Liderlik

Güven İnşa Etmenin Performans İçin Yaşamsal Önemi

2Q==

Şirketinizdeki insanlar motive ve mutlu mu, yoksa stresli ve kaygılı mı? Peki bu ne kadar önemli? Dünyanın ilk ve en büyük global Duygusal Zeka organizasyonu Six Seconds, çalışma ortamlarının yaşamsal verilerini 10 yıldan uzun bir süre boyunca gözlemleyerek bir araya getirmiş ve bu araştırmanın sonuçlarını 2017 yılında yayınlamıştır. Yaşamsal Veriler 2017 araştırması, 95 ülkeden 1675 kişiden alınan yanıtlar ile hazırlanmıştır. Araştırmaların bulguları, güven seviyesi ve diğer anahtar performans göstergelerinin yanı sıra işyerlerinin iklimini belirlemede duyguların değerini de ortaya çıkarmaktadır.

Güven; çalışanı elde tutma ve üretkenlik gibi yaşamsal öğelerde belirleyici rol oynar.

Farklı bölgelerden pek çok şirketteki verileri göz önünde bulunduran Yaşamsal Veriler 2017 araştırmasına göre şirketlerdeki güven seviyesi ne yazık ki düşük çıkmıştır. Buna karşın, güvenin yeniden inşa edilmesi ile çalışanı elde tutma, üretkenlik, müşteri odaklılık ve gelecek başarısı gibi anahtar performans göstergelerinde güçlü bir pozitif etki oluşturmak da mümkündür. Her ne kadar organizasyonlardaki 5 belirleyici öğe (güven, motivasyon, değişim, uygulama ve takım çalışması) arasında en düşük skor alanı olarak bulgulanan güvenin performansa olan etkisi %62 oranındadır.

Her sağlıklı ilişkinin temelini oluşturan güven, bireylerin çalışma ortamında ne kadar huzurlu hissettiklerini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Kendini çalıştığı iş yerine, iş arkadaşlarına ya da liderine yakın hissetmeyen çalışanlara sahip, güven duygusunu beslemeyen bir organizasyonda verimlilikten ve motivasyondan söz etmek mümkün olmayacaktır. Güven,

  • Çalışanların üretkenliği
  • Takım çalışmasının verimliliği
  • Etkin karar alma
  • Organizasyona duyulan bağlılık

gibi alanları doğrudan etkiler. Bu da şirketlerin güvenin inşasına odaklanmasının hayati önemini göstermektedir.

Hayatın Ritmi, Six Seconds Duygusal Zeka küresel ağının Türkiye partneridir. Bu ve benzeri global araştırmaların ve raporların Türkçeye kazandırılması konusundaki çalışmaların yanı sıra Hayatın Ritmi, bilimsel geçerliliği olan Six Seconds envanterleri ile bireyler ve kurumlar için performans artışı, takım, iletişim, Duygusal Zeka, liderlik konularında çalışmaktadır. Organizasyonunuzda söz edilen güven ve verimlilik ortamını yaratabilmek için Güven ve İş Birliği başta olmak üzere EQ eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz. info@hayatinritmi.com.tr adresi üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, PCC ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. Teba, Anadolu Efes, Gilan’da yönetici olarak görevler almıştır.12 yıllık profesyonel yöneticilik ve 13 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Duygusal Zeka konusunda önemli ekollerin sertifikasyonuna sahip olup Six Seconds'in ileri eğitmenidir. 13 yıldır Dugusal zeka alaninda adanmışlıkla çalışmaktadır. 1.500 saatin üzerinde koçluk, 2.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.000 saatlik Danışmanlık ve 45 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda basarili sonuçlara imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir