Başkalarında beden dilinin farkında olmak, söylenmemiş duygu ve tepkileri yakalayabileceğiniz anlamına gelir. Bu değerli bir geri bildirim biçimidir. Ancak nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız kolayca gözden kaçırabilirsiniz. Beden dili hareketleri, birçok sözsüz ipucu barındırır. Öyleyse gelin bu ipuçlarını birlikte keşfedelim.

Beden Dili Nedir?

Beden Dili Nedir?

Beden dili hareketleri, gerçek duygularımızı ortaya çıkarmak ve mesajımızı daha etkili biçimde iletmek için kullandığımız iletişimin konuşulmayan kısmıdır.

İletişim kelimelerden çok daha fazlasından oluşur. Ses tonu, jestler, mimikler ve duruş gibi beden dili hareketleri sözel olmayan ipuçlarının tümü rol oynar.

Beden dilinin basit bir örneği olarak gülerken dudağı yukarı kalkmış ve gözleri kırışmış birini düşünün. Bu gerçek bir gülümsemeye dönüşen rahat bir yüz ifadesidir. Aynı şekilde, düşündüğünüzü gösteren başın eğilmesi, ilgili olduğunuzu göstermek için dik bir duruş veya yönleri göstermek için el ve kol hareketleri açıklayıcı örnekler olabilir. Ayrıca savunmacı, kolları çapraz bir duruştan veya ayaklarınızı huzursuzca yere vurmaktan kaçınmaya özen gösterebilir.

Bunun gibi işaretleri okuyabildiğiniz zaman, birinin size söylediklerinin içindeki mesajın tamamını anlayabilirsiniz. Bu özelliklerinizi geliştirmek için beden dili eğitimi almanız hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır.

Beden dili hareketlerini yorumlamaya başladığınız zaman insanların söylediklerinize ve yaptıklarınıza verdiği tepkilerin de daha fazla farkında olacaksınız. Ve beden dilinizi daha olumlu ve ilgi çekici görünecek şekilde ayarlayabileceksiniz.

Beden Dili Bilimi       

Bir mesajın yalnızca yüzde yedisinin kelimelerle iletildiği ve diğer yüzde 93’ünün sözsüz iletişimden geldiği istatistiğini muhtemelen duymuşsunuzdur.

Beden dili bilimi alanında çalışan bazı bilim insanları bu bilginin doğruluğu tartışsa da gerçek duyguları iletirken ses tonu ve kelime seçiminden çok beden dili hareketlerinin daha önemli olduğunu belirtmekte fayda görüyor.

Yine de araştırmacılar çalışmaların yalnızca duygu ve tutumları içeren iletişimlerle ilgili olduğunu bu nedenle, her durumda geçerli olmadığının da özellikle üzerinde duruyor.

Bununla birlikte çalışmalar, e-posta veya mesajlaşma uygulamalarında insanları göremediğimiz zaman, insanların duyarlılığını ölçmenin neden bu kadar zor olduğunu açıklamaya yardımcı oldu. Çalışmalar, bu tarz uygulamalarda hatta iş iletişiminde bile emoji kullanımının beden dili hareketi yerine geçebileceği algısının altını çiziyor.

Olumsuz Beden Dili Hareketleri

Olumsuz Beden Dili Hareketleri    

Kollarını vücudunun önünde katlamış, minimal veya gergin yüz ifadesine sahip, bedenen sizden uzak duran ve göz temasını en minimal seviyede tutan bir kişi muhtemelen ilgisiz ve mutsuzdur. Üzgün veya memnuniyetsiz müşterilerle uğraşırken bu tarz beden dili hareketleri ile karşılaşmanız oldukça olasıdır.

Bu sinyallerin ne anlama geldiğinin farkında olduğunuzda ne söylediğinizi ve nasıl söylediğinizin de farkında olursunuz. Empati yapabilirsiniz ve karşınızdaki kişinin mutsuzluğunu gidermek için onu anlama yolunda kendinizi açıklar, gergin bir durum varsa ortalığı sakinleştirmeye çalışırsınız.

Bir görüşme sırasında böyle bir durumla karşılaştığınızda, onların ilgisini çekmeye ve onları rahatlatmaya çalışın. Ardından olumsuz beden dil hareketleri duruyorsa bu sizinle etkileşime geçmeye hazır oldukları anlamına gelecektir.

Bir toplantı sırasında devamlı kıpırdanan, kalemle oynayan, telefonuna ya da önüne bakan, sizinle göz teması kurmak yerine farklı yerlere bakan, bir şeyler çizen karalayan birini gördüğünüzde o kişinin sıkıldığını fark edebilirsiniz. Bir sohbette bu tarz beden dili hareketleri sergileyen kişilere doğrudan bir soru sorun. Bu sayede onları bir fikirle katkıda bulunmaya davet ederek yeniden etkileşim kurabilirsiniz.

Bunlara ek olarak olumsuz beden bili hareketleri şu anlamları içermektedir:

 • Tırnak yeme: Güvensizlik hissediyor veya stres altında.
 • Kilitli ayak bilekleri: Endişeli düşüncelere sahip.
 • Parmaklarıyla ritim tutma: Sabırsız ya da canı sıkılmış.
 • Kıpırdanma: İlgisi ve dikkati dağılmış.

Olumlu Beden Dili Hareketleri

Olumlu Beden Dili Hareketleri

İnsanlar beden dili hareketlerini güven, ilgi ve mutluluk gibi olumlu duyguları iletmek için de kullanırlar . Bu işaretleri fark etmek, diğerlerinin söylediklerinizi dinlediklerine ve bu sırada rahat olduklarına dair size güvence verebilir.

Üstelik bu beden dili hareketleri ile davranışlarınızı kendiniz de benimseyerek, fikirlerinizi daha net iletebilir ve karışık mesajlar göndermekten kaçınabilirsiniz.

Peki bunu nasıl başarabilirsiniz? İşte olumlu beden dili hareketlerini kendi yararınıza kullanmanın 3 özel yolu:

1. İyi Bir İlk İzlenim İçin Beden Dili

Sözsüz hareketler insanların ilk izlenimlerinde büyük rol oynamaktadır. İşte güvenilir, ilgili, kendinden emin ve sakin görünmenin yolları:

 • Açık bir duruşa sahip olun: Rahat olun ama kambur durmayın. Dik oturun veya ayakta durun. Bu sırada ellerinizin vücudunuzun iki yanında rahat bir biçimde dursun. Saldırganlığı veya hükmetme arzusunu ifade edebileceğinden, elleriniz kalçalarınızda durmaktan kaçının.
 • El sıkışırken karşınızdaki kişinin elini sıkıca kavrayın: Bunu yaparken kendinizi fazla kaptırmamaya da dikkat edin. Diğer kişi için garip, agresif veya acı verici olmasını istemezsiniz.
 • Göz teması sağlayın: Diğer kişinin bakışlarını her seferinde birkaç saniye tutmaya çalışın. Bu onlara samimi ve sözünde duran bir insan olduğunuzu gösterecektir. Ama bunun rekabet içeren bir dik bakma yarışmasına dönmediğinden emin olmalısınız.
 • Konuşurken yüzünüze dokunmaktan kaçının: Özellikle soruları cevaplarken bunu yaparsanız bu bir sahtekârlık işareti olarak görülebilir. Bu her zaman böyle olmasa da güvenilirliği ifade etmek için saçınızla oynamaktan veya burnunuzu kaşımaktan yine de kaçınmalısınız.
 • Gülümseyin: Sıcak ve samimi gülümsemeler her zaman çekici, güven verici ve bulaşıcıdır!

2. Topluluk Önünde Etkili Konuşma İçin Beden Dili

Olumlu beden dili hareketleri, insanlarla etkileşim kurmanıza ve topluluk önünde konuştuğunuzda güven duygusu yansıtmanıza yardımcı olur. İşte bunu yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Olumlu bir duruşa sahip olun: Omuzlarınız geride ve kollarınız yanlarınızda veya önünüzde olacak şekilde oturun veya dik durun. Ellerinizi cebinize sokmaya ya da eğilmeye kalkışmayın, çünkü bu ilgisiz görünmenize neden olacaktır.
 • Başınızı dik tutun:  Başınız dik ve düz olmalıdır. Çok fazla öne veya arkaya eğilmek sizi agresif veya kibirli gösterebilir.
 • Duruşunuzun dengeli olmasını sağlayın: Ağırlığınızı eşit olarak dağıtarak rahat bir şekilde ayakta durun. Kendinizi sabit tutmak için bir ayağınızı diğerinin biraz önünde tutabilirsiniz.
 • Ellerinizi kullanın:  Avuç içleriniz hafifçe hedef kitlenize dönük olacak şekilde ellerinizi önünüzde birbirinden ayırın. Bu, fikirleri iletmeye ve paylaşmaya istekli olduğunuzu gösterir. Üst kollarınızı vücudunuza yakın tutun. Aşırı el kol hareketlerinden kaçınmaya özen gösterin, aksi takdirde insanlar fikirlerinizden çok ellerinize odaklanabilir.

NOT: Dinleyicilerinizin konsantrasyonunun düştüğünü fark ederseniz, konuşurken hafifçe öne eğilin. Bu, onları kendinize güvendiğinizi ve dikkatlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olacağınızı gösterir.

3. Mülakatlar ve Müzakereler için Beden Dili

Beden dili hareketleri ayrıca müzakere veya mülakatlarda oldukça önemlidir. Gerginliği azaltmak ve kendinizi açıkça ifade edebilmek için aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz:

 • Taklit edin:  Yapabiliyorsanız konuştuğunuz kişinin beden dilini ustaca takip edin. Bu, kendilerini daha rahat hissetmelerini ve uyumlu biri olduğunuzu düşünmelerini sağlayacaktır. Tabi ki bunları yaparken onların her hareketini kopyalamayın yoksa bu durum bir süre sonra rahatsızlık verecektir.
 • Vücudunuzu rahatlatın: Ellerinizi sabit tutarak ve yavaş nefes alarak sakin görünümünüzü koruyun.
 • İlgili görünün: Birisi size karmaşık bir soru sorduğunda, kısaca yanağınıza dokunmanızda veya çenenizi okşamanızda bir sakınca yoktur. Bu, cevabınızı yansıttığınızı gösterecektir.

Sanal Beden Dili

Sanal Beden Dili

Yukarıda bahsedilen hareketler seçeneklerinin çoğunu görüntülü aramalara da uygulayabilirsiniz. Sadece biraz daha kısıtlı alanınız ve bedeninizin daha az kısmı görünecek! İşte coşkunuzu göstermenin bazı yolları:

 • Kamera kurulumunuzu doğru yapın: Bu, ilgi gösterecek kadar yakın olduğunuz, ancak insanların sanal alanını istila edecek kadar yakın olmadığınız anlamına gelir. Bakışınızın başkalarına doğal görünmesi için kameranızın göz hizasında olduğunu kontrol edin.
 • Göz temasını koruyun: Birinin gözlerinin içine bakıyormuş gibi kameraya bakın. Bu bir grup görüşmesiyse katılımcılara bakabilirsiniz.
 • Yüz ifadelerini kullanın: Yüzünüz bir video görüşmesinde tamamen gözüküyor bu nedenle görüşmenin başından sonuna kadar hafifçe gülümsemeyi sürdürün. Yargılayıcı gözükmemek için kaşlarınızı sık sık kaldırmaktan ve çatmaktan kaçının.

Beden Dilinizi Nasıl Kullanırsınız?

Bu yazıda verilen ipuçları, beden dili hareketlerini yorumlamak için iyi bir kılavuzdur ancak beden dili eğitimi almak sizi bu işte daha başarılı yapacaktır.

Beden dili herkes için geçerli olmayabilir. Örneğin; insanlar farklı bir kültürel geçmişe sahip olabilir ve bazı jestler bazı ülkelerde olumlu olarak yorumlanırken bazı ülkelerde tam tersi etki yaratabilir.

Birinden karışık işaretler alıyorsanız, ona ne düşündüklerini sorun. Bu hareketleri yorumlamak, konuşmanın ve dikkatle dinlemenin bir tamamlayıcısı olmalı, onun yerine geçmemelidir.

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, ICF-PCC ve EMCC-SP ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. 13 yıllık profesyonel çalışma hayatı ve 12 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Six Seconds, CMOE ve Solutions Academy' nin ileri seviye eğitmenidir. 2.500 saatin üzerinde koçluk, 3.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.300 saatlik Danışmanlık ve 50 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda başarılı sonuçlara imza atmaya devam etmektedir.

İlgili Bloglarımız

2 thoughts on “Olumlu Beden Dili Hareketleri Nelerdir?

 1. Abdulkadir dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.
  Çok işime yaradı.

  1. Gözde Kayra dedi ki:

   Fayda sağlamanıza çok mutlu olduk. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir