Duygusal Zeka, Six Seconds

Olumlu Düşünmenin Gücü Nasıl Çalışıyor?

2Q==

Çalışma, erken ölme riskini azaltmada iyimserliğin işleyişine bakıyor.
Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan yeni bir araştırmaya göre, hayata karşı iyimser bir bakış açısına sahip olmak – iyi şeylerin olacağına dair genel bir beklenti – insanların daha uzun yaşamasına yardımcı olabilir.
Çalışma, iyimser olan kadınların, daha az iyimser olan kadınlara kıyasla, kanser, kalp hastalığı, felç, solunum hastalığı ve enfeksiyon dahil olmak üzere çeşitli ana ölüm nedenlerinden ölme riskinin sekiz yıllık bir süre boyunca önemli ölçüde azaldığını buldu.
Çalışma bugün Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde çevrimiçi olarak yayınlandı.
Sosyal ve Davranış Bilimleri Departmanında araştırma görevlisi ve çalışmanın ortak yazarı Eric Kim, “Bugün tıbbi ve halk sağlığı çalışmalarının çoğu, hastalıklar için risk faktörlerini azaltmaya odaklanırken, psikolojik dayanıklılığı artırmanın da bir fark yaratabileceğine dair kanıtlar artıyor” dedi. “Yeni bulgularımız, daha sağlıklı davranışlar ve yaşam zorluklarıyla daha sağlıklı başa çıkma yolları ile ilişkili olduğu gösterilen iyimserliği artırmak için çaba göstermemiz gerektiğini gösteriyor.”
Çalışma ayrıca, sağlıklı davranışların iyimserlik ile ölüm riskinin azalması arasındaki bağlantıyı yalnızca kısmen açıkladığını buldu. Kim, diğer bir olasılığın daha yüksek iyimserliğin biyolojik sistemlerimizi doğrudan etkilemesi olduğunu söyledi.
Çalışma, her iki yılda bir anketler yoluyla kadın sağlığını izleyen uzun süredir devam eden bir çalışma olan Nurses’ Health Study’e(Hemşirelerin Sağlık Çalışması) kayıtlı 70.000 kadından 2004 ile 2012 yılları arasındaki verileri analiz etti. Katılımcıların iyimserlik düzeylerine ve iyimserliğin ölüm riskini nasıl etkileyebileceği konusunda rol oynayabilecek ırk, yüksek tansiyon, diyet ve fiziksel aktivite gibi diğer faktörlere baktılar.
Çalışma, en iyimser kadınların (en üstteki çeyrek), en az iyimser olanlara (alt çeyrek) kıyasla, çalışmada analiz edilen herhangi bir hastalıktan ölme riskinin yaklaşık yüzde 30 daha düşük olduğunu buldu. En iyimser kadınların kanserden ölme riski yüzde 16; kalp hastalığından ölme riski yüzde 38; felçten ölme riski yüzde 39; solunum yolu hastalığından ölme riski yüzde 38 ve enfeksiyondan ölme riski yüzde 52 daha düşüktü.
Diğer çalışmalar, iyimserliği kardiyovasküler sorunlardan kaynaklanan erken ölüm riskinin azalmasıyla ilişkilendirirken, bu çalışma, iyimserlik ile diğer ana nedenlerden kaynaklanan düşük risk arasında bir bağlantı bulan ilk çalışma oldu.

Doktora sonrası araştırma görevlisi ve çalışmanın ortak yazarı Kaitlin Hagan; “Önceki araştırmalar, iyimserliğin nispeten karmaşık olmayan ve düşük maliyetli girişimlerle değiştirilebileceğini gösterdi – insanların kariyer veya arkadaşlık gibi hayatlarının çeşitli alanları için olası en iyi sonuçları yazması ve düşünmesi kadar basit şeylerle bile” dedi. “Bu girişimlerin kullanımını teşvik etmek, gelecekte sağlığı iyileştirmenin yenilikçi bir yolu olabilir.”
Araştırmanın diğer Harvard Chan Okulu yazarları arasında, her ikisi de Epidemiyoloji Bölümü’nden Profesör Francine Grodstein ve Doçent Immaculata De Vivo, Lee Kum Kee Sosyal ve Davranış Bilimleri Profesörü ve Lee Kum Sheung Sağlık ve Mutluluk Merkezi’nin eş direktörü Laura Kubzansky yer aldı. Harvard Tıp Okulu’nda Yardımcı Doçent olan Dawn DeMeo da ortak yazardı.
Çalışma, Ulusal Sağlık Enstitü’sinden alınan bağışlarla desteklenmiştir.

*Bu metin Six Seconds Makalesidir. Six Seconds yazarı Micheal Miller tarafından 2016 yılında kaleme alınmıştır.

Six Seconds Türkiye partneri Hayatın Ritmi tarafından Türkçeleştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir