İçsel motivasyon kaynaklarımızı geliştirmek çaba gerektirir. “Su yüzeyinin altındaki” sonuçlara bağlanmak istiyorsanız, bir adım daha atmanız gerekiyor. Uzun vadeli hedeflerinize ve vizyonunuza ulaşmak istiyorsanız, bu emeği sarf edip etmemeyi sorgulamak yersizdir.

Organizasyonunuz ister bir iş yeri, ister okul, ister aile olsun, İçsel Motivasyonunuza Bağlanmanızı sağlayacak temel parçalardan bazıları şunlardır:

Güçlü Değerler Geliştirin

Başkalarının temel değerlerinin sizinkine uyup uymadığını anlamadan önce, kendi değerlerinizi bilmeli ve açık bir şekilde bildirmelisiniz. Pek çok organizasyon değer bildirilerini gereklilikten üretse de, en bağlı çalışanlara sahip organizasyonlar değerlerini iş planlarının temel bir parçası olarak formüle ederler.

İnsanlarla İletişim Kurun

İnsanlar iletişim kurmaya programlanmıştır ve en temel içsel motivasyon kaynaklarından biri de aidiyettir. Liderler genellikle çalışanları ile vakit geçirmek ya da iş dışındaki yaşam hakkında sohbet etmek gibi resmi olmayan şeyler için çok meşguldür. Eğer takımınızın içsel motivasyonuna bağlanmak istiyorsanız, bunun değişmesi gerekiyor. İletişim kurmak, vakit geçirmek ve gardınızı düşürmek için zamanınızı ayırın.

Amacınızı Kendinize Hatırlatın

Organizasyonunuzun varoluş nedeni nedir? Bu sorulara güçlü bir yanıtınızın olması gerekiyor. Hayatınızda kendini gösteren bu büyük amacın gündelik eylemlerinizle aynı doğrultuda olduğundan emin misiniz? Amacınızla uyumlu eylemler motivasyonunuza bağlanmanıza yardımcı olur. Böylece organizasyonunuzdaki diğer insanların da bu amacı daha yakından anlaması ve benzer adımlar atmaları için onlara örnek olabilirsiniz.

Bu yazı Six Seconds Yazarı Michael Miller’ın bir makalesinden yola çıkılarak hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.