CMOE

Kapsamlı ve Ekspres Koçluk™: İki Koçluk Aracının Uygulamaya Koyulması

2Q==

Liderlik Koçluk Görüşmesi

Daha önce herhangi bir kişiye koçluk yaptıysanız, iki farklı koçluk konuşmasının aynı olmadığını bilirsiniz. Farklı koçluk fırsatları, farklı koçluk tarzları gerektirir. Kendinizi resmi, kapsamlı bir koçluk görüşmesi gerektiren durumlarda bulabilirsiniz, diğer zamanlarda ise durum acil, Ekspres Koçluk ™ gerektirir. Ekspres Koçluk ™, yerinde geribildirimde bulunmanın uygun olduğu durumlarda kullanılan bir koçluk görüşmesidir ve zamanlama sebebiyle daha uzun bir konuşmaya olanak tanımaz. Önemli veya etkili sonuçlar verebilecek bu değerli koçluk fırsatını kaçırmak istemezsiniz.

Ekspres Koçluk™ doğası gereği daha kısa olduğu için, koçluk konuları genellikle taktik konularla veya belirgin davranışlarla ilgilidir. Bu nedenle, Ekspres Koçluk™ diyaloğu daha doğrudan ve konuya yönelik olabilir. Bir yöneticinin sanal olarak çalışan bir takım üyesiyle önemli bir beklentiyi/konuyu telefonla netleştirmesi yada iki doktorun ofisleri arasında koşuştururken, sahada bir ilaç firması temsilcisiyle birlikte bir konuyu sonuçlandırmaya çalışan bir satış müdürü yada başka bir takımın çalışanına  acil bir güvenlik sorunu hakkında koçluk yapan bir lider de dahil olmak üzere çeşitli durumlarda başarılı Ekspres Koçluk™ örnekleri gördüm. Bunun gibi durumlar, önemli bir koçluk konusuna Ekspres yaklaşım uygulamak için ideal senaryolardır.

Koç için zorluk, mümkün olduğu kadar çok yerinde koçluk fırsatından yararlanmak için Ekspres Koçluk™’ u kullanmaktır, ancak bu, koçluk yapılan kişilerle bir ilişki kurma ve tam bir diyalog içine girmelerine izin verecek kapsamlı koçluk fırsatlarının yerini almamalıdır. Diğerlerinin tam potansiyellerini ulaşmalarına, bugünün çeşitlilik gösteren işgücüne katılmalarına ve yeni nesil yetenekler oluşturmaya yardımcı olmak için hem Ekspres Koçluk™ hem de Kapsamlı Koçluğa gerçekten ihtiyacınız var.

Liderler, durumu etkileyen değişkenleri dikkate almalı ve bu değişkenlerin Ekspres Koçluk™ mu yoksa Kapsamlı Koçluk mu kullanılması gerektiğini belirlemesine izin vermelidir. Dikkate alınan gereken en yaygın düşünceler şunlardır:

  • Zaman (sınırlıdan uyguna)
  • Koç ve danışan arasındaki güven (yüksekten düşüğe)
  • Koçun danışan gözünde güvenilirlik derecesi (yüksekten düşüğe)
  • Danışanın ne kadar katılımcı olduğu (yüksekten düşüğe)
  • Danışanın ne kadar dirençli olduğu veya olabileceği (yüksekten düşüğe)

Bu beş temel değişkeni kullanarak doğru koçluk yaklaşımını seçebilmeniz için bir koçluk fırsatını değerlendirmede size rehberlik edecek, kullanışlı ve kolay bir Ekspres Koçluk™ uygulaması geliştirdik. Uygulama, dahil ettiğiniz değişkenlerin kombinasyonuna dayalı olarak özel ve değerli rehberlik sağlar ve koçluk sorumluluklarınız konusunda doğru yaklaşımı benimsemeniz için ihtiyaç duyduğunuz özgüveni  verir.

Diğerleri aracılığıyla sonuçlara ulaşmak her zaman zorlu bir iştir, ancak her türlü koçluk fırsatından yararlanmak sizi doğru yola sokacaktır.

* Bu metin CMOE Makalesidir. CMOE Türkiye partneri Hayatın Ritmi tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir