Geri bildirim nedir sorusu mevcut davranışın insanları nasıl etkilediği hakkında gruplarla veya bireylerle iletişim kurmak olarak cevaplanabilir. Etkin geri bildirim özellikleri, bireylerin gelişmesine ve daha üretken olmasına yardımcı olabilecek eylemleri içerir. Bu nedenle geribildirim destekleyici ve yapıcı olmalıdır. Bireylere değişiklik yapmaları gerektiğini söylemek yerine, değişikliklerin kendilerine nasıl fayda sağlayacağını söyleyerek işlerini yapma yeteneklerini geliştiren bir yaklaşımdır. Çalışanlar ayrıca performanslarını iyileştirmek için üst yönetimle birlikte çalışmaya teşvik edilmelidir. Geri bildirim nedir sorusu için bu konunun temel amacı da bilinmelidir. Bu açıdan çalışanlara beklenen davranış ve başarı eğrisini anlatmak ve beklenen noktaya ne kadar yakın veya uzak olduklarını göstermek önemlidir. Etkin geri bildirim özellikleri ne yapıldığı ve nasıl yapıldığı ile ilgili olmalıdır.

Etkin Geri Bildirim Nedir?

Etkin Geri Bildirim Nedir?

Etkin Geri Bildirim Nedir?

Yöneticiler, işlerini etkileyen faktörleri anlamak adına farklı türdeki bilgileri ölçmek ve doğrulamak için çok zaman harcayabilirler. Belirli ölçülebilir hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için net bir eylem planı geliştirmek, yöneticinin işinin ayrılmaz bir parçasıdır. Buna karşılık, bu özel durum senaryolarını geliştiren ve iş verilerini titizlikle işleyen yöneticiler de şirketin en önemli varlığı olan çalışan performansını iyileştirmek için bu ayrıntı düzeyine inebilir.

Gerçek Zamanlı Geri Bildirim Nedir?

Gerçek Zamanlı Geri Bildirim Nedir?

Gerçek Zamanlı Geri Bildirim Nedir?

Geri bildirim nedir sorusunu cevaplamak için gerçek zamanlı geri bildirimin ne olduğunu da bilmek gerekir. Gerçek zamanlı geri bildirim, değerlendirmeye değil, sürekli gelişime odaklanan performans yönetimi ve geliştirmeye yönelik modern bir yaklaşımdır. Yöneticiler, çalışan davranışlarının mikro anlarını yakalar ve gözlemlere dayalı olarak onlara rehberlik eder. Beklentiler veya hedefler daha sonra, çalışanın nasıl büyüdüğünü görmek için geleneksel performans incelemeleri yerine geri bildirimi gerçekleştirmek üzere belirlenir. Geleneksel performans incelemeleriyle karşılaştırıldığında, gerçek zamanlı geri bildirim, esneklik, doğruluk ve tutarlı katılım yoluyla yüksek performans sağlar. Katılım, davranışlarını gerektiği gibi etkili bir şekilde izleyip ayarlayabildikleri için daha bilinçli ve üretken bir çalışan tabanına yol açar.

Gerçek Zamanlı Geri Bildirim Ne Değildir?

Geri bildirim nedir sorusu kadar gerçek zamanlı geri bildirim ne değildir sorusu da önemlidir. Etkili, gerçek zamanlı geri bildirim, çalışan ve yönetici arasında anlamlı bir ilişki oluşturulduğunda ihtiyaçlar hiyerarşisinin en üst seviyelerini katalize eder. Gerçek zamanlı geri bildirim, geçmişe bakmak yerine, mevcut davranışlardan yararlanır, ileriye bakar ve çalışanların tam potansiyeline ve başarı hissine ulaşmasına yardımcı olacak bir koçluk kültürünü teşvik eder.

Etkin Geri Bildirimin Artıları

Etkin Geri Bildirimin Artıları

Etkin Geri Bildirimin Artıları

Etkin geri bildirim özellikleri, gözlemlenen performansa dayalı olarak belirli bir mesajı oluşturmak ve doğru bir şekilde iletmektir. Belki başka bir patrona, iş arkadaşınıza ve hatta patronunuza ‘iyi bir lider’ olması , ‘iletişim kurması’ veya ‘daha stratejik düşünmesi’ gerektiğini söylediniz. Böyle bir ifadenin insanlara yardım etmek için iyi bir geri bildirim örneği olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu ifadeler yalnızca yorum veya derecelendirme içerir. Öğrenmek ve geliştirmek için tekrarlanabilecek veya kaçınılabilecek belirli davranış kalıplarını tanımlamazlar. Bu açıdan etkin geri bildirim nedir sorusu başkalarının davranışlarını ve sizi nasıl etkilediklerini tam olarak anlayarak ayrılmalarına izin veren geribildirim şeklinde cevaplanabilir. Sonuçları somut ve doğrudan yolla sunabilmek, geri bildirim alan kişileri performansı etkileyen davranış kalıplarını benimsemeye, sürdürmeye veya sona erdirmeye motive eder.

Etkin geri bildirim verebilmek ve bundan en verimli sonucu alabilmek için Etkili Geri Bildirim Eğitimi alabilir, kendinizi bu alanda doğru bilgiler ışığında geliştirebilirsiniz. Bu sayede etkin geri bildirim verebilmenin yanı sıra doğru bir iletişim kurma ve iş ortamında sağlıklı bir çalışma alanı yaratma gibi etkili sonuçlarda alabilmeniz söz konusu olur.

Gerçek Zamanlı Geri Bildirimin Artıları

Bir çalışan sık ve tutarlı geri bildirim aldığında uyum sağlama ve büyüme olasılığı daha yüksektir. Örneğin, geri bildirim haftalar öncesi gerçekleşmiş bir olay veya proje üzerinden veriliyorsa bir çalışanın gelişimi için neredeyse işe yaramaz. Gerçek zamanlı geri bildirim, sürekli konuşmaların biçimini, sırasını, zamanlamasını ve sonuçlarını belirlemek için benzersiz bir test etme ve yineleme yeteneği sunar. Bu açıdan gerçek zamanlı geri bildirimin birçok artısı vardır. Ancak buna ek olarak bu bildirimin eksileri de mevcuttur.

Gerçek Zamanlı Geri Bildirimin Eksileri

Ekibinize bazı gerçek zamanlı geri bildirimler verirken niyetiniz iyi olsa da verebileceğinizin zararın da farkına varmalısınız. Geri bildiriminizin tam içeriğini netleştirmeden ve niyetlerinizin güvencesi olmadan geri bildirim verdiğinizde, ekibinizde ek strese ve korkuya neden olarak tüm çalışmalarını etkiliyor olabilirsiniz. Bu açıdan gerçek zamanlı geri bildirim nedir ve nasıl verilmelidir sorularının yanıtlarını bilmeniz önemlidir. Bu sayede eksileri en aza indirebilirsiniz.

Kurumsal Koçlar Gerçek Zamanlı Geribildirimin Eksilerini Nasıl En Aza İndirebilir?

Kurumsal Koçlar Gerçek Zamanlı Geribildirimin Eksilerini Nasıl En Aza İndirebilir?

Kurumsal Koçlar Gerçek Zamanlı Geribildirimin Eksilerini Nasıl En Aza İndirebilir?

Gerçek zamanlı geri bildirim, ekip üyelerini üretkenlikleri konusunda güncel tutan bir performans yöntemidir. Liderler, yıllık gözden geçirmelerin gerçekleşmesini beklemek yerine, ekip üyelerine daha küçük, yerinde koçluk seansları sunar. Örneğin; bire bir toplantı sırasında bir ekip üyesinin aylık raporunu inceleyen bir lider, gerçek zamanlı geri bildirim için bir fırsat yakalamış olur. Gerçek zamanlı geri bildirim, çalışanların büyümesini desteklemeye yardımcı olan daha küçük, günlük rehberliktir. Ancak kimi zamanlarda bu geri bildirim olumsuz algılanabilir. Bu yüzden gerçek zamanlı geri bildirimin eksilerini en aza indirmek gerekir. Bunun için ise çeşitli yöntemler mevcuttur.

Ekip Üyelerinden Günlük Geri Bildirimleri Teşvik Edin ve İsteyin

Etkin geri bildirim özellikleri nedeniyle tek yönlü değildir. Liderler, bu performans yönteminin faydalarından yararlanmak için her iki taraf için de açık ve dürüst diyalogu kolaylaştırmalıdır. Ekip üyelerinin soru sorması ve geri bildirim sağlaması için her koçluk oturumu sırasında birkaç dakika ayırdığınızdan emin olmalısınız. Lider, bazı önemli sorular sorarak önemli iç görüler elde edebilir. Bu sorular sayesinde ise gerçek zamanlı geri bildirimin eksilerini azaltabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Geri Bildirimin Olumlu ve Düzeltici Olduğundan Emin Olun

Etkin geri bildirim özellikleri her ne kadar birçok artıyı içerse de içerisinde eksi yönler de vardır. Bu yüzden bu eksilerin azaltılması gerekilir. Bu açıdan olumlu pekiştirme ve düzeltici geri bildirim arasında doğru dengeyi kurmak, liderlerin bir koçluk ve geri bildirim kültürü oluşturmasına yardımcı olacaktır. Bu, gerçek zamanlı geri bildirimi daha üretken bir deneyim haline getirir. Bir lider, bir ekip üyesinin iyi performans gösterdiğini gördüğünde ve bu performansa devam etmesini istediğinde, bu davranışı kabul etmeli ve pekiştirmelidir.

Ekip Üyelerine Büyümeleri ve Öğrenmeleri İçin Zaman Verin

Gerçek zamanlı geri bildirimin etkin geri bildirim özellikleri ile donatılması için geri bildirim verildikten sonra çalışanlarınızın gelişmesi için beklemeniz gerekir. Bu açıdan liderler, ekip üyelerine geri bildirimlerine göre harekete geçmeleri ve pratik yaparak deneyimlemeleri için zaman vermelidir. Liderlik ekibinizi, ekiplerinin ilerlemesini periyodik olarak kontrol etmeye ve çalışanlara mücadele ettikleri veya daha fazla açıklamaya ihtiyaç duydukları herhangi bir şey olup olmadığını sormaya teşvik de etmelisiniz. Bu aşamada önemli olan çalışanları öğrenme yolculukları boyunca desteklemektir. Ayrıca her ekip üyesi farklı olduğu için liderler önerilerini çalışanların kolayca anlayabileceği ve uygulayabileceği şekilde uyarlamalıdır.

author-avatar

Erdem Ercan Hakkında

Hayatın Ritmi eğitim, koçluk ve danışmanlık şirketinin kurucusu, PCC ünvanlı profesyonel koç, eğitmen, danışman ve konuşmacıdır. Teba, Anadolu Efes, Gilan’da yönetici olarak görevler almıştır.12 yıllık profesyonel yöneticilik ve 13 yıllık girişimcilik deneyimine sahiptir. Duygusal Zeka konusunda önemli ekollerin sertifikasyonuna sahip olup Six Seconds'in ileri eğitmenidir. 13 yıldır Dugusal zeka alaninda adanmışlıkla çalışmaktadır. 1.500 saatin üzerinde koçluk, 2.000 saatin üzerinde Eğitim, 1.000 saatlik Danışmanlık ve 45 saat Konuşma tecrübeleriyle yurt içinde ve dışında önemli firmalarda basarili sonuçlara imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.