Six Seconds

İnsanlarla Yapay Zeka Arasında Bir Savaşta Mıyız?

2Q==

Dijital Çağ Hakkında 5 Büyük Soru

“İnsanlarla yapay zeka arasında bir savaşta mıyız?”
Tüm dünyada duyduğum bir soru. Bazen dolaylı bir biçimde, ancak soruların özü aynı: Teknolojiden korkuyoruz.
Ya da belki de sadece… belirsizlikten, kendimizi içinde bulduğumuz dünyadan korkuyoruz… ve teknoloji, hayatımızdaki aksamaları bile kesintiye uğratıyor gibi görünen kara kutuya sığdırılıyor.

Her kahve dükkanı sohbetinin dijital seçkinlerin anlayabileceği bir dizi kısaltma gibi göründüğü Hiper-Cool Silikon Vadisi’nde yaşarken, hiçbir gerçek sorunun betimlenmediği Brady Bunch dizisinin sonlarına doğru bir yerlerde dünyanın yanlış bir yola saptığını işaret eden bu büyüyen hissi gözden kaçırmak kolay oluyor. Ne de olsa teknolojinin hayatımızı sayılamayacak kadar çok alanda iyileştirdiğini “hepimiz biliyoruz” … trafiği azaltmak, tıbbi bakımı iyileştirmek, insanların sesi olmak, bizi dünyanın her yerinden sevdiğimiz insanlarla ücretsiz olarak buluşturmak…

Yine de: İnsanlar her zamankinden daha yalnız. Genç depresyonu ve hatta intihar teşebbüsleri endişe verici bir oranda büyüyor. Sivil toplum bir oksimoron gibi görünüyor.

Dijital Mucizeler çağında yaşıyoruz ve aynı anda stress ve sıkıntı içindeyiz. Yanlış bir yola mı saptık?
Aynı zamanda, dijital teknolojinin etkili fırsatlar sunduğuna şüphe yok. Herkesi Facebook’tan çıkmaya çağıran, ironik bir Facebook gönderisi gibi… bu araçlar bize benzeri görülmemiş bir erişim sağlıyor. Ve belki de sorunun ta kendisi bu benzeri görülmemişlik: Bu araçları nasıl doğru kullanacağımızı öğrenmemiş olmamız.

Ardından beş temel soruya geçeceğiz:
1. Kontrolü nasıl geri alırız ve bizim teknolojiye hizmet etmemizdense teknolojinin bize hizmet etmesini nasıl sağlarız?
2. Kendimize ve yaşamlarımıza yeni teknolojileri uygularken, insanlığımızı geliştiriyor muyuz yoksa onu yok mu ediyoruz?
3. Yoğun karmaşıklığa sahip bu “cesur yeni dünyaya” adapte olmaları için çocuklarımızı nasıl donanımlı hale getiririz?
4. Kültürümüzü, işimizi ve teknolojimizi birlikte çalışacak şekilde değiştirmek için ne gerekiyor?
5. İçimizde var olan bilgeliği ve geçmişin kutsal teknolojilerini uygulayarak geleceği daha iyi hale getirebilir miyiz?

*Bu metin Six Seconds Makalesidir. Six Seconds Türkiye partneri Hayatın Ritmi tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir