Pandemi öncesi dönemden bir anket, katılımcıların %99’unun uzak bir çalışma ortamı arzusunu dile getirdiğini belirtti. Salgınla ilgili koşullar, çok sayıda kuruluş için evden çalışmayı bir zorunluluk haline getirdi ve bununla birlikte bir dizi başka sorun da ortaya çıktı. IBM tarafından yapılan bir araştırma, çalışanların %83’ünün, karantina kısıtlamaları gevşetildikten sonra bile belirli bir kapasitede uzaktan çalışmayı tercih ettiğini gösteriyor. Uzaktan ekip yönetimi sağlayan yöneticiler, takım çalışmasını iyileştirmenin yollarını bulmaya çalışıyor.

Çalışan performansını uzaktan yönetme süreci zorlu olsa da, yönetim tarzlarında ve organizasyonel politikalarda ayarlamalar yapılarak bu süreç basitleştirilebilir.

Uzaktan çalışmanın sayısız faydası vardır ama aynı zamanda zorlukları da beraberinde getirir. Uzaktan çalışma performansınızı iyileştirmeyin bu hızlı ve kolay yollardan öğrenin.

1. Etkili İletişim Kurun

Uzaktan çalışmanın zorluklarından biri, işveren ve çalışan arasında iletişim eksikliği olabilmesidir. Bunun üstesinden gelmek için, sık ve etkili bir şekilde iletişim kurmak esastır.

Meslektaşlar arasında etkili iletişim, üretkenlik için esastır ve bir iş birliği kültüründe gelişir. Yöneticiler, ekip üyelerinin zorluklarını, ihtiyaçlarını ve beklentilerini tartıştıkları ve bir sonraki adıma toplu olarak karar verdikleri karar alma sürecini demokratik hale getirebilirler. Bu sadece çalışanların fikirlerini paylaşmalarına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda yöneticilerin fikrin veya çözümün uygulanabilirliğini açıklamalarına da izin verir.

Emir vermek yerine tartışmayı tercih etmek, eleştirilerini veya önerilerini ekibinin geri kalanına sunmaktan çekinmeyen ekip üyelerine sahip olmanızı ve çalışan performansının üst düzeylere taşımanızı sağlar.

2. Beklentilerinizi Belirtin

Uzaktan çalışmanın bir başka zorluğu da çalışanların ne yapmaları gerektiğinden emin olamamalarıdır. Bunu önlemek için, iletişim tarzınız üzerinde çalışmak anlamına gelen en baştan net beklentiler belirleyin.

Herhangi bir büyük projenin başlangıcından önce, kimin hangi işten sorumlu olduğunu tam olarak belirtin. Bu sadece hesap verebilirliği artırmakla kalmayacak, aynı zamanda kimsenin bir diğerinin ayağına basmamasını da sağlayacaktır. Ayrıca, neyi başarmaları gerektiğini bilerek çalışanlarınız en uygun eylemleri gerçekleştirebileceklerdir. En önemlisi hiçbir şeyin unutulmamasını ve böylece her şeyin tamamlanmasını sağlar.

İyi bir çalışan performansı elde etmek için uzaktaki ekibinizle iletişim kurarken açık ve net olmanız önemlidir.

3. Organize Olun

Ofiste yüz yüze vakit geçirmeden, uzaktaki çalışanlar işbirliği yapmayı, fikirleri tartışmayı ve beyin fırtınası yapmayı zor bulabilir. Bir sosyal intranet burada da yardımcı olabilir. Bazı sosyal intranetler, otomatik arşivleme ve sürekli bir geri bildirim döngüsü ile işle ilgili konuşmaların şeffaf bir şekilde gerçekleşebileceği merkezi bir platform sağlayarak,  ekip üyelerinin sorunları tartışmasını, yorum ve soru göndermesini ve projelerindeki durumu güncellemelerini kolaylaştırabilir. Sosyal bir intranet ile yönetimin, kimin işe katkıda bulunduğunu ve işiyle meşgul olduğunu ve kimin kanepede oturup çalışmak yerine dizi izlediğini görmesini kolaylaştırır.

4. Çalışma Takvimi Oluşturun

Düzenli bir çalışma takvimi oluşturarak, çalışanlarınızı işlerini zamanında tamamlamaya teşvik edebilir ve çalışan performansını arttırabilirsiniz. Ofis saatlerinin işleyişine benzer şekilde, programlar da çalışanlara görevlerini tamamlamak için belirli bir zamanları olduğunu hatırlatır. Bu onları motive eder ve böylece iş daha verimli bir şekilde yapılır. Çalışmalarınızda son teslim tarihi kriteri varsa, bu çok önemlidir. Bunun da ötesinde, çalışma programları çalışanların iş-yaşam dengesini korumalarına yardımcı olur.

5. Saat Farklılıklarına Dikkat Edin

Farklı saat dilimlerindeki ekip üyeleriyle çalışıyorsanız, toplantı planlarken veya e-posta gönderirken çalışan performansının olumsuz etkilenmemesi için zaman farkına dikkat edin. Ayrıca, diğer ülkelerdeki çalışanları dışarıdan temin etmek veya serbest çalışan olarak almak istiyorsanız, potansiyel kültürel ve dilsel engellerin farkında olun.

6. Teknolojiyi Avantaja Çevirin

Uzaktan çalışmanın en güzel yanlarından biri, işinizi kolaylaştıracak birçok araç ve teknolojinin mevcut olmasıdır. Uzaktan çalışmayı her zamankinden daha kolay hale getirmek ve kaliteli bir çalışan performansı elde etmek için proje yönetimi araçlarını, video konferans platformlarını ve dosya paylaşım hizmetlerini kullanın.

Aynı şekilde firmanızda da proje liderliği yaklaşımına sahip olmanızı öneririz. Ortak hedeflere ulaşmaya yönelik bir liderlik geliştirerek, çalışanlarınızı etkilemeyi, motive etmeyi ve üretkenliği ve verimliliği bir sonraki seviyeye taşımayı başaracaksınız.

7. Geri Bildirim Toplayın

Çalışanların günlük işlerindeki sorunları yöneticilerinden daha iyi görebildikleri için evden çalışma çağında sağlam bir geri bildirim sisteminin önemi artmıştır.

Sağlam bir uzaktan çalışma altyapısına sahip olduğunuzdan emin olmanın belki de en iyi yolu geri bildirim istemektir. Geri bildirim istemek, ekibinizin sesini duyurmasını sağlar ve ayrıca sistemlerinizle ilgili sorunları belirlemenize yardımcı olur. Sonuç olarak, gereksiz araçları kaldırabilecek ve çok gerekli olanları uygulayabilecek ve böylece her şeyi optimize edebileceksiniz.

8. Çalışan Motivasyonunu Anlayın

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi, yöneticilerin ekip üyelerinin ihtiyaçlarını anlamalarına ve farklılaştırmalarına gerçekten yardımcı olabilecek faktörleri listeler. Yöneticiler, çalışanlarının ihtiyaçlarının karşılandığına dair güvence veren adımlar atarak, uzak bir işyerinde bile çalışan performansını ve üretkenliğini artırabilir.

Maslow’un piramidinin temel ihtiyaçları, adil bir ücret paketi tarafından karşılanır, ancak tanınma ve topluma katkıda bulunma ihtiyacı, ancak yöneticilerin uzaktaki çalışanlarının potansiyelini fark etmeleri ve onlara büyüme fırsatları sunmaları durumunda gerçekleşebilir. Bunlar, çalışanları daha açık sözlü, kendinden emin ve tatmin edici olmaya sevk edebilen işle ilgili veya yumuşak beceriler olabilir.

9. Sık Sık Online Toplantılar Yapın

Uzaktaki çalışanları, fiziksel olarak ofiste olmak zorunda kalmadan ofiste yapılan işe bağlı tutmanın birçok yolunu ele aldık. Ancak insan unsurunu unutamayız.  “Yüz yüze zaman” eksikliği, uzaktaki çalışanları dışlanmış, izole edilmiş ve personelin geri kalanından yabancılaşmış hissettirerek çalışan performansını olumsuz etkileyebilir. Bazı şirketler, uzak çalışanların haftada bir, ayda birkaç kez veya ofis içi personelle meşgul olmalarını sağlayan başka aralıklarla ofise gelmelerini ister. Bu mümkün olmadığında, bağlantıda kalmak için görüntülü sohbet gibi sanal toplantı araçlarını kullanın. Aslında birbirlerini görmenin, ekip üyelerinin kişisel düzeyde ne kadar iyi bağlantı kurduğu ve bağ kurduğu üzerinde şaşırtıcı bir etkisi vardır, bu da doğrudan profesyonel düzeyde daha iyi işbirliğine dönüşür.

10. Çalışan Performansını Ölçün

Düzenli olarak çalışan performansını ölçmek, ilerlemeyi değerlendirmenin harika bir yoludur. Ayrıca, projeleri ciddi şekilde engellemeden önce herhangi bir sorunu çözme fırsatı verirler. Ek olarak, herkesin aynı sayfada olmasını ve aynı hedeflere doğru çalışmasını da sağlar. Ayrıca, çalışan performansları size rehberlik sağlama şansı sunar. Onlar olmadan, projelerin raydan çıkma riskini almış olursunuz.

11. Online Eğitimler Almaya Devam Edin

Çalışan performansını geliştirme ilkesinin benimsenmesi ve buna yönelik eğitimlerle yöneticilerin kendilerini geliştirmesi; uzaktan çalışanların katılımını, bilgilendirilmesini ve en üst düzeyde performans göstermesini sağlayabilir ve bu da doğrudan şirket için olumlu bir kârlılık etkisine dönüşür. Yöneticiler, yönetim tarzlarındaki değişimler yoluyla çalışan performansını ve katılımını iyileştirme gücüne sahiptir.

Liderler ve yöneticiler, çalışanları kuruluşun ya da ekibin menfaatine olan amaçlar doğrultusunda yönlendirmeyi ve motive etmeyi bilmelidir. İş hayatında bu yönlendirmeyi sağlayabilecek bilgi, beceri ve uzmanlık elde etmek için dijital eğitimler alın. Profesyonel gelişiminizi sağlayacak ve çalışan performansını arttıracak bu kursları uzmanından öğrenin.

 

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, ICF-PCC ve EMCC-SP ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. 13 yıllık profesyonel çalışma hayatı ve 12 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Six Seconds, CMOE ve Solutions Academy' nin ileri seviye eğitmenidir. 2.500 saatin üzerinde koçluk, 3.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.300 saatlik Danışmanlık ve 50 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda başarılı sonuçlara imza atmaya devam etmektedir.

İlgili Bloglarımız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir