Baskı altında çalışmak birçok insanın geliştirmesi gereken bir yetenektir. İş hayatında stres yönetimi zordur. Ancak bu beceri ile stresli durumları tanımlamakta ve yönetmekte başarılı olabilirsiniz. Bu açıdan öngörülemeyen koşullar, kontrol edilemeyen değişkenler veya öngörülebilir faktörlerden dolayı stres yönetimi yapılarak olumsuz durumu olumlu bir sonuçla taçlandırarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Baskı Altında Çalışmanın İyi Bir Örneği Nedir?

Baskı Altında Çalışmanın İyi Bir Örneği Nedir?

Baskı Altında Çalışmanın İyi Bir Örneği Nedir?

İş hayatında stres yönetimi için aşağıdaki örnekler verilebilir:

  • Acil bir durumla ilgilenmek
  • Bir hedefe ulaşmak için sorunların üstesinden gelmek
  • Bir çalışan beklenmedik bir şekilde ayrılırsa bu kişinin sorumluluklarını üstlenmek
  • İş beklenmedik şekilde yoğun olduğunda veya personel sayısı az olduğunda işi iyi yönetmek
  • Son teslim tarihleri için fazladan çalışmak
  • Yeni bir departmanın sorumluluğunu almak

Baskı Altında Çalışabilme Yeteneği Nasıl Oluşturulur: 5 İpucu

Baskı Altında Çalışmak ve Buna Dair Yeteneğinizi Geliştirme

Baskı Altında Çalışmak ve Buna Dair Yeteneğinizi Geliştirme

Baskı altında çalışmak için doğuştan gelen yeteneğiniz olmayabilir. Ancak bu beceriyi bazı ipuçları ile geliştirebilirsiniz. Bu açıdan iş stresi yönetiminizi iyileştirmeye çalışıyorsanız, baskı altında daha iyi çalışma yeteneğinizi geliştirmenin beş yolunu deneyebilirsiniz.

Bir Strateji Planı Oluşturun

İş hayatında stres yönetimi için gerekli olan ilk koşul planlamadır. Belirli bir durumda ne kadar baskı altında olursa olsun, hareket tarzınızı planlamak için zaman ayırmanız gerekir. Stresli durumlarla uğraşırken önce plan yapmalısınız. Çünkü plansız gitmek sizi daha da strese sokar. Bu açıdan bir strateji planı, size durumun daha geniş bir görünümünü verir ve sorunun gerçekte ne olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Bir planınız olduğunda onu daha küçük, daha yönetilebilir adımlara bölmeniz de önemlidir. Bu, boğulmanızı ve hatta geride kalmanızı önleyecektir.

Bildiklerinize Hazırlanın

Tüm beklenmedik durumlar planlanamaz. Ancak bilinen değişkenler için hazırlanabilirsiniz. Bu açıdan baskı altında çalışmak için önemli iş randevularını, sunumları, veya takviminizdeki diğer planlanmış öğeleri önceden ayarlamanız gerekir. Ayrıca bu sayede başka şeylere odaklanmak için daha az zaman harcarsınız. Beklenmedik bir durumda şaşırmaktan daha kötü olan tek şey, bildiklerinize hazırlıklı olmamanızdır. Bunlar sizi en çok belaya sokabilecek hatalardır.

Mümkün Olduğunda Delege Edin

Bir takımı yönetirken, her şeyi kendiniz yapmaya çalışmamalısınız. Herkesin görevlerin yükünü ve buna bağlı baskıyı kaldırabilmesi için işi dağıtmak için görevleri bölmeniz gerekir. Bu açıdan projede yardımcı olup olamayacaklarını patronunuza, yöneticinize veya diğer meslektaşlarınıza sorabilirsiniz. Diğer sorumluluklar üzerinde çok fazla baskı yapmadığınız sürece yükünüzü memnuniyetle hafifleteceklerdir.

“Tamamlamak Mükemmel Olmasından Daha İyidir” Zihniyetini Benimseyin

İş hayatında stres yönetimi için yapmanız gereken ne olursa olsun, ihtiyacınız olan görevleri ve öğeleri sunmaya odaklanmalısınız. Bu aşamada ayrıntılara çok fazla odaklanmamanız gerekir. Bu yüzden genel olarak sadece projenin gerçekleşmesi için neyin başarılması gerektiğine odaklanmalısınız.

Molaları Planlayın

Karmaşık ve yoğun görevler için öğle yemeğini ve düzenli araları kolayca atlayabilirsiniz. Ancak bu molalar stresi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden baskı altında çalışmak için yürüyüş yapın, su için ve önünüzdeki işten dikkatinizi dağıtmak için biraz zaman ayırın. Kısa aralıklarla dinlenmeye çalışın. Çünkü mola vermeyen kişiler işlerinin karmaşıklığına daha fazla odaklanırlar.

Stres Sınırlarınızı Bilin

İnsanlar kaldırabilecekleri kadar baskıyla baş edebilirler. Eşiği aşmaya çalışmak, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza ciddi şekilde zarar verebilir. Bu nedenle sınırlarınızı bilmeniz gerekir. Bu sayede iş hayatında stres yönetimi sağlanabilir. Bu yüzden sınırlarınızdan daha fazlasını aşmamanız önemlidir.

Mülakat Sırasında Baskı Altında Çalışabileceğinizi Nasıl Kanıtlayabilirsiniz?

Mülakat Sırasında Baskı Altında Çalışabileceğinizi Nasıl Kanıtlayabilirsiniz?

Mülakat Sırasında Baskı Altında Çalışabileceğinizi Nasıl Kanıtlayabilirsiniz?

Bir mülakatta en sık sorulan sorulardan biri stres ve baskıyla nasıl başa çıkılacağıdır. Bu açıdan iş verenler stresli olmadığınızı asla duymak istemezler. Bu yüzden bu soruya vereceğiniz cevaba hazırlıklı olmalısınız. Çünkü herkes bir şekilde stresli anlar yaşar. Bu soru ile işvereniniz, stres ve baskının sizi nasıl etkilediğini ve bu durumlarla nasıl başa çıktığınızı bilip bilmediğinizi bilmek ister. Bu soruyu doğru cevaplamak için ise geçmişte stresli durumlarla nasıl başa çıktığınıza dair somut bir örnek vermeniz gerekir. Ayrıca baskı ve stresin sizi nasıl daha üretken bir çalışan yapabileceği hakkında da konuşabilirsiniz. Bu soruya verilebilecek en iyi cevap, daha önceki işlerinizde stresle nasıl başa çıktığınıza dair bir örnek vermektir. Bunun yanı sıra baskı altında çalışmak konusunda çözümlerinizi de açıklayabilirsiniz.

Bir Deneyiminizi Anlatın

Mülakat esnasında iş hayatında stres yönetimi sağladığınızı kanıtlamak için bir deneyiminizi anlatabilirsiniz. Bunun için ise şu soruların cevaplarını hikayenizde vermeniz gerekir:

  • Stresli durum neydi?
  • Buna ne sebep oldu?
  • Sizin veya ekibinizin karşılaştığı belirli zorluklar nelerdi?
  • Başarısızlığın sonuçları ne olurdu?

Mülakatı yapan kişiye, ne tür bir baskı altında olduğunuzu tam olarak anlayabilmesi için yeterli bilgi vermeniz önemlidir. Bu doğru bir şekilde oluşturulduktan sonra yaptığınız eylemleri açıklamaya devam edebilirsiniz.

Çözümünüzü Açıklayın

Baskı altında çalışmak konusunda başarılı olduğunuzu kanıtlamak için stresli duruma uyum sağlamak için ne yaptığınız hakkında konuşabilirsiniz. Bu, zor görevin üstesinden gelmek için tasarladığınız planın bir taslağı veya üretkenliği korumak için iş arkadaşlarınızla birlikte yürüttüğünüz ortak bir çabanın açıklaması olabilir. Görevlere öncelik vermeyi öğrenmek veya ne zaman yardım isteyeceğinizi bilmek gibi stresli durumlarla başa çıkarak geliştirdiğiniz becerileri açıklamayı da seçebilirsiniz.

Sonuçları Paylaşın

Baskı altında çalışmadaki başarınızı kanıtlamak için sonuçları paylaşmanız büyük bir öneme sahiptir. Bu açıdan anlatımınızı ölçülebilir sonuçlarla destekleyerek daha güçlü bir yanıt verebilirsiniz. Bu sayede mülakatı yapan kişiye baskı altında çalışmak konusunda başarılı olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Baskı Altında Çalışmak Hakkında Söylenmemesi Gerekenler

Baskı bazı çalışanları başarıya götürürken; diğerlerinin üretkenliğini engeller. Bu nedenle baskının insanları motive etmesinin birçok yolu vardır. Stresli bir çalışma ortamı örneğinde, birden fazla iş yükü üstlenildiğinde ortaya çıktığı ve iş tanımının aynı anda birçok görevi yerine getirmeyi amaçladığı söylenirse, bir görüşmenin sonucu olumsuz olabilir. Bu nedenle baskı ve stres sorularını cevaplarken inançlarınızdan kaynaklanabilecek belirsizliklerin farkında olmanız gerekir. Stresli bir iş ortamında işe başvuruyorsanız mülakat deneyiminiz buna alıştığınızı ve stresin günlük hayatınızın bir parçası olduğunu gösterecektir. Stres altında çalışılan bazı işler, farklı stratejilerin geliştirilmesini gerektirir. Ayrıca işverenler ne kadar stresli olduğunuzu bilmeyi değil sadece stresle karşılaştığınızda stresle nasıl başa çıktığınızı bilmek isterler. Bu yüzden iş hayatında stres yönetimi beceriniz ile ilgili bilgi verirken bu konuya da dikkat etmeniz gerekir.

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, PCC ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. Teba, Anadolu Efes, Gilan’da yönetici olarak görevler almıştır.12 yıllık profesyonel yöneticilik ve 13 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Duygusal Zeka konusunda önemli ekollerin sertifikasyonuna sahip olup Six Seconds'in ileri eğitmenidir. 13 yıldır Dugusal zeka alaninda adanmışlıkla çalışmaktadır. 1.500 saatin üzerinde koçluk, 2.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.000 saatlik Danışmanlık ve 45 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda basarili sonuçlara imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.