Unsuru

Etik liderlik birçok şeyi kapsasa da 6 ana unsur aşağıdaki gibidir:

 • Dürüstlük: Dürüstlük, etik liderleri, başkalarının onlara duyduğu güvene layık kılar. Bu, liderlerin gerçekleri olduğu gibi sunmaya, rakiplere karşı adil davranmaya ve başkalarıyla dürüstçe iletişim kurmaya kararlı olduğu anlamına gelir.
 • Adalet: Adil olmak, herkese eşit davranmak, kayırma olmaksızın fırsatlar sunmak ve uygunsuz davranış ve manipülasyonların yanı sıra birine zarar verebilecek diğer eylemleri kınamak anlamına gelir.
 • Saygı duymak: Etik liderler, konumları veya tanımlayıcı özellikleri ne olursa olsun çevrelerindeki diğer kişilere saygı duyar. Bu, her bir paydaşı dinledikleri, katılımı teşvik ettikleri ve çeşitliliğe değer verdikleri anlamına gelir.
 • Bütünlük: Değerler, kelimeler ve eylemler birbirleri ile uyumlu ve tutarlı olduğunda bütünlük gösterilir. Bildiğiniz üzere sadece konuşmak yetmez, kelimeleri eylemlere dökmek gerekir.
 • Sorumluluk: Sorumluluk, sorumlu olmayı kabul etmek, onunla birlikte gelen güç ve görevleri benimsemek ve zorlu durumlarda her zaman yanıt vermek ve hazır olmak demektir.
 • Şeffaflık: Şeffaflık, esas olarak tüm paydaşlarla iletişim ile ilgilidir. Bu, açık bir diyalog sürdürmek, geri bildirimi kabul etmek ve diğerlerinin işlerini teslim etmek için ihtiyaç duyduğu bilgileri önermek anlamına gelir.

Etik Liderliğin İş Hayatındaki Önemi

Etik bir lider olmanın bir işletme üzerinde birçok faydası vardır. Bunlar:

 1. Potansiyel yatırımcıların güveni artırılır

İşi etik bir şekilde yürütmek, büyüme ve başarıya ulaşmanın kesin yollarından biridir. Potansiyel yatırımcıların ve değerli beklentilerin dikkatini çekmek, etik liderliğin getirilerinden sadece biridir. Etik iş uygulamaları için net bir standart belirlerseniz potansiyel yatırımcılarınıza güven aşılayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 1. Müşteri sadakati oluşturulur

Tüketicilik, sağladığı mal ve hizmetlere ek olarak bir işletmenin değerlerini ve etiğini vurgulayacak şekilde gelişmiştir. Bir şirketin genel ahlakı, marka kimliğini oluşturma veya kırma gücüne sahiptir.

 1. Basında iyi bir imaj sağlanır

Şirketler hakkındaki kötü ve ahlaksız nitelikteki haberler çok hızlı yayılır. Sosyal medya üzerinden yapılan karalama kampanyaları çeşitli ağlar arasında paylaşılır ve şirketin imajı zedelenir. Ahlaksız yönetim uygulamalarıyla markanızın itibarını zedeleme hatasına düşmeyin, bu hatadan kaçınmak için etik liderlik anlayışını benimseyin.

 1. Kişisel memnuniyet sağlanır

Etik liderlik başkalarını yüceltmeye ve daha iyiye fayda sağlayabilecek kararlar almaya odaklanmıştır. Ancak bu özverili davranış aynı zamanda kişisel olarak tatmin edici olabilir. Ekibinizi doğru şekilde yönetir ve bunu yaparken kendinizi iyi hissedersiniz.

 1. Daha sağlıklı bir iş ortamı oluşturulur

Hiçbir çalışan olumsuzluklar ve gölgeli kararlarla dolu, şüpheli davranışlarla işleyen bir yerde sabahtan akşama kadar bulunmak ve çalışmak istemez. Daha iyi bir iş yeri ortamı yaratmak için etik liderliğin gücünü kullanın. Kısacası ekibinizin kendini değerli, rahat hissettiği ve en iyi benlikleri olmak için ilham aldığı bir ortam oluşturun.

 1. Daha iyi çalışanları çekersiniz

İşinizi katı bir etik kurallar çerçevesinde yürüttüğünüzü mevcut ve potansiyel çalışanlara açıkça söyleyin ve bu standartlara ulaşamayan ekip üyelerini görevden alın. Böylelikle ekibiniz güvenilir ve iyi insanlardan oluşur.

Etik Lider Nasıl Olunur?

Etik liderlik, yöneticilerde olması gereken en önemli vasıflardan biridir. Nasıl etik lider olunur birlikte inceleyelim.

Değerlerinizi tanımlayın.

Yetiştiğiniz ahlakı düşünün ve başkalarına size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranın. Her zaman teşekkür etmeyi ve özür dilemeyi hatırlayın. Eskiden evrensel olarak iyi ve doğru, doğru ve adil olarak kabul edilen şey, şimdi neredeyse tartışmaya açık bir konuda ve bu görecelik ortamı, değerlere dayalı liderlerin işini çok zorlaştırıyor.

Kendinize bir birey olarak sizin için neyin önemli olduğunu sorun ve ardından bunu bir lider olarak önceliklerinizle uyumlu hale getirin. Değerlerinizi tanımlamak yalnızca özgünlüğünüzü ifade etmekle kalmaz, aynı zamanda tüm çalışanlar için ortak bir vizyon oluşturarak ekibinizi de aynı şeyi yapmaya teşvik eder.

Benzer değerlere sahip insanları işe alın.

Değerlerinizin çalışanlarınızınkilerle aynı olması gerekmese de onlarla ortak bir zemin oluşturabilmelisiniz. Bu genellikle işe alım süreciyle başlar ve bir vizyon beyanı ile sürdürülür. Şirketlerin, çalışanları yalnızca deneyim için işe almak yerine kendi değerleriyle uyumlu insanları bulmaları gerekmektedir. Çoğu zaman farklı deneyimlere ve bakış açılarına sahip çalışanları işe almak değerlidir çünkü her biri zorluklara kendi çözümlerini sunuyor.

Açık iletişimi teşvik edin.

Benzerlikleri paylaşsalar bile her çalışan farklıdır. Verdiğiniz her kararda şeffaf olun ve ekibinizden etkili geri bildirim almayı teşvik edin. Bu, daha iyi bir lider olmanıza yardımcı olur ve çalışanlarınızın fikirlerini veya endişelerini paylaşırken kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olur.

Önyargıya dikkat edin.

Etik liderlik ilkelerinde kaçınılması gereken davranışlardan biri de önyargılı tutumlardır. İnsanlar olarak, çoğumuzun bilinçaltında veya bilinçli olarak hatalı inançları vardır. Hiçbir lider kusurlarını kabul etmek istemez, ancak öz farkındalığı uygulamadaki başarısızlığın zararlı sonuçları olabilir.

Cesaret gösterin.

Gerçek cesaret hatalarını kabullenmek ve özür dileme erdemini göstermekten geçer. İş yeriniz ile ilgili riskli kararları gözü pek bir şekilde almak, tek başına cesaret göstermeye yetmiyor olabilir. Hatalarınızı kabul edin ve çalışanlarınıza onlara önem verdiğinizi gösterin. Bu, erdem sahibi olmaktır.

Etik Liderlik Örnekleri

Etik bir lider olmak, herkesin genel iyiliği için hareket etmeyi planladığınızı belirtmekten daha fazlasını içerir. İş yerindeki eylemlerinizin sizi nasıl etik bir lider yapabileceği konusunda aktif bir plan yapmalısınız.

 • Eylemlerin kelimelerden daha önemli olduğunu unutmayın. Etik liderler yanlış sözler vermezler. Bir söz verirlerse, onu tutmak için ne gerekiyorsa yaparlar. Her zaman personeldeki herkese bencil olmayan bir şekilde ve nazik davranın. Altın bir kural olarak, statü fark etmeksizin sizinle çalışan herkese aynı davranın.
 • Uygun eğitim sağlayın. Etik davranış, eğitim fırsatları aracılığıyla her zaman vurgulanmalıdır. Başkalarına etik bir şekilde davranmanın olumlu bir işyerini nasıl desteklediğini eve götüren oturumlar planlayın.
 • İyi iletişim kurun. Tüm iş ilişkilerinde şeffaf olun. İşin veya kendinizin yararına asla yalan söylemeyin veya başkalarını yanlış yönlendirmeyin. Çalışanları ve ortakları tüm işlemler hakkında döngüde tutun. Örneğin, şirketinizin küçülmesi gerekiyorsa, personele çok önceden haber verin.
author-avatar

Sedat Birol Hakkında

Amerika’daki dört yıllık iş tecrübesinden sonra 14 yıl üç farklı şirkette genel müdürlük, 14 yıl da grup başkanlıkları olmak üzere toplamda 28 yıl Eczacıbaşı Topluluğunda çalışmıştır. Özellikle sağlık sektöründe çeşitli ürün ve hizmetler için yöneticilik yapmıştır. 2017 yılında Adler Koçluk Okulundan Koçluk eğitimini tamamlamış, Six Seconds duygusal zeka sertifikasyonlarını almıştır. Hayatın Ritmi çatısı altında eğitim, koçluk, danışmanlık hizmetlerini halen sürdürmekte ve motivasyonel konuşmalar yapmaktadır.

İlgili Bloglarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir