İnsanın kendini geliştirmesi yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Kişisel gelişim kavramı son günlerde oldukça popüler olsa da kendini geliştirme yolları insanın aslında bilmeden yaptığı basit şeylerden oluşmaktadır. Ayrıca bu konuda sizler için hazırlamış olduğumuz kişisel gelişim programları da son derece verimli olacaktır. Kendini geliştirme yollarından bazıları şunlardır:

Kendinizi Fark Edin

Kişisel olarak gelişebilmek için önce var olduğunuz durumu görmeniz gerekmektedir. Duygularınızı ve karakterini fark edin. Bu süreçte yazmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. Güçlü ve zayıf yönlerinizi düşünerek bir kağıda yazmak; duygularınızı detaylıca yazacağınız günlükler tutmak; hayattan ne beklediğinizi, neler istediğinizi ve büyük veya küçük çaplı hedeflerinizi kağıda geçirmek hem düşüncelerinizi düzenlemenize hem de hayatta önünüzü görmenize yardımcı olur.

Yeni Bir Dil Öğrenin

Dil öğrenmek başlı başına bir maceradır ve ciddi bir özveri isteyen bir beceridir. Kişiye bambaşka bir deneyim sağlar. Bu nedenle, kendini geliştirme yollarından biri olarak sunulmaktadır. Aynı zamanda, yeni bir dil öğrenmek o dilin hakim olduğu kültürlere kapı aralamaktadır.

Kendinize Yeni Bir Hobi Bulun

Hobiler kişinin kendini geliştirmesi için önemli unsurlardır. Halihazırda ilgilendiğiniz hobileriniz olabilir elbette, ancak daha önce denemek istediğiniz fakat yapamadığınız bazı hobiler varsa şimdi denemenin tam sırası! Bu hobiler; eskrim, yelken, rafting gibi sporlar da olabilir; çanak çömlek, seramik, resim, dans gibi sanat alanları da olabilir; aşçılık, kahve tadımı, şarap tadımı, web tasarımı gibi kendinize yeni bir beceri kazandıracak hobiler de olabilir. Bu tamamen sizin ilgi alanınıza bağlıdır, ancak hobileri denedikçe konfor alanınızdan çıkar ve gelişime adım atmış olursunuz.

Bir Kursa Gidin

Tıpkı hobiler gibi, ilginizi çeken kurslara katılmak da kendini geliştirme yollarından biridir. Eğitimleri kovalayın, ilginizi çeken alanlarda -imkanınız varsa- derslere de katılabilirsiniz. Bunların yanı sıra, seminerlere, kongrelere ve atölyelere de katılabilirsiniz.

Evde Size İlham Verecek Bir Oda Hazırlayın

Çevreniz ruh haliniz üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle, insanın kendini geliştirmesi bir nevi kaldığı yere bağlıdır. Karanlık, sıkıcı ve alelade bir oda sizi kendinizi geliştirmek için motive etmeyecektir. Bu nedenle, odanızı mümkün olduğunca değiştirecek bir proje tasarlayın. Bu şekilde, kendini geliştirme yollarının önünü aralayacak, ilham verecek, keyifli bir odada kalma zevkini yaşayın.

Korkularınızın Üstesinden Gelin

Korkular insanın kendini geliştirmesi için önemli bir engeldir. Konfor alanında kalmak ve korkularıyla yüzleşmemek, insanın kendini geliştirmesinin önüne geçmektedir. Neyden korkarsanız korkun, konfor alanından çıkıp bununla savaşmadıkça bu konuda kendinizi geliştirememiş olursunuz. Bu nedenle, korkularınızı kişisel gelişiminiz için pusula olarak alın ve onları aşarak yolunuza devam edin.

Mevcut Becerilerinizi Daha da Geliştirin

Beceriler kaslar gibidir; kullandıkça daha da güçlenirler, kullanmadığınızda ise körelirler. Bu nedenle, sahip olduğunuz becerileri geliştirmek için adım atmak kişisel gelişiminize yardımcı olmaktadır. Hangi beceriler size daha büyük yarar sağlayacaksa onlar üzerinde durmanız faydalı olacaktır.

Erken Kalkın

Dünyaca ünlü kişisel gelişim uzmanları öneriyor: Erken kalkın! Sabah 5-6 saatlerinde zihniniz aktif olduğundan, o saatlerde uyanmanız proaktif bir günün kapısını aralayacak. Erken kalkmak üretkenliğinizi artırır, bu da yaşam kalitenizi olumlu etkiler. Bu nedenle kendini geliştirme yollarından biri, hiç şüphesiz, erken uyanmaktır.

Her Gün Kitap Okuyun

İnsanın kendini geliştirmesi için yapacağı en basit ama etkili yöntemlerden ilki kitap okumaktır. Kitaplar bilgiye ulaşmada çok önemli yere sahiptir ve keyifli vakit geçirmeyi sağlar. Özellikle eğitim kitapları, psikoloji kitapları gibi kitaplar kendini geliştirme yollarını önünüze serecektir. Okunabilecek bazı kitaplara örnek olarak:

 • Liderliğin Kalbinde: Duygusal Zeka ile Sonuç Almak – Joshua Freedman
 • Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey
 • Ye O Kurbağayı! :İşleri Savsaklamaktan Vazgeçmenin, Ataletten Kurtulmanın ve Her Koşulda Başarılı Olmanın 21 Olağanüstü Yolu – Brian Tracy
 • Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı – Carl Sagan
 • Akıl gözü: Beyninizin Mimarisini Değiştirin – Daniel J. Siegel
 • İnsanın Anlam Arayışı – Victor. E. Frankl
 • Cesur Yanınızı Kucaklayın – Brené Brown
 • Şimdinin Gücü – Eckhart Tolle
 • Mutluluk bir alışkanlıktır (Psycho-Cybernetics) – Maxwell Maltz
 • İyi hissetmek: Yeni Duygudurum Tedavisi – David D. Burns
 • Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı – Dale Carnegie gibi kitaplar verilebilir.

Haftalık Egzersiz Rutini Oluşturun

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” Bu nedenle insanın kendini geliştirmesi için yapması gereken şeylerden biri egzersizdir. Her hafta başında oluşturacağınız egzersiz rutini sizi daha sağlıklı ve zinde bir hale sokarken, iyi hissetmenize de olanak sağlayacaktır. Egzersizinizi bireysel veya açık alanda da yapabilirsiniz, fakat bunu bir sosyalleşme fırsatına dönüştürmek de sizin elinizde. Spor salonlarında hem egzersiz yapabilir hem de yeni arkadaşlık ilişkileri kurabilirsiniz.

Konfor Bölgenizden Çıkın

Önceki maddelerde de belirttiğimiz gibi, insanın kendini geliştirmesi bu adımı atmaktan başlar. Kendini geliştirme yolları ise konfor alanından çıkmakla mümkün olur. Bu nedenle yapılması gereken en önemli şeylerden biri konfor bölgesinden çıkmaktır. Yeni bir ortama girin, daha önce denemediğiniz şeyleri deneyin, yolculuğa çıkın… Kişisel gelişiminizi sağlayacak her bir noktaya ulaşabilmek için önce konfor alanınızdan dışarı adım atın.  Konfor alanınızdan çıkmak bazen ürkütücü görünebilir. Daha sağlam bir motivasyona ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için bir mentor eşliğinde önemli adımları atmaya ne dersiniz? Kişisel gelişim programlarımız sizleri bekliyor…

author-avatar

Sedat Birol Hakkında

Amerika’daki dört yıllık iş tecrübesinden sonra 14 yıl üç farklı şirkette genel müdürlük, 14 yıl da grup başkanlıkları olmak üzere toplamda 28 yıl Eczacıbaşı Topluluğunda çalışmıştır. Özellikle sağlık sektöründe çeşitli ürün ve hizmetler için yöneticilik yapmıştır. 2017 yılında Adler Koçluk Okulundan Koçluk eğitimini tamamlamış, Six Seconds duygusal zeka sertifikasyonlarını almıştır. Hayatın Ritmi çatısı altında eğitim, koçluk, danışmanlık hizmetlerini halen sürdürmekte ve motivasyonel konuşmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.