CMOE

Cesur Yüzleşmeler: Başarılı Olmanıza Yardımcı Olacak 8 İpucu

2Q==

Cesur Yüzleşmelerle ilgili aşağıdaki sekiz nokta, onlara sahip olmanın önemiyle ilgili temel unsurları anlamanıza yardımcı olabilir. Bunlara ayrıca adım atmamız ve başkalarıyla kalpten kalbe konuşmalar yapmamızın nedenleri olarak da bakılabilir.

1) Araştırma ile destekleyin

CMOE’nin şimdiye kadar yapılmış en titiz sosyal bilim araştırmalarından bazılarından gelen metodolojisi, 40 yıllık bir süreyi kapsar. Araştırma, önemli konular söz konusu olduğunda, parlak, açık sözlü ve ilgili insanlar olarak konuşmada etkili olmakta neden bu kadar zorlandığımızı inceliyor.

2) Tuzaklara Dikkat Edin

Araştırma, insanlar olarak zorlu konuları veya sorunları diğerleriyle tartışırken içine düştüğümüz çok öngörülebilir bazı tuzaklar olduğunu ortaya koyuyor. Bu savaş ya da kaç tepkisiyle bağlantılıdır.

3) Niyete Bakın

Arzularımız genellikle iyidir ve en iyi çabalarımıza rağmen, önemli konuların tartışılması gerektiğinde istemeden diğerleriyle çatışma veya yanlış anlama yaratırız.

4) Duyguları Açığa Çıkarın

Sorunları önemsemediğimiz için değil; ÖNEMSEDİĞİMİZ için bunlar etkisiz konuşmalarla sonuçlanan olumsuz kalıpları yaratıyor.

5) Kalıpları Gözlemleyin

MIT’de yapılan araştırmalar, hiçbirimizin ayrıcalıklı olmadığını ortaya koyuyor. Yaşımız, ırkımız, cinsiyetimiz veya hayattaki durumumuz ne olursa olsun, önemli konuşmalar sırasında etkili olmanın önüne geçen çok öngörülebilir kalıplar ortaya çıkmaktadır. Bu kalıpların ne olduğunu ve nasıl daha etkili ve cesur konuşmalar yapılacağını anlamak, hayatın anlamı olmalıdır.

6) Ana Konuya Odaklanın

Cesur Yüzleşmeler çerçevesi, kişiliğe veya kişiye değil, konuya veya probleme odaklanmanıza yardımcı olur. Size nasıl doğrudan ve cesur olunacağını öğretir, ancak baskıcı olmadan. Karşılığında diğerlerinin de dürüst olmasını sağlayacak şekilde nasıl dürüst olunacağını öğretir.

7) Rahatsızlığı Kucaklayın

Cesur Yüzleşmeler çerçevesine hakim olmak, zor konuşmalarınızı mutlaka daha rahat yapılır hale getirmeyecektir, çünkü bir konuşmanın duygusal yönü gerçektir ve hassastır. Ancak bu, konuşmaları daha etkili ve hem bireyler hem de takımlar tarafından ustalıkla uygulanabilir hale getirecektir.

8) Saygıyla İlerleyin

İnsanların yüksek düzeyde samimiyet, saygı ve sorumlulukla hareket etmelerini sağlayacak koşulların teşvik edilmesi, onlar zor ve karmaşık konuları tartışırken kritik öneme sahiptir.

İnsanlar bir şeyi en iyi yaparak öğrenirler, bu nedenle bu temel beceriler ve davranışlar hakkında deneyim kazanabilir ve bunları uygulama fırsatı bulabilirseniz, cesur yüzleşmelerinizin sonuçlarından daha büyük başarı elde edersiniz.

* Bu metin CMOE Makalesidir. CMOE Türkiye partneri Hayatın Ritmi tarafından Türkçeleştirilmiştir.

YAZAR HAKKINDA

CMOE

CMOE’nin Tasarım Ekibi, CMOE’nin müşterilerine benzersiz bir hizmet sunmak için bir araya gelen, farklı ve birbirini tamamlayan güçlü yönlere, yeteneklere, eğitime ve deneyime sahip kişilerden oluşur. Ekibimiz, işletme yönetimi, psikoloji, iletişim, insan kaynakları yönetimi, organizasyonel gelişim ve sosyoloji gibi alanlarda ileri derecelere ve zengin bir bilgi derinliğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir