Ne kadar etkili bir lider olursanız olun, bir noktada siz ve ekibiniz bazı ortak sorunlarla karşılaşacaksınız.

Liderlik, sorunsuz bir çalışma ortamı yaratmakla ilgili değildir. Sizi etkili bir lider olarak ayıracak olan, karşınıza çıkacak olan sorunlara nasıl yaklaşmayı ve bu sorunları nasıl yönetmeyi seçtiğinizdir. Kendiniz ve ekibiniz için etkinliği en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, bu sorunlara yaklaşmanın ve yönetmenin en iyi yolu çözüm odaklı bir zihniyettir.

Çözüm odaklılık zihniyetine sahip bir lider olmak, işinizdeki zorlukları daha iyi ve daha hızlı yönetmenin ve ekibinizi de aynısını yapmaya teşvik etmenin mükemmel bir yoludur.

Peki, çözüm odaklılık tam olarak nedir? Çözüm odaklı liderlerin en önemli özellikleri nelerdir? Hem kendi içinizde hem de ekibinizde daha çözüm odaklı bir zihniyeti nasıl geliştirebilirsiniz? Gelin hep beraber inceleyelim.

Çözüm Odaklılık Nedir?

Çözüm odaklılık, günlük hayatta veya iş hayatında problemler yerine çözümlere odaklanmaktır. İnsanlar daha çok kendileri için işe yarayan, iyi olan şeyleri görmeme eğilimindedir. Bunun yerine insanlar neyin yanlış olduğuna ve neyin işe yaramadığına odaklanırlar. Çözüm odaklılık bu eğilimin tam aksine, insanların geçmiş yerine geleceğe odaklandığı, sorundan çok çözüm konuşmalarının üzerinde durduğu, iyimser bakış açısına sahip olduğu bir eğilimdir.

İş hayatında yaşanan en büyük problemlerin başında çözüm odaklılık zihniyetine sahip olamamak geliyor. Genellikle birçok kişi problemlere çözüm ve sonuç odaklı yaklaştığını belirtse de bir sorunun sebebine, gerektiğinden fazla odaklanmak ve çözüme giden yolları tıkamak pek çok kişinin engelleyemediği bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

İster yeni işe başlamış bir çalışan, ister son derece deneyimli bir uzman ya da büyük firmanın genel müdürü olun, iş hayatında daima birçok sorunla karışılacaksınız ve sorumlu olduğunuz kişiler, sizden bu sorunları en doğru ve sağlıklı şekilde çözmenizi bekleyecek. Çözüm odaklılık, elbette zamanla geliştirebileceğiniz bir konu. Yetkiniz ve sorumluluklarınız arttıkça bir probleme çözüm odaklı düşünme biçimiyle yaklaşmak son derece önem taşıyor. Çünkü alacağınız kararlar ve atacağınız adımlar büyüdükçe, sonuçların etkisi de artıyor ve yaklaşan bir soruna hızlı çözümler bulunması gereken zamanlarda problemleri çözüm odaklı düşünmeye ihtiyaç duyuluyor. Bununla beraber, problem odaklı olmamak hem zaman yönetimi hem de motivasyon ve iş verimi açısından da büyük bir avantaj sağlıyor.

Çözüm Odaklı Liderlerin Özellikleri

Ne zaman harekete geçeceklerini bilirler

Bir sorun ortaya çıktığında, çözüm odaklılık zihniyetine sahip liderler oturup bir çözümün kendisini sunmasını beklemezler,  öne çıkarlar ve çözümü kendileri bulmak için harekete geçerler.

Ancak ilginç bir şekilde, bazen bunun tam tersi de geçerli olabiliyor. Çözüm odaklılık zihniyetine sahip liderler gerektiğinde harekete geçmekten çekinmezken, aynı zamanda geri adım atarak, sorunla kalarak ve soruna doğru yerden yaklaşarak çözümü bulma olasılıklarının daha yüksek olduğunu da bilirler.

Odak noktalarını gelecekte tutarlar

Çözüm odaklılık zihniyetine sahip liderler, çarklarını geçmişteki sorunlar veya neyin yanlış gittiğini vurgulayarak döndürmezler; bunun yerine, gözlerini ödülde tutarlar ve ilerlemeye devam etmek için kendileri ve ekipleri için olması gerekenlere odaklanırlar.

Ekiplerine ilham verirler

Lider olduğunuzda, kendi içinizde çözüm odaklılık zihniyetini geliştirmeniz önemlidir. Ancak bu denklemin sadece bir parçası, en etkili çözüm odaklı liderler, ekiplerine de  “kollarımızı sıvayalım ve bu işi çözelim” zihniyetini aşılıyor.

Liderler için Çözüm Odaklılık Neden Önemlidir?

Özellikle küçük veya orta ölçekli bir işletmenin İK yöneticisi veya CEO’suysanız, herhangi bir işletme için çözüm odaklılık zihniyetine sahip olmak çok önemlidir. Büyüme zihniyeti, işletmenin yeni fırsatları keşfetme yolunda ilerlemesini sağlar.

Sorunu anlamak ve içinde çalışmayı öğrenmek, iş dünyasında başarılı olmanın tek yoludur. Problemi sınıflandırmak, iş hayatında problem çözmenin ilk adımıdır. Fırsatları belirlemenizi sağlayacak bu zorlu ortamda kendinizi başarıya hazırlarsınız. Çözüm odaklı bir ekip birlikte çalışır, sorunu çözmek için yaratıcı yollar bulur ve hızla çözer. Grup, zorluklardan kaçınmak yerine zorlukları ele alır.

Çözüm odaklılık zihniyetine sahip liderler, çalışanların karar verme becerilerini güçlendirerek ve onları neyin işe yarayıp neyin yaramadığına odaklanmaya teşvik ederek, tutarsızlıkları çözme yeteneklerini geliştirir. Ekip üyelerinizin problemlerden kaçınmak yerine onları çözdüğü bir ortam yaratmak bir lider olarak sizin sorumluluğunuzdadır.

Bir liderin sözlerinden çok eylemleri daha çok dikkat çeker ve çalışanlara örnek olur. Ekibinizin birbirinizi destekleyeceğinizi ve zorluklara çözüm bulmak için birlikte çalışacağınızı bildiğinden emin olun. Çözüm odaklılık, yetenekleri cezbeder ve elde tutar. En iyi yetenekler de dâhil olmak üzere müşterileri çeken bir zihniyet, organizasyon genelinde bu zihniyeti geliştiren bir kültür gerektirir.

Nasıl Çözüm Odaklı Olunur?

Tutumunuzu değiştirin

Çözüm odaklılık ve sahip olduğunuz problem çözme zihniyetleri, sorunları büyüme fırsatları olarak görür ve çözüm bularak başarıya ulaşmaya odaklanır. Yaşanılan zorluklar benzersizdir ve duruma yeni bir perspektiften bakıp bir adım geri atarak duruma etki edebilirsiniz. Başka türlü gözden kaçırmış olabileceğiniz şeyler hakkında başkalarıyla beyin fırtınası yaparak da yeni bir bakış açısı kazanabilirsiniz. Bir sorun hakkında taze bir zihniyete sahip olmak, yeni bir yaklaşım geliştirmenize ve bu soruna bir çözüm bulmanızı sağlayacaktır.

Bir sorun ortaya çıktığında, çözüm bulmak için iyimser kalmanız gerekir. Cevaplara açık olmak için kendinizi disipline etmelisiniz. Önünüzdeki engeli aşmak için kendinizi motive etmek, bir tutum değişikliği gerektirir. Sonuç olarak ya sorunun sizi tüketmesine izin vereceksiniz ya da onunla kafa kafaya yüzleşerek ve bir şampiyonun tavrıyla kontrolü ele alacaksınız.

Sorunu belirledikten ve olası tüm çözümlerin bir listesini yaptıktan sonra harekete geçin ve ilerlemenizi izleyin. Daha fazla bilgi ile olumlu bir sonuç daha olasıdır. Tüm seçenekleri gözden geçirin, duruma en uygun olanı seçin ve ölçülebilir hedefler belirleyin.

Etkili liderliği benimseyin

Liderlik bir hedefe doğru tek başına tek elle çalışmak değildir. Etkin liderlik, çevresindeki insanları, belirli bir hedef doğrultusunda beraber çalışmaya teşvik ve motive etmek ile ilgilidir.

Etkili liderliğin olmadığı yerde yapılan iş ve organizasyonlar etkin olamaz. Liderlik, doğru ve etkili kanalize edildiği takdirde önemli bir itici güçtür. Büyüme, gelişme, yenilikler için temel güçlerden biridir. Liderin hedeflere ve geniş vizyona sahip olarak verimli çalışması gerekir. İyi ve etkili bir lider aynı zamanda grubunun üyeleri içerisindeki verimlilik ve morali de üst seviyede tutmanın anahtarıdır.

Etkili liderlerin net bir vizyonu vardır ve bunu etkili bir şekilde iletebilirler. Başkaları için yüksek standartlar belirlerler ve onları karşılamalarını beklerler. Kendi eylemlerinin ve kararlarının sorumluluğunu alırlar. Risk almaktan korkmazlar. Hedeflerinize ulaşmak için risk almaya istekli olmalısınız.

Eleştirel düşünceyi teşvik edin

Çözüm odaklılık zihniyetine sahip bir lider olarak, problemleri çözmek için eleştirel düşünme becerilerini kullanıp, temel nedeni analiz etmeli ve onlara eleştirel bir şekilde bakmalısınız. Temel nedenleri ve daha az kritik yönleri analiz ederek zorlanmadan bir sorunu çözebilirsiniz.

Ortalama fikirlerin kısa listesini aşan yenilikçi çözümlere ulaşmak için kendi belirlediğiniz sınırların ötesinde düşünmeli ve kalıpların dışında düşünmek için kendinize meydan okumalısınız. Entegre bir yaklaşım, farklı alanlardan bilgi ve deneyimi etkin bir şekilde birleştirmenizi sağlar. Çözümleriniz bu yaklaşımı kullanarak önemli bir fark yaratır.

Sorun analizi, uzun vadeli çözümlere odaklanarak sizi gelecekteki başarıya hazırlar. Liderlik rolünüzü aklınızda tutun. Ekibinizi eleştirel düşünmeyi teşvik etmeli, onların liderlik etmelerine ve gerekirse geri bildirimde bulunmalarına izin vermelisiniz.

İletişime açık olun

Ekip üyelerinizin eleştirel düşünmelerini istiyorsanız, onlar için dürüst ve şeffaf bir şekilde iletişim kurabilecekleri güvenli bir ortam yaratmanız gerekir. Herkesin düşünce ve önerilerini dikkate alın ve söyleyeceklerini gerçekten dinleyerek onlara değer verdiğinizi gösterin. Ekibinize uygulanabilir bir çözüm geliştirme ve bunu test etme şansı verin.

Profesyonel eğitim alın

Çözüm odaklı bir zihniyetle, sorunları, işleri daha iyi hale getiren yaratıcı çözümler bulma fırsatları olarak göreceksiniz. Ve sorunları daha olumlu bir ışık altında görmeyi seçerek, kuruluşun geri kalanına bir büyüme zihniyeti iletebileceksiniz. Dolayısıyla, bu yolculuğa başlamaya hazırsanız, işinizin büyümesini ve ekibinizin kapasitesini en üst düzeye çıkarmak için nasıl uyumlu, verimli bir sistem sağlayabileceğini görmek için koçluk sertifika programımıza bir göz atın.

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, ICF-PCC ve EMCC-SP ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. 13 yıllık profesyonel çalışma hayatı ve 12 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Six Seconds, CMOE ve Solutions Academy' nin ileri seviye eğitmenidir. 2.500 saatin üzerinde koçluk, 3.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.300 saatlik Danışmanlık ve 50 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda başarılı sonuçlara imza atmaya devam etmektedir.

İlgili Bloglarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir